Trafik Cezası Madde 36/3-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 36/3-b

Trafik Cezası Madde 36/3-b

Yönetmelikte belirlenen şartları sağlayan herkesin alabileceği sürücü belgesi, yine kanunda belirlenen belli durumlar söz konusu olduğunda da geri alınmaktadır. Bu durumlardan ilki 100 ceza puanını aşılmış olmasıdır. İkincisi ölümlü trafik kazasına karışma durumudur. Eğer araç sürücüsü ölümle sonuçlanan herhangi bir kazaya karışmışsa asli kusurlu sayılmışsa ehliyetine 1 yıl el konmaktadır. Üçüncü olarak uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülerin belgelerine el konması durumudur.Uyuşturucu yada herhangi bir uyarıcı madde kullandığı tespit edildiği takdirde sürücüye hem para cezası hem de 5 yıl boyunca ehliyetine el konulmaktadır. En sık duyduğumuz durumlardan olan alkol kullanan sürücülerin belgelerine el konulması durumudur.Alkollü araç kullanan sürücülere hem para cezası uygulanıp hem de 6 ay süreyle sürücü belgelerine el konulmaktadır. Tekrar edildiği takdirde artan süre 3 ve daha fazlası durumlarda sürücü belgesinin iptaline kadar varmaktadır. Son olarak hız sınırını aşan sürücülerin ehliyetleri ne el konulması durumudur. Bu gibi durumlarda hız limitinin %30’unu aşan  sürücüler, 5 kez aynı durumdan ceza almışsa 1 yıl süre ile ehliyetlerine el konulmaktadır ve psikiyatri uzmanına yönlendirilir. Saydığımız bu durumların hepsi trafikte can ve mal kaybına neden olacağından ehliyeti elinden alınmış sürücülerin yeniden trafiğe çıkmaları kanunda da yasaktır. Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 36/3-b’de ayrıntılı şekilde “Mahkemelerce veya Cumhuriyet Savcılıklarınca yada Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak yada tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak” açıkça yasaklanmıştır. Ceza Maddesindeki diğer ayrıntılar yazının devamında anlatılmıştır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 36/3-b’ye göre trafik ihlalinin konusu “Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca yada Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak yada tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak,” belirlenmiş ve yasaklanmıştır.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Ceza, Karayolları Trafik Kanunun’da belirtilen şekilde ehliyet yani sürücü belgesi mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca yada Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak yada tedbiren geri alındığı halde araç kullanan kişilere uygulanmaktadır, Trafik Cezası Madde 36/3-b’ye aykırı oluşturduğu için, bu gibi durumlarda cezai yaptırımı vardır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

İdari Para Cezası Trafik Zabıtasınca temin edilmekte olup,  Trafik Cezası Madde 36/3-b’ye aykırı durumlarda yani sürücü belgesi geri alındığı halde trafiğe çıkan sürücülere uygulanacak olan para cezası 1.698 TL olup peşin ödemelerde ceza ücreti 1.273,5 TL’ye indirilmektedir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Trafik Cezası Maddesi 36/3-b’ye aykırı durumlarda yani sürücü belgesi elinden alındığı halde yeniden trafiğe çıkan sürücüler tespit edildikten hemen sonra araç kullanmaktan men edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 36/3-b’ye göre “Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin veren sahibine de tescil plakası üzerinden  aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir” yer almaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 36/3-b’ye ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için; Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıda verilen linki tıklayarak 2016 Trafik Para Cezaları Rehberine ulaşabilir ve yazıda anlattığımız bilgileri teyid ederken diğer maddeleri de inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz