Trafik Cezası Madde 36/3-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 36/3-a

Trafik Cezası Madde 36/3-a

Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de araç sahiplerinin trafiğe çıkmaları için gerekli olan en önemli belge sürücü belgesidir. Sürücü belgesi almak isteyenlerin belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Öncelikle sürücü belgesi almak isteyenler için yaş sınırı A1, A2, F ve H Sınıfı Sürücü Belgesi alacakların 17, B ve G Sınıfı Sürücü Belgesi alacakların 18, C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacakların 22 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Fakat TSK askeri ihtisas görevindeki subay ve astsubay okullarında ve uzman jandarma okulunda açılan kurslardan mezun olanlardan bu maddeye uymaları beklenmez. Bir diğer konu öğrenim konusu, en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olmak ve F, G ve H sınıfı için Sürücü Belgesi almak isteyenlerin ilkokul mezunu olması şartı aranmaktadır. Sağlık şartı olarak sürücü belgesi almak isteyenlerin, kanuna göre beden ve ruh sağlığı bakımından sürücülük yapmalarına engel durumlarının bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemeleri gerekmektedir. Ayrıca sürücülerin ehliyet için gerekli olan Sürücü kurslarından birine katılmış olması ve girdikleri sınavlarda gerekli puanları alarak sertifikalarını almış olmaları en önemli şartlardan biridir. Son olarak sürücü belgesi almak isteyenlerin Kanunda belirtilmiş belirli maddelerden hüküm giymemiş olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler ehliyet için başvurabilir , belirli bir süreç sonrasında da aldıkları sürücü belgesi ile trafiğe çıkmalarında sorun yoktur. Fakat Trafik Cezası Madde 36/3-a’ya aksi durumlarda yani sürücü belgesi bulunmadan trafiğe çıkan sürücülere, cezai işlem uygulanmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 36/3-a’ya göre ihlal konusu “Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, ‘ Karayolları Trafik Kanununca belirlenmiş ve yasaklanmıştır.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Ceza, Kanunda belirtilen şekilde ehliyet yani sürücü belgesi bulunmadan trafiğe çıkıp araç kullanan ve kullandıran kişilere uygulanacak olup, Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 36/3-a’ya aykırı olarak belirtilen bu gibi durumlarda cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Trafik Ceza Kanununa göre Trafik Cezası Madde 36/3-a’ya aykırı durumlarda uygulanacak olan para cezası 1.698 TL olup peşin ödemelerde %25’lik indirim uygulanarak ceza ücreti 1.273,5 TL’ye indirilmektedir. Kanuna göre İdari Para Cezası Trafik Zabıtasınca temin edilmektedir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 36/3-a’ya aykırı durum tespit edildiğinde sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkan sürücüler araç kullanmaktan men edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 36/3-a’ya göre “Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin veren sahibine de tescil plakası üzerinden  aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir” yer almaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 36/3-a’da ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için; Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıdaki linke tıklayarak 2016 Trafik Para Cezaları Rehberini indirebilir ve yazıda anlattığımız bilgileri teyit edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz