Trafik Cezası Madde 35/7 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 35/7

Trafik Cezası Madde 35/7

Bilindiği gibi önceden sadece TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen araç muayeneleri ve sorumlu oldukları Muayene İstasyonlarıyla ilgili, 2015 itibarile görüşülen yasayla özelleştirmeye gidildiği  açıklanmış ve bununla birlikte değişiklikler getirilmişti. Bu yeni yasa ile birlikte yetki verilmesi halinde gerçek ve tüzel kişiler olmak üzere sözleşmelerin onaylanması durumunda yönetmeliğe uygun bir şekilde muayene açmak 18 ay içinde mümkün olmuştur. Bakanlık yetki ve onayı ile mümkün olan bu muayene istasyonu açma ve işletme durumu alt işletmecilere işleticinin sorumluluğunda devredilebilir niteliktedir. Alt işletmeci eğer egzoz emisyon ölçümü yapmak istiyorsa ek bir yetki alması gerekmektedir. Araç muayene istasyonu açmak isteyenler “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmeliği” iyice incelemeli ve gerekli tüm şartları sağlamaları gerekmektedir. İşletme sahiplerinin yetki aldıkları taktirde kurdukları işletmede gerekli şartlara uymadıkları yada gerektiği şekilde araç muayenesi yapmadıkları anlaşıldığı takdirde kanunda da belirtilen yasa doğrultusunda bu işletmelere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza resmi olarak, Trafik Kanunu, Trafik Cezası  35/7 Maddesinde belirtilen  trafik ihlalinin konusu “Muayene istasyonu için işletme belgesi ile yetki verildiği halde, işletme şartlarına uymamak veya gerektiği şekilde muayene yapmamak” şeklinde belirtilmiştir. Yazının devamında Trafik Kanununun 35/7. Maddesindeki ceza ile ilgili trafik ihlalinin konusu, cezanın kimlere uygulanacağı, hangi kuruluş tarafından ve ne kadar bir ücret isteneceği gibi ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Kanunu, Trafik Cezası  35/7 Maddesinde belirtilen  trafik ihlalinin konusu “Muayene istasyonu için işletme belgesi ile yetki verildiği halde, işletme şartlarına uymamak veya gerektiği şekilde muayene yapmamak”tır.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Kanunu 35/7 Maddesinde de belirtildiği gibi işletme şartlarına aykırı davranan ve gerektiği şekilde muayene yapmayan muayene istasyonları çalıştıranlar,  kısaca muayene istasyonu işletenlere uygulanacaktır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Kanuna göre; araçlarına muayene yaptırmak isteyenlerin gittiği işletmelerin gerekli şartlara uymaması sonucu belirlenen ceza, 2918 sayılı Kanun’un 8. maddesi (c) bendi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ilgili birimlerince  uygulanacaktır. İdari para cezası üç farklı şekilde fiyatlandırılmıştır, ilk alınacak olan ceza 6.732 TL  olarak belirlenmiş, aynı durumun tekrarlanması dahilinde ücret 11.228 TL’ye çıkarken,  3.kez tekrarlanması halinde 22.458 TL’dir. Ayrıca bir yıl içinde üç kez aynı hatanın tekrarlanması sonucunda Bakanlık tarafından istasyonun işletme belgesi iptal edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 35/7’ye göre “İdari para cezası, 2918 sayılı Kanun’un 8. maddesi (c) bendi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ilgili birimlerince  uygulanacaktır. Bir yıl içinde üçüncü kez tekrarı halinde, ayrıca ilgili Bakanlıkça istasyonun işletme belgesi iptal edilir.” şeklinde belirtilmiştir.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 35/7’de ; Ceza Puanı, Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için; Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıdaki linkte 2016 Trafik Para Cezaları Rehberi yer almaktadır, sizde linki tıklayarak anlatılmış olan bilgileri teyit edebilir ve Kanunda yer alan diğer maddeleri inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz