Trafik Cezası Madde 34 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 34

Trafik Cezası Madde 34

Sürücülerin araç sahibi olduktan sonra dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan biri kanunda da belirtilen maddelerce aracın uyumu ve evraklarının eksiksiz bir şekilde düzenlenmiş olmasıdır. Ayrıca aracın herhangi bir teknik kusurunun olmaması gerekmektedir. Bunun için sürücülerin araç muayenelerini düzenli bir şekilde  yaptırmaları zorunludur. Hususi araçlarda, Lastik Tekerlekli Traktör, iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorklarda ilk üç yıl ve sonrası için yılda iki kez araç muayenesi yaptırılmalıdır. Ticari araçlarda ise ilk yıldan itibaren  sürücüler araç muayenesini yaptırması gerekmektedir. Bu muayenelerde trafikte kullanılan tüm araçların teknik yeterliliklerine ve yolcu taşımaya uygun olup olmadıkları incelenmektedir. Ülkemizde, kontrol ve test cihazları sayesinde muayene edilen araçlar TÜVTÜRK  aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu, Periyodik Araç Muayenesinin düzenli bir şekilde yaptırılması herhangi bir kaza ve risk oluşmaması açısından önemlidir. Böylece kusurlu ve teknik yeterlilikte olmayan araçlar bir aylık süre verilerek gerekli tamiratın yapılması istenmekte, aksi takdirde de  kanunda belirtilen 34. madde gereğince, uymayan sürücülere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesine göre “Araçların muayene süresini geçirmek” yasaklanmıştır. Trafik düzeninin sağlanması ve kazaların önlenmesi için trafikte kullanılan tüm taşıtların kanunda belirtilen düzene uygun olması gerekmektedir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesine göre yasaklanan durum için uygulanacak olan cezai yaptırımlar aşağıda ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Kanunu, Trafik Cezası Madde 34’de trafik ihlalinin konusu “Araçların muayene süresini geçirmek,’ olarak belirtilmiştir.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Verilen ceza, sürücülerin araç sahiplerinin araçları için düzenli olarak yaptırmaları gereken araç muayenesini gerektiği dönemde yaptırmadıkları takdirde Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 34’e aykırı  durumlarda yani kısaca kurala uymayan sürücülere uygulanmaktadır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Kanuna göre belirlenen tarihlerde araçlarına muayene yaptırmayan sürücüler için uygulanacak olan cezayı Trafik Zabıtası üstlenmiştir. İdari para cezası 94 TL  olarak belirlenmiş ve sürücülerin yapacağı peşin ödemelerde %25 indirim uygulanarak ödenecek olan ceza miktarı 69 TL’ye düşürülmüştür.

Sürücüler için Ceza Puanı

Trafik Kanununun  34. maddesine aykırı durumlarda sürücülere ceza işlemi uygulanmaktadır. “Sürücülere Uygulanacak Ceza Puanı Cetveli”nde belirtilen ceza puanlarına göre belirlenen puanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün  bilgi sistemine kayıt altına alınmaktadır. Karayolları Trafik Kanununun 32. Maddesine aykırı durumlarda sürücüler için ceza puanı “10” olarak belirlenmiştir. Verilen ceza puanları toplamı 100 üzerine çıktığı tespit edildiğinde sürücülerin ehliyetlerine iki ay kadar el konulmaktadır.

Trafikten Men Durumu

Kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 34’e aykırı durumlarda sürücünün aracı trafik zabıtasınca veya yetki verilen memurlarca çekilerek trafikten men edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 34’ye göre “Bu maddeye istinaden trafikten men edilen araçlara, muayenelerini yaptırmak amacıyla ek-33 düzenlenerek yedi iş gününe kadar izin verilir. Bu süre sonunda gerekli şartları sağlamadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilir ve çekici/kurtarıcı marifetiyle götürülmek üzere ek-33/A düzenlenmek suretiyle sahibine veya işletenine teslim edilir. Muayenesinin yaptırılmadığının üç veya daha fazla tespiti halinde de, her seferinde idari para cezası uygulanarak trafikten men edilir ve çekici/kurtarıcı marifetiyle götürülmek üzere ek-33/A düzenlenerek sahibine veya işletenine teslim edilir.” yer almaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 34’de ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için; Belgelerin İptali Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıdaki linke tıklayarak 2016 Trafik Para Cezaları Rehberine ulaşabilir, anlatılan bilgileri teyid edebilir ve diğer maddeleri inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz