Trafik Cezası Madde 25 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 25

Trafik Cezası Madde 25

Kara Yolları tarafından belirlenmiş olan Trafik Kanunu’nda yer alan Trafik Cezası Madde 25 e göre bir aracını tescili zorunlu olmasına rağmen bu aracı tescil ettirmeden kara yoluna çıkaran, yine aynı şekilde tescili olmayan bir aracı tescilsiz bir şekilde geçici bir müddet boyunca kullanacak olan kişinin, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almadan aracı trafiğe çıkarması, geçici trafik belgesinin süresinin bitmiş olması ya da geçici tescil plakasının bir başka araçta kullanılması gibi durumlarda bu tür kuralları ihlal eden kişiler cezalandırılacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu

Trafik Cezası Madde 25 ‘e göre tescil zorunluluğu olan bir aracın tescili gerçekleştirilmemiş bir şekilde kara yoluna çıkartılması, tescili gerçekleştirilmemiş bu aracın geçici bir şekilde kara yolları üzerinde kullanılmak istenmesine rağmen geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası gibi gereklilikleri yerine getirmeden trafiğe çıkması ve bahsi geçen plaka ve belgenin bir başka araçta ya da süresi bitmiş olmasına rağmen kullanılmaya devam edilmesi gibi durumlarda Trafik Cezası Madde 25 maddesinde yazılı olan kuralların ihlali gerçekleşecektir.

Kimlere Uygulanacak?

Kara yolları trafiğine tescili zorunlu olan bir araçla çıkmasına rağmen aracı tescil ettirmemiş olan, tescilsiz bir şekilde kara yolu trafiğine çıkıp geçici bir şekilde bu aracı kullanmak istemesine rağmen geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası gibi gereklilikleri yerine getirmeyen ya da bahsi geçen plaka ve belgeyi süresi geçmiş olmasına rağmen kullanan ya da bir başka araçta kullanan kişilere Trafik Cezası Madde 25 maddesinde belirtilmiş olan idari para cezası, aracın trafikten men edilmesi, araç sürücüsünün ehliyetine ceza puanı gibi cezalar uygulanacaktır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Kuralların ihlali durumunda tescili zorunlu olan ya da geçici bir şekilde kara yolu trafiğine çıkması gereken fakat bunu yaparken geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası gibi gereklilikleri yerine getirmeyen kişilere Trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecektir.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Belirtilmiş olan kuralların ihlali gerçekleştirildiği taktirde Trafik Cezası Madde 25’e göre idari para cezası olarak trafik zabıtası tarafından 199 Türk Lirası cezaya çarptırılacakları bilinmektedir. Bununla birlikte belirtilen tarihler içerisinde peşin bir şekilde cezasını ödeyen araç sürücülerinin indirim şansı da yer almaktadır. Bahsi geçen tarihler arasında Trafik Cezası Madde 25 tarafından karar verilmiş olan cezayı ödeyen kişilerin yüzde 25 indirim alacakları bilinmektedir. Bununla birlikte yüzde 25 indirim kazanan araç sürücülerinin ödemesi gereken miktar 149.25 Türk Lirasına düşmektedir. Fakat bahsi geçen tarihler içerisinde belirtilmiş olan idari para cezasını ödemeyen kişilerin bu indirimden yararlanması mümkün değildir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

Bu maddenin içerisinde yer alan kuralları ihlal eden araç sürücülerine 5252 sayılı Kanunun yedinci maddesine göre mülki amirce idari para cezası belirlenmemiştir. Yani Trafik Cezası Madde 25’e göre madde içerisinde yer alan kuralların ihlali durumunda araç sürücülerine mülki amirce bir idari para cezası verilmeyecektir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Belirtilmiş olan kuralları ihlal eden sürücülerin ehliyetlerin on ceza puanı değerinde bir ceza puanı yazılacaktır. Bir yıl içerisinde toplamda yüz ceza puanına ulaşan ya da yüz ceza puanını geçen sürücülerin ehliyetlerine el konularak araç kullanmaktan men edilecektir.

Trafikten Men Durumu

Trafik Cezası Madde 25 ‘e göre tescili zorunlu olan bir aracı tescili yapılmadan kara yoluna çıkartan ve tescilsiz bir şekilde bu aracı kara yolu üzerinde geçici bir şekilde kullanmak isteyen bir kişinin geçici tescil plakası ve geçici trafik belgesi gibi gereklilikleri yerine getirmeden trafiğe çıkması ve geçici tescil plakası ile geçici trafik belgesini bir başka araçta kullanması ya da bu belge ve plakanın süresinin bitmiş olmasına rağmen kullanılmaya devam edilmesi durumunda bahsi geçen araç trafikten men edilecektir. Trafikten men edilen bir aracın trafiğe yeniden çıkartılabilmesi için Trafik Cezası Madde 25’te belirtilen ve kural ihlali olarak kabul edilmiş olan eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Kural ihlali sayılan bu eksikliklerin giderilmediği taktirde aracın trafiğe çıkartılması mümkün değildir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Trafik Kanununda yer alan bilgilere göre geçici trafik belgesi ile geçici tescil plakası olmayan bir aracın geçici bir şekilde kara yolunda kullanılması, bahsi geçen belgelerin süresinin bitmiş ya da bir başka araç üzerinde kullanılıyor olması halinde sadece aracın trafikten men edileceği belirtilmiştir.

Diğer Hususlar

Trafik zabıtası tarafından, bu araç bahsi geçen eksiklikleri giderilene kadar trafikten men edilecektir. Bu araca ait geçici trafik plakası ve geçici tescil belgesi iptal edilecektir. Geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası alınmamış olan araçların trafiğe çıkartılması yasak olduğu için hiçbir şekilde araç sahiplerinin bu eksikliklerini giderene dek bahsi geçen araçları trafiğe çıkarması mümkün değildir. Aynı zamanda bu aracı geçici bir şekilde değil kalıcı bir şekilde kullanmak isteyen araç sahiplerinin ya da sürücülerin aracı tescil ettirmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bu aracın trafiğe çıkmasına izin verilmeyecektir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz