Trafik Cezası Madde 23 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 23

Trafik Cezası Madde 23

Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından kara yollarında, hem can hem de mal güvenliği ile ilgili trafik düzenini sağlamak ve trafikte güvenlik gerektiren tüm durumlarda alınması gereken önlemleri almak amacı ile 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu çıkartılmıştır. İşte Kara Yolları Trafik Kanununda yer alan maddelerden biri olan Trafik Cezası Madde 23 maddesinde yer alan bilgilere göre trafik belgesi, tescil belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde olması gereken yerlerde uygun bir şekilde bulundurmadan trafiğe çıkan kişilere çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu

Trafik Cezası Madde 23 maddesine göre trafik belgesi, tescil plakası ve tescil belgesini araç üzerinde kanunda geçtiği üzere uygun bir şekilde bulundurmadan trafiğe çıkan kişilere çeşitli yaptırımlar uygulanmasına karar verilmiştir. Trafik Cezası Madde 23 maddesi kapsamında uyulması gereken kurallara uymayan kişilere trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecek, aracı süren kişinin ehliyetine ceza puanı verilecek, gerekli belge ve plakaları uygun yerde bulundurmayan ya da bu belge ve plakalara sahip olmayan kişilerin eksikliklerini yerine getirene dek araçları trafikten men edilecektir. Trafik zabıtası tarafından verilecek olan idari para cezası 92 TL olmak ile birlikte belirtilen tarihler arasında idari para cezasını peşin bir şekilde ödeyen kişilere yüzde 25 oranında bir ceza indirimi uygulanacaktır. Ceza indirimi hakkı kazanan kişilerin ödemesi gereken tutar ise 69 Türk Lirasıdır. Bununla birlikte 5252 sayılı Kanunda bahsi geçen 7. maddeye göre kuralları yerine getirmeyen kişiler için Mülki Amir tarafından belirlenmiş olan herhangi bir idari para cezası ya da hapis cezası bulunmamaktadır.

Kimlere Uygulanacak?

Tescil ve trafik belgesini araç üzerinde bulundurmayan, araç tescil plakasını araçların uygun ve dışarıdan görülebilecek şekilde olması gerektiği gibi bulundurmayan kişilerin eksik belge ve uygun olmayan plaka kullanımı ile trafiğe çıkmasından dolayı bu kişi ya da kişilere trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Gerekli belge ve plakaları aracın uygun yerlerinde bulundurmayan ya da bu belge ve plakalara sahip olmayan kişilere trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecektir. Verilecek olan bu idari para cezasının tutarı 92 Türk Lirasıdır. Bununla birlikte trafik zabıtası tarafından verilecek olan idari para cezasını belirlenen günler içerisinde ödeyen kişilere yüzde 25 oranında ceza indirimi uygulanacaktır. Ceza indirimine hak kazanan kişilerin ödemesi gereken idari para cezası tutarı 69 TL’dir. Bahsi geçen plaka ve belgeleri hiç bulundurmayan ya da aracın uygun yerlerinde bulundurmayan kişilere mülki amir tarafından herhangi bir idari para cezası ya da hapis cezası verilmeyecektir.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Trafik belgesi, tescil plakası ve tescil belgesini aracın üzerinde ya da aracın üzerinde bulundurulması gereken yerde tutmayan kişilere trafik zabıtası tarafından verilecek olan idari para cezası 92 TL olup Kanunda belirtilen günler içerisinde idari para cezasını peşin olarak ödeyen kişilere %25 indirim kullanılarak ödemesi gereken idari para cezasını 69 Türk Lirasına düşürme imkanı verilecektir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

Bu tür bir kural ihlalini gerçekleştiren ve bu kurallara uymayan kişilere 5252 sayılı Kanunda yer alan 7. maddeye göre Mülki Amir tarafından belirlenecek olan herhangi bir para cezası ya da hapis cezası bulunmamaktadır.

Sürücüler için Ceza Puanı

Araçlarında bulundurulması gereken tescil plakasını uygun yerlere koymayan, trafik belgesi ve tescil belgesini araçlarında bulundurmayan yani Trafik Cezası Madde 23 maddesi tarafından belirlenmiş olan kurallara uymayan kişilerin ehliyetlerine trafik zabıtası tarafından verilecek olan ceza puanı 10’dur.

 Trafikten Men Durumu

Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından Kara Yolları trafiği düzenlemeleri ile ilgili olarak oluşturulmuş olan Trafik Kanununda yer alan maddelerden biri olan Trafik Cezası Madde 23 maddesine göre  trafik belgesi ve tescil belgesi üzerinde bulunmayan ve tescil plakası Kanun tarafından belirlenmiş olan yerlerde yer almayan araçlar trafikten men edilecektir. Bununla birlikte tescil kayıtlarında gerekli bilgilerine ulaşılamayan, trafik belgesini motorlu araç üzerinde bulundurmayan, araca ait tescil belgesi olmayan ve tescil plakası aracın üzerinde ya da Kanun tarafından belirlenmiş olan yerlerde olmayan araçlar bahsi geçen eksikliklerini giderene kadar trafikten men edilecek ve bu araçların trafiğe çıkmasına izin verilmeyecektir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Trafik Cezası Madde 23 maddesinde yer alan kuralları ihlal eden sürücüler için araç kullanmaktan men edilme gibi bir durum söz konusu değildir.

Diğer Hususlar

Motorlu araç trafik belgesini araç üzerinde bulundurmayan ve / veya araca ait tescil belgesini araç üstünde tutmayan ve tescil kayıtlarında gereken bilgilerine herhangi bir şekilde ulaşılamayan araçlar ile birlikte tescil plakası üzerinde olmayan ve tescil plakası araçta olsa dahi olması gereken yerde bulunmayan araçların gerekli belgeleri almadan, ilgili belge ve plakaları uygun yerde bulundurmadan ve bahsi geçen eksiklikleri gidermeden trafiğe çıkmaktan men edilecektir. Aracın trafiğe yeniden çıkabilmesi için bahsi geçen eksikliklerin giderilmesi ve giderilen eksikliklerinde uygun yerlerde bulundurulması gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz