Trafik Cezası Madde 20/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 20/1-d

Trafik Cezası Madde 20/1-d

Dolandırıcılık olaylarının sıkça gündeme geldiği günümüzde, vatandaşlar araç alıp satarken bir kez daha düşünüyor.
Bu gibi dolandırılmalara maruz kalmamak adına, araç alım satımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Belli başlı yöntemler uygulanarak alıcı ve satıcı arasındaki güveni sağlamak mümkündür. En güvenilir şekilde araç alış verişinin yapılması için alıcı ve satıcının bankaya birlikte gitmesi, alıcının araba parasını banka hesabına yatırdıktan sonra araba ücretini bankadan bloke çek şeklinde yazdırması mümkündür. Bloke çek, herhangi bir risk altında bankanın paraya el koyabilmesi ve çek getirildiği takdirde çekin üzerinde yazan miktarın verilmesi durumudur. Bloke çeki satış işleminden sonra, alıcı çeki alarak satıcı ile birlikte notere gidebilir ve gerekli işlemleri gerçekleştirebilirler. Alıcı ve satıcı imza atmaya karar verdiklerinde bloke edilmiş çek satıcıya verilerek imza atılabilir ve böylece satış işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Alım ve satım işlemlerinde en önemli rollerden biri de noterlere aittir. Araç satış işlemleri Noter üzerinden gerçekleştirildiğinde Kanunda belirtilen 2016 Noter Satış Ücreti  226,5 TL olarak belirlenmiştir. Eğer satış işlemi plaka değişikliği olmadan yapılırsa 118 TL karşılığında Noter üzerinden satış işlemi gerçekleştirilebilir. Noterlerin satış ve devir işlemini ilgili kuruluşa üç iş günü içinde bildirmemesi ve ya gerekli belgeleri düzenlememeleri ayrıca kanunda belirtilen işlem ücretinden daha fazla ücretlendirme yapmaları yasaktır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 20/1-d maddesinde belirtildiği üzere yasaklanmıştır. Trafik Cezası Madde 20/1-d‘ye aykırı durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Satış ve devir işlemini, siciline işlenmek üzere üç iş günü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirmemek, yeni malik adına bir ay süreyle geçerli tescile ilişkin geçici belge düzenlememek, 1512 sayılı Kanunun 112’nci maddesi uyarınca belirlenen ücret uygulanmaksızın satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında belirlenen miktarın üzerinde ücret almak Karayolları Trafik Kanunu’nun 20/1-d maddesinde yasak olarak belirtilmiştir.

Kimlere Uygulanacak?

Kanunda belirtilen Trafik Cezası 20/1-d maddesine uymayan satış ve devir işlemlerini üç gün içerisinde bildirmeyen ya da gerekli evrakları düzenlemeyen, kanunda belirtilen miktardan fazla ücret alan Noterlere uygulanacaktır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen 20/1-d maddesine aykırı durumlarda idari para cezası 1.544 TL olarak belirtilmiş ve peşin ödeme yapılırsa cezaya %25’lik bir indirim uygulanarak 1.158 TL’ye düşürülebileceği belirtilmiştir. Belirtilen idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 20/1-d’ye göre 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 22/2 fıkrası uyarınca ilgili kamu kurum ve kuruluşunun en üst amiri bu konuda yetkili olduğu belirtilmiştir.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 20/1-d’de; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için Ceza Puanı, Belgelerin İptali Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır.

Aşağıdaki linke tıkladığınız takdirde 2016 Trafik Kanununda belirtilen Trafik Para Cezaları Rehberini indirebilir ve yazıda Trafik Cezası Madde 20/1-d’i anlatılan kısmı teyit edebilirsiniz. Ayrıca diğer maddeleri de inceleyebilirsiniz.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz