Trafik Cezası Madde 20/1-d-8 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 20/1-d-8

Trafik Cezası Madde 20/1-d-8

Sürücülerin, kamu kurum ve kuruluşlarınca satılan araçları da satın alabilmeleri mümkündür. Fakat kamu kurum ve kuruluşlarından araç alabilmeleri için sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır ve gerekli belgeleri eksiksiz şekilde temin etmeleri önemlidir. Sürücülerin bu tür araçları satın alabilmeleri için gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir; nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından bir üst yazı ekinde gönderilmesi gereken satış tutanağı, zorunlu sigorta poliçesi , satın alınacak olan aracın özelliklerine ve araç sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formu , araç tescil belgesi, motorlu araç trafik belgeleri, araç ülkede ilk kez tescil ediliyorsa ÖTV ödeme belgesi ve münferit araç uygunluk belgesi, tüzel kişilik adına tescil edilme durumu varsa ticaret sicil gazetesi, oda sicil kaydı ve imza sirküsünün, belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Önemli hususlardan biri de araç gerçek kişilerin yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna müracaat edilmeli, eğer tüzel kişiliklerin ise ticaret sicil gazetesinde yayımlanmış merkez ya da şubelerinin bulunduğu bölgedeki trafik tescil kuruluşuna müracaat edilmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli husus da araç tescil işlemlerinde aracın yasal sahibinin bizzat tescil kuruluşuna müracaat etmesidir. Ayrıca sürücüler yapılacak olan tescil işleminden önce araç muayenesi yaptırmak zorundadır. Bahsi geçen araç ülkemizde ilk kez tescil ediliyorsa 3 ay, tescilli ise bir ay içerisinde müracaat edilmesi zorunludur. Aksi durumlarda Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 20/1-d-8‘e uyulmadığı gerekçesi ile cezai işlem uygulanacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

İcra müdürlükleri, vergi dairesi müdürlükleri, milli emlak müdürlükleri ile diğer yetkili kamu kurum ve kuruluşları tarafından satışı yapılan araçları  satın alanların gerekli bilgi ve belgeleri sağlayarak ilgili trafik tescil kuruluşundan bir ay içerisinde adlarına tescil belgesi almamaları Karayolları Trafik Kanunu’nun  20/1-d-8 maddesinde trafik ihlali olarak belirtilmiştir.

Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası, Karayolları Trafik Kanunu’nun 20/1-d-8 maddesine uymayan kişiye yani gerekli belgeleri tamamlayarak 1 ay içerisinde  ilgili kuruluştan tescil belgesini üzerine almayan “alıcılara” uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik Cezası Madde 20/1-d-8’e uymamanın cezası 199 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca cezayı peşin olarak ödeyecek olan alıcılara ceza üzerinden %25 indirim uygulanarak ücret 149,25 TL’ye indirilmektedir. Kanunda belirtilen idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanmaktadır.

Trafikten Men Durumu

Trafikten men edilme durumunda kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 20/1-d-8’e uymayan üzerine tescili almayan sürücünün aracı kurala uymadığı anlaşıldıktan sonra trafik zabıtasınca veya yetkili memurlarca araç çekilerek tescil yapılıncaya kadar trafikten men edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 22’ye uymayan durumlarda araç tescili yapılmadan trafiğe çıkarılan araçlar, tescil yapılıncaya kadar trafikten men edilir.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 22’de ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için Ceza Puanı, Belgelerin İptali Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır.

Aşağıdaki linkte 2016 Trafik Kanununda belirtilen Trafik Para Cezaları Rehberi Dosya Eki bulunmaktadır. Eğer yazıdaki bilgileri teyit etmek ve diğer maddeleri incelemek istiyorsanız linke tıklamanız yeterlidir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz