Trafik Cezası Madde 20/1-a/1 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 20/1-a/1

Trafik Cezası Madde 20/1-a/1

Günümüzde ekonomiye bağlı olarak araç fiyatları giderek artsa da vatandaşların araç talebi giderek artış göstermektedir. Sürücülerin araç sahibi olduktan hemen sonra yapmaları gereken birçok işlem vardır. Bunlardan biri de tescil işlemidir. Yeni araca kayıt yaptırmak isteyen sürücülerin fatura ve faturayı düzenleyen bayinin yetki belgesi, uygunluk belgesi, zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödeme belgesi,nüfus cüzdanı , şoförler odasından alınan araç tescil dosyası, tüzel kişilik adına tescil edilecek ise ticaret sicil gazetesi, oda sicil kaydı ve imza sirküsünün belgelerini göstermesi gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirecek kişi aracın esas sahibi ya da yasal temsilcinin gerçekleştirmesi gerekmektedir. Gerçek kişiler bu kayıt işlemlerini Merkezi Nüfus İdare Sistemin’de (MERNİS) kayıtlı yerleşim yeri adresinin bulunduğu bölgedeki trafik tescil kuruluşunda gerçekleştirebilirken, tüzel kişiler tescil işlemlerini ticaret sicil gazetesinde yayımlanmış olan merkez veya şubelerin yer aldığı bölgedeki trafik tescil kuruluşunda yapabilirler. Araç sahibi ola sürücülerin tescil işlemini yapmaları zorunludur ve aksi durumlarda kanuna aykırı durum oluşturmaktadır.Faturada belirtilen tarih itibariyle 3 aylık bir süre içerisinde tescil işlemi gerçekleştirilmediği takdirde ve hurdaya çıkarma durumunda çıkarılış tarihinden 1 ay itibaren tescilinin silinmesi için başvurulmaması Karayolları Trafik Kanunu’nun trafik cezası madde 20/1-a  uymadığı için cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlem para cezası olarak belirlenmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 20/1-a/1‘e göre trafik ihlalinin konusu “Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren 1 ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmamak”tır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Ceza, sürücülerin araç sahibi olduktan sonra faturada belirtilen tarih itibari ile 3 ay içinde tescil gerçekleştirmedikleri takdirde Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 20/1-a/1’e aykırı durum oluşturanlara yani kısaca kurala uymayan araç sahiplerine uygulanmaktadır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Belirtilen tarihlerde tescil işlemi gerçekleştirilmemiş ya da tescilden kaydı silinmeyen araçlar için cezayı uygulayan kuruluş Trafik Zabıtasıdır. Belirlenen idari para cezası 199 TL olmakla beraber peşin ödemelerde %25 indirim uygulanarak 149,25 TL’ye düşürülmektedir.

Trafikten Men Durumu

Trafikten men edilme durumunda kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 20/1-a/1’e uymayan sürücünün aracı kurala uyulmadığı anlaşıldığı takdirde trafik zabıtasınca veya yetki verilen memurlarca aracın çekilerek tescil yapılıncaya kadar trafikten alıkonulabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 20/1-a/1’e göre “Tescil yapılmadan trafiğe çıkarılan araçlar, tescil yapılıncaya kadar trafikten men edilir”.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 20/1-a/1’de ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için Ceza Puanı, Belgelerin İptali Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıdaki linke tıklayarak 2016 Trafik Kanununda belirtilen Trafik Para Cezaları Rehberini indirerek yazıda anlatılan bilgileri teyid edebilir ve diğer maddeleri inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz