Trafik Cezası Madde 18 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 18

Trafik Cezası Madde 18

Nüfus artışından kaynaklanan ihtiyaca bağlı olarak konut ve diğer yapılar ülkemizin her şehrinde yükselmeye devam ediyor. Konutlar, akaryakıt, servis, dolum ve muayene istasyonları, umuma açık park yeri ve garaj, terminal, fabrika, iş hanı, çarşı, pazar yeri, eğlence yerleri, turistik yapı ve tesisler, inşaat malzemesi ocak ve harmanları, maden ve petrol tesisleri, araç bakım, onarım ve satım iş yerleri ve benzeri trafik güvenliğini etkileyecek yapı ve tesisler gibi birçok yapının inşa sürecine başlanması için kişi, kurum ya da kuruluşların alması gereken izinler vardır. Aksi durumlarda yapılar kaçak yapı olarak adlandırılacağı için yasal süreç başlatılarak kullanıma açılmasına izin verilmeyebilir. Bu yapıların inşası karayolu sınırları içinde de izinsiz yapıldığında Karayolları Trafik Kanununun trafik cezası madde 18‘e aykırılığı sebebiyle yasaklanmıştır. Kanunda belirtilen 18.madde tıpkı 17. maddede de belirtildiği gibi karayolu dışındaki alanları kapsayan yapıların izinsiz kullanımını yasakladığı gibi aynı şekilde karayolu sınırı içinde yer alan bölgelerin izinsiz kullanımını da yasaklamıştır. Kanunun 18. maddesi net bir şekilde belediye sınırları içindeki karayolu kenarında izinsiz olarak yapı ve tesis yapılmasını yasaklamıştır. Bu kurala aykırı durumlarda yapıdan sorumlu olan kişi, kurum ve kuruluşlara cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kanunda belirtilen trafik cezası madde 18’e göre trafik ihlalinin konusu “Belediye sınırları içindeki karayolu kenarında izinsiz olarak yapı ve tesis yapmak” olarak belirtilmiştir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen ceza karayolu sınırı içinde ya da kenarında yapılması planlanan yasa dışı  her türlü yapı (akaryakıt, servis, dolum ve muayene istasyonları, umuma açık park yeri ve garaj, terminal, fabrika, iş hanı, çarşı, pazar yeri, eğlence yerleri, turistik yapı ve tesisler, inşaat malzemesi ocak ve harmanları, maden ve petrol tesisleri, araç bakım, onarım ve satım iş yerleri ve benzeri trafik güvenliğini etkileyecek yapı ve tesisler vb.) inşasını gerçekleştiren kişi kurum ya da kuruluşlara yani kısaca kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 18’e uymayanlara uygulanacaktır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası 18. Maddesine uyulmadığı takdirde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmaktadır ve Trafik Kanununda belirtilen ceza 4.269 TL olarak belirlenmiştir. Ceza ödemelerinde peşin fiyat üzerinden %25 indirim uygulanarak miktar 3.201,75 TL’ye indirilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolu Trafik Kanununun Trafik Cezası Madde 18’e göre trafik ihlalinin konusu olan belediye sınırları dışındaki karayolu kenarında izinsiz olarak yapı ve tesis yapıldığı belirlenirse, işlem yetkililerce durdurulacağı gibi, yönetmelikteki şartlar yerine getirilmeden işletme izni verilmez ve bağlantı yolu, her türlü gider sorumlulara ait olmak üzere yolun yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşça ortadan kaldırılır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası 18. Maddesinde; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için Ceza Puanı, Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıdaki linke tıkladığınızda 2016 Karayolları Trafik Kanunu Trafik Para Cezaları Rehberi dosyasını indirerek inceleyebilirsiniz, böylece anlatılan bilgileri teyit edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz