Trafik Cezası Madde 17 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 17

Trafik Cezası Madde 17

Her geçen gün nüfusun hızla arttığı ülkemizde vatandaşın talebine bağlı olarak inşa edilen yapılar da artmaktadır. Fakat bu yapılar gelişi güzel bir şekilde değil belediyeden alınan izinler sonucunda, inşasına izin verildiği takdirde inşa sürecine başlanmaktadır. Fakat belediye sınırı dışında kalan bölgelerde yapılması düşünülen yapılar (akaryakıt, servis, dolum ve muayene istasyonları, umuma açık park yeri ve garaj, terminal, fabrika, iş hanı, çarşı, pazar yeri, eğlence yerleri, turistik yapı ve tesisler, inşaat malzemesi ocak ve harmanları, maden ve petrol tesisleri, araç bakım, onarım ve satım iş yerleri ve benzeri trafik güvenliğini etkileyecek yapı ve tesisler vb.) için de o kara yolunun yapım ve bakımı ile ilgilenen kuruluştan izin alınması gerekmektedir ve alınan bu izinler ilgili bölgenin Valiliğine bildirilmelidir. Karayolları Trafik Kanununun trafik cezası madde 17‘de belirtilen yasaya göre “Belediye sınırları dışındaki kara yolu kenarında izinsiz olarak yapı ve tesis yapmak trafik ihlali sayılmaktadır.” Kanunda belirtilen Trafik Cezası 17. Maddeye uyulmadığı durumlarda cezai işlem uygulanmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Karayolu Trafik Kanununun Trafik Cezası Madde 17’ye göre trafik ihlalinin konusu “Belediye sınırları dışındaki kara yolu kenarında izinsiz olarak yapı ve tesis yapmak” olarak belirtilmiştir. Kanuna uymayan herkese cezai işlem uygulanmaktadır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Ceza kanunda belirtildiği gibi kara yolu kenarında yapılacak olan yasal olmayan her türlü yapı (akaryakıt, servis, dolum ve muayene istasyonları, umuma açık park yeri ve garaj, terminal, fabrika, iş hanı, çarşı, pazar yeri, eğlence yerleri, turistik yapı ve tesisler, inşaat malzemesi ocak ve harmanları, maden ve petrol tesisleri, araç bakım, onarım ve satım iş yerleri ve benzeri trafik güvenliğini etkileyecek yapı ve tesisler vb.) inşasını gerçekleştiren kişi kurum ya da kuruluşlara yani kısaca kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 17’ye Uymayanlara uygulanacaktır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Ceza Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası 17. Maddesine aykırı durumlarda Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmaktadır ve Trafik Kanununda belirtilen ceza 4.269 TL olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak ceza ödemelerinde peşin fiyat üzerinden %25 indirim uygulanmaktadır ve ödenmesi gereken miktar 3.201,75 TL’ye indirilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolu Trafik Kanununun Trafik Cezası Madde 17’ye göre trafik ihlalinin konusu olan belediye sınırları dışındaki kara yolu kenarında izinsiz olarak yapı ve tesis yapıldığı belirlenirse, işlem yetkililerce durdurulacağı gibi, yönetmelikteki şartlar yerine getirilmeden işletme izni verilmez ve bağlantı yolu, her türlü gider sorumlulara ait olmak üzere yolun yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşça ortadan kaldırılır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası 17. Maddesinde; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için Ceza Puanı, Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıdaki linke tıkladığınızda 2016 Karayolları Trafik Kanunu Trafik Para Cezaları Rehberi dosyasını indirerek inceleyebilirsiniz, böylece anlatılan bilgileri teyit edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz