Trafik Cezası Madde 16 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 16

Trafik Cezası Madde 16

Bilindiği üzere her gün binlerce aracın seyir halinde bulunduğu yollarda belirli nedenlerle kazalar meydana gelmektedir. Bu kazalar istatistiksel olarak oranlandığında daha çok yayalar, sürücüler ve yol kusurlarından kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Yol kusurlarının içerisinde sürücülerin levha ve işaretleri doğru şekilde okuyamaması en büyük sebeplerden biri olarak yer almaktadır. Seyir halindeki araçlar için yol üzerindeki levhaların öneminin her sürücü farkındadır. Kişilerin sağlıklı ve kaza yapmadan yollarına devam edebilmeleri için bu levha ve işaretlerin korunması gerekmektedir. Kişi kurum yada kuruluşların kara yolu üzerinde yaptığı çalışmalarda yol yapısındaki bozulmaları önlemenin yanında bu işaret ve levhaların korunmasını sağlamaları da gerekmektedir. Zorunlu durumlarda yapılması gereken çalışmalar ve düzenlemeler İçişleri Bakanlığı’nın iznine bağlı bir şekilde Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca çıkartılacak olan yönetmelikle düzenlenmektedir. Kara yolu yapısında yapılacak olan her türlü çalışma durumunda alınacak izinler valiliğe bildirilmek zorundadır. Trafik levha ve işaretlerinin görülmesini engelleyen yapıların (levhalar, ışıklar, işaretlemeler ile, ağaç, direk, yangın musluğu, çeşme, parmaklık vb.) yol düzenini bozacak ve risk oluşturacak şekilde yapılması Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası madde 16 belirtildiği gibi yasaklanmıştır. Madde de ayrıntılı şekilde kara yolu dışında, kenarında veya kara yolu sınırı içinde, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek, anlamlarını değiştirecek veya güçleştirecek, tereddüte sebep olacak veya yanıltacak ve trafik için tehlike veya engel yaratacak şekilde levhalar, ışıklar, işaretlemeler ile, ağaç, direk, yangın musluğu, çeşme, parmaklık gibi yapı elemanları veya benzerlerini dikmek, koymak veya bulundurmanın yasaklandığı belirtilmiştir. Karayolları Trafik Kanununda belirtilen maddeye uymayan herkes için cezai yaptırım uygulanmaktadır. 16. Madde ile ilgili uygulanacak olan ceza ayrıntıları aşağıda ayrıntılı şekilde verilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolu dışında, kenarında veya kara yolu sınırı içinde, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek, anlamlarını değiştirecek veya güçleştirecek, tereddüte sebep olacak veya yanıltacak ve trafik için tehlike veya engel yaratacak şekilde levhalar, ışıklar, işaretlemeler ile, ağaç, direk, yangın musluğu, çeşme, parmaklık gibi yapı elemanları veya benzerlerini dikmek, koymak veya bulundurmak yasaktır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Ceza kanunda belirtildiği gibi karayolu üzerinde ya da dışında bulunan levha yada işaretlerin görülmesini engelleyecek durumlar yaratanlara yani kısaca kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 16’ya Uymayanlara uygulanmaktadır. Cezai işlemin para yoluyla ödenmesi beklenmektedir.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Ceza Karayolları Trafik Kanunu trafik cezası madde 16 uyulmadığı takdirde İdari Para Cezası Trafik Zabıtasınca uygulanmakta olup Kanunda belirtilen ceza 4.269 TL olarak ücretlendirilmiş ve peşin ödemelerde %25 indirimli şekilde ödenmesi gereken miktar 3.201,75 TL’ye düşürülmüştür.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Herhangi bir risk ya da kaza oluşması durumunda bütün sorumluluk ve giderler mal sahibine ait olmak üzere, yolun yapımı, bakımı işletilmesi ile ilgili kuruluşça kaldırılır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası 16. Maddesinde; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için Ceza Puanı,Belgelerin İptali Durumu,Trafikten Men Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıda belirtilen linkin üzerine tıklayarak 2016 Trafik Para Cezaları Rehberi dosyasını indirebilir, önceden anlattığımız bilgileri teyit edebilir ve diğer maddeleri de inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz