Trafik Cezası Madde 14 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 14

Trafik Cezası Madde 14

Karayollarında yapılacak olan ve kişi, kurum ve kuruluşların sorumlu olduğu çalışmalarda; Karayolları Trafik Kanunu ve Kanununda belirtilen Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca eklenen yönetmelik hükümleri uygulanmaktadır. Kişi kurum yada kuruluşlarca yapılan çalışmalarda karayolu yapısını korumanın yanı sıra ilgili çalışmada trafik işaretlerinin korunması da önemli amaçlar arasında yer almaktadır. Sadece karayollarına ait çalışmalarda değil bireysel olarak sürücülerin de yol hattı boyunca belirtilmiş trafik işaretlerine zarar vermeleri kanunda da belirtildiği gibi yasaktır. Çünkü herhangi bir şekilde trafik işaretlerinin görünmesinin engellenmesi yada yanlış anlaşılmasına sebebiyet vermek,yerini değiştirmek ya da ortadan kaldırmak güvenlik tehdidi oluşturacağından yasaklanmıştır. Karayolları Trafik Kanunu bu gibi durumların önüne geçmek amacıyla trafik cezası madde 14’de “Karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak vb. hareketlerde bulunmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmak” belirtilmiş ve yasaklanmıştır. Sürücülerin, kamu ve kuruluşların belirlenen kanunu ihlal etmeleri durumunda cezai yaptırım uygulanmaktadır. Herhangi bir risk ya da kazaya sebebiyet verildiği takdirde oluşan hasar zabıta tarafından kaldırılarak yol yapımı ve onarımı gerekli kuruluşça derhal gerçekleştirilir. Risk yada kaza sonucu ortaya çıkan maddi zarar sorumlu kişilere iletilir ve ödeme yapması beklenir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak vb. hareketlerde bulunmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmak Karayolları Trafik Kanunun 14. Maddesi’dir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Kanunda belirtilen karayolu üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak şekilde trafik işaret ve levhalarının görülmelerini engelleyecek bir hareketlerde bulunan ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar veren kişilere yani kısaca kanunda belirtilen kurala Uymayanlara ceza yaptırımı uygulanmaktır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Karayolları Trafik Kanunu’nda 14. Madde ile belirtilen yasaya uymamak koşuluyla Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Kanunda belirtilen ceza miktarı 412 TL olarak belirlenmiş ve peşin ödemelerde %25 oranında bir indirim sağlanarak 309 TL düşürülmektedir.

Sürücüler için Ceza Puanı Kaçtır?

Karayolları Trafik Kanununun aykırı durumlarda sürücülere ceza işlemi uygulanmaktadır ve uygulanan her ceza için “Sürücülere Uygulanacak Ceza Puanı Cetveli”olarak belirlenen ceza puanları verilir.Bu ceza puanları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu bilgi sistemine kayıt altına alınır. Karayolları Trafik Kanununun 14. Maddesine aykırı durumlarda sürücüler için belirlenen ceza puanı “10”dur. Bilindiği gibi sürücülerin ceza puanı 100 üzerine çıktığı tespit edildiği takdirde ehliyetleri iki ay süresince ellerinden geri alınmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Tehlike ve engeller, ilgili kuruluşlar ve zabıtaca ortadan kaldırılır, bozukluk ve eksiklikler yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşça derhal giderilir, zarar karşılıkları ve masraflar sorumlulara ödetilir.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 13. Maddesinde; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Belgelerin İptali Durumu,Trafikten Men Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıda belirtilen linki tıklayarak öğrendiğiniz bilgileri teyid edebileceğiniz 2016 Trafik Para Cezaları Rehberine ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz