Trafik Cezası Madde 13 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 13

Trafik Cezası Madde 13

Trafik Güvenliği Dairesi Başkanlığı Trafik İşaretleme Şubesi Müdürlüğü’nün raporuna göre karayolu yapım ve onarımındaki en önemli amaç şehirler arası yollarda yapılan çalışmalar sırasında oluşabilecek her türlü kaza ve kaza riskini kontrol altına almak, trafiğin akışının normal ve  güvenli  bir şekilde devam etmesini sağlamaktır. Bu nedenle Karayolları Trafik Kanunu’nun Karayolu Trafik Güvenliği, Trafik İşaretleri, Yapı ve Tesisler başlığı altında Karayolu Trafik Güvenliği: Trafik cezası madde 13’de belirtildiği üzere (Değişik birinci fıkra: 25/6/2010-6001/34 md.) Karayolunun yapımı, bakımı, işletilmesi ile görevli ve sorumlu bütün kuruluşlar, karayolu yapısını, trafik güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmakla yükümlüdür. Tüm kişi, kurum ve kuruluşların, karayolu yapısında yapacakları ve esasları yönetmelikte belirtilen çalışmalarda; yolun yapım ve bakımı ile görevli kuruluştan önceden izin alması gerekmektedir. Bu kişi, kurum ve kuruluşlar, yapılacak olan çalışmalar için gerekli olan tüm önlemleri alarak, aldırarak ve güvenlik önlemlerinin devamlılığını sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca yapılacak olan çalışmaların hat üzerindeki trafik akımını ve güvenliğini bozmayacak şekilde düzenlenmesi şarttır. Şehir içi karayolu kenarında çeşitli tesislerin yapımı süresince; kaldırımlarda, tünel, tünel aydınlatılması vb. tüm önlemler alınarak  güvenli geçiş sağlamak ve yaya yollarını trafiğe açık bulundurmalı ve şehirler arası yollarda yapılacak, yapım, bakım ve onarım çalışmalarının oluşturacağı her türlü riskli bölgede trafiğin düzenli akışını ve güvenliğini sağlamak zorundadır. Alınacak olan tüm önlemlerle sürücülerin yol yapım süresince vakit kaybı yaşamadan ve herhangi bir hasara uğramadan günlük hayatlarına devam edebilmeleri esas alınmıştır. Herhangi bir kazaya sebebiyet verme durumunda ise kanunda belirtilen 13. Madde ile birlikte sorumlu kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Yolun yapımı ve bakımı ile görevli kuruluştan izin almadan ve trafik akımı ile güvenliğini bozacak, karayolunu kullananlara ve araçlara zarar verecek veya yaya yollarını trafiğe kapatacak şekilde karayolu yapısında çalışma yapmak Karayolları Trafik Kanununda belirlenen 13. Maddeye aykırı olacağından cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilen 13.Maddeye aykırı durumlarda uygulanacak olan ceza, uymayanlara yani tehlike arz eden vaziyetlerde, ortaya çıkan kaza ve risklerde sorumluluk buna neden olan kişi ya da kişilere aittir ve yapılan çalışma zabıta tarafından kaldırılarak gereken masraflar sorumlu kişi yada kişilere ödetilir.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Kanunda belirtilen maddeye uymamak koşuluyla Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Kanunda belirtilen ceza miktarı 412 TL olarak belirlenmiş ve peşin ödemelerde %25lik bir indirim sağlanarak 309 TL düşürülmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Tehlikeli durum ve engeller, bütün sorumluluk bunları yaratan kişilere ait olmak üzere zabıtaca kaldırılır, yapılan masraflar sorumlulara ödetilir.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 13. Maddesinde; Sürücüler için Ceza Puanı, Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Belgelerin İptali Durumu,Trafikten Men Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu bulunmamaktadır.Aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri teyid etmek için 2016 Trafik Para Cezaları Rehberine ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz