Trafik Cezası Madde 118/5 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 118/5

Trafik Cezası Madde 118/5

Trafik Kanunun maddeleri arasında yer alan maddelerden biri olan Trafik Cezası Madde 118/5 maddesine göre asli kusurlu bir şekilde ölüm ile sonuçlanmış olan trafik kazalarına sebebiyet veren kişiler trafik kuralı ihlal etmiş olurlar. Burada dikkat edilmesi gereken husus asli kusur olarak kabul edilen hususlardır. Yetkili bir memur tarafından dur işareti yapılmış olmasına rağmen durmadan devam etmek, trafik ışıklarında yanan rengin olmasına rağmen aracı durdurmadan sürmeye devam etmek, “Taşıt Giremez” yazılı trafik işareti yer alan kara yolunda ya da bölünmüş bir kara yolu üzerinde karşı yönden gelmekte olan araçların kullandığı şerit, bağlantı ve rampa yollarına girmek, başka bir arabaya arka taraftan çarpmak, ikiden fazla şeride sahip olan bir taşıt yolu üzerinde karşı taraftan gelen trafiğin kullanılmakta olduğu şerit ya da yol bölümüne dahil olmak, geçme yasağı bulunan bir yerden geçmek, bir başka şeridin hakkına gasp etmek, yanlış bir şekilde doğrultu değiştirme manevralarında bulunmak, kavşaklarda geçiş önceliğine dikkat etmemek, kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğini göz ardı etmek, manevraları düzenlenmiş olan yolların genel şartlarına uymamak, yerleşim birimleri haricinde yer alan kara yolunun taşıt yolu üstünde, zorunlu olan durumlar haricinde park etmek, duraklamak ve bu tip durumlarda gereken önlemleri almamak, park için ayrılmış olan yerlerde ya da taşıt yolu haricinde kurallara uygun bir şekilde park halinde duran araç ya da araçlara çarpmak asli kusur olarak kabul edilmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu

Trafik Cezası Madde 118/5 maddesine göre yukarıda belirtilmiş olan ve asli kusurlu bir şekilde ölümle sonuçlanmış olan kazalara sebep olan araç sürücülerin belgelerine trafik zabıtası tarafından bir yıl boyunca el konulacaktır. Aradan geçen bir yılın ardından araç sürücüsüne ait psiko tetkikler tamamlandıysa ve araç sürücüsü trafiğe çıkmaya elverişli bir durumda ise araç sürücüsüne belgesi geri verilecektir. Bu madde kapsamında trafik zabıtası ve mülki amir tarafından verilen herhangi bir para cezası ya da hapis cezası yoktur. Ayrıca bu madde ile ilgili olarak kural ihlali gerçekleştiğinde araç sürücünün ehliyetine ceza puanı yazılmaz.

Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 118/5 maddesine göre yukarıda madde madde yazılan ve asli kusur olarak kabul edilen durumlarda ölüm ile sonuçlanmış bir trafik kazasına sebep olan kişilerin sürücü belgelerine bir yıl boyunca trafik zabıtası tarafından el konulacaktır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Bu madde ile ilgili asli kusur kabul edilmiş olan durumlarda ölüm ile sonuçlanan kazalarda araç sürücüsüne ne mülki amir tarafından ne de trafik zabıtası tarafından herhangi bir para cezası ya da hapis cezası verilmeyecektir.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Bu madde kapsamında kural ihlali sayılan durumlarda araç sürücüsüne trafik zabıtası tarafından idari para cezası yazılmayacaktır.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

Asli kusur olarak kabul edilen bir trafik kazasının ölümle sonuçlanması sebebiyet veren araç sürücüsüne 5252 sayılı Kanunda yer alan 7. maddeye göre Mülki Amir tarafından herhangi bir şekilde hapis cezası ya da idari para cezası verilmeyecektir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Asli kusurlu kabul edilen ve ölüm ile sonuçlanan bir trafik kazasına sebep olan araç sürücüsünün ehliyetine trafik zabıtası tarafından ceza puanı yazılmayacaktır.

Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu

Yazının başında da belirtildiği üzere asli kusur olarak Trafik Kanununda bahsedilen durumlarda sonu ölüm ile biten bir trafik kazasına sebep olan araç sürücüsüne ait olan belge ya da belgelere trafik zabıtası tarafından bir yıl boyunca el konacaktır.

Belgelerin İptali Durumu

Trafik Cezası Madde 118/5 maddesine göre kural ihlali sayılan durumları gerçekleştirmiş olan araç sürücülerinin ehliyetlerine trafik zabıtası tarafından bir yol boyunca el konulacaktır. Bu belgenin iptal edilme gibi bir durumu ise söz konusu değildir. Araç sürücüsü trafiğe çıkmaya elverişli bir durumda ve bu kişiye ait psiko tetkikler tamamlandı ise bu sürücünün belge ya da belgeleri bir yıllık sürenin ardından geri verilecektir.

Trafikten Men Durumu

Asli kusur olarak kabul edilen durumlarda ölüm ile sonuçlanan kazalara sebep olan araçlar trafikten men edilmeyecektir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Bahsi geçen konu ile ilgili kural ihlalinin gerçekleşmesi halinde araç sürücüsüne ait sürücü belgelerine trafik zabıtası tarafından el konulacağı için araç sürücünün bir yıl boyunca trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek ve bu nedenle de bu kişi araç kullanmaktan men edilmiş olacaktır.

Diğer Hususlar

Trafik Cezası Madde 118/5 maddesi kapsamında yer alan başka herhangi bir husus bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz