Trafik Cezası İtiraz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası İtiraz

Trafik Cezası İtiraz

Trafik kuralları ihlali durumu gözetildiğinde trafikteki araçlara ceza kesimi yapılır. Bazen yapılan bu cezai yaptırımlar hatalı olabilir. Eğer size kesilen trafik cezasının iletilen ceza detaylarını inceleyerek hatalı olduğunu düşünüyorsanız bu durumda araç sahipleri bu cezalara itiraz etme hakkına sahiptir. Araç sahiplari itiraz için şahsen başvurmaları gereklidir. Günümüzde çoğu trafik işlemleri internetin de gelişmesi ile online yapılabilir olmasına rağmen trafik cezası itiraz işleminde bizzat yapılması istenir.

Trafik Cezası İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası itiraz işlemi için trafik mahkemelerine araç sahipleri adına gelen trafik cezası ve gerekli belgeleri ile birlikte başvurulması istenir. Bu itiraz sadece trafik mahkemelerine yapılacak olup başka mahkemelerde işlem görmeyecektir. Araç sahiplerinin başvurusu doğrultusunda trafik mahkemelerince verilen karar ile cezanın iptal edilmesi ve sistemden silinmesi işlemleri yapılır. Yapılacak olan itirazın dikkate alınması için araç sahiplerinden istenilen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.

Trafik Cezası İtiraz İşlemi İçin Gerekli Belgeler

Gerekli olan belgeler araç sahipleri tarafından eksiksiz olarak trafik cezası itiraz işlemi için toplanması ve mahkemeye bu belgelerle başvurulması istenmektedir. Gerekli belgeler;

  1. Dava başvuru dilekçesi
  2. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
  3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
  4. Ruhsat Fotokopisi
  5. Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Bu belgeleri temin ettikten sonra trafik mahkemelerine sunulması gerekir. Trafik cezasına itiraz işleminin sonucu gerekli belgelerle birlikte başvuru yaptıktan sonra itiraz ile ilgili işlemler başlatılır. İtiraz işlemi için mahkemeye araç sahiplari tarafından başvurulmuş olması kişinin mahkemeye çıkma durumunu göstermez. Bu belgelerinin incelenmesi ile çıkan karar sonucu ceza iptali gerçekleştirilir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz