Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Günlük hayatta trafiğin insan hayatına önemi büyüktür, çünkü trafik işlevi büyük olduğu kadar da bazı tehlikeleri doğurmaya çok müsait bir alan. Siz bu alanı denetimsiz ve disiplinsiz bırakırsanız insan hayatının risklerini arttırır hatta ölümlere sebebiyet verebilirsiniz. Bunların önüne geçmek için trafik kural ve işaretlerine dikkat etmek zorunlu ve gerekli kılınması gereken bir durumdur. Bu kurallara uyulmadığı takdirde kanunda belirtildiği gibi trafik cezaları mevzuatında belirtildiği gibi cezalandırma işlemi uygulanır .

Bu cezalandırmanın asıl amacı kural dışı davranışlardan kaçınmanızı sağlamaktır. Söz konusu cezanın toplum yararı olması yanında devletin hazinesine para girmesi de devlet nezdinde kamu yararına olduğu düşünülmektedir. Trafik cezaları birçok insanın hayatını tehlikeye atmaktadır, bu yüzden araç kullanımında ya da diğer durumlarda dikkatli olunması önemlidir.

Bu yazımızda Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi hakkında bilgiler paylaşacağız.

Trafik Cezası İtiraz Sürecinde Ne Yapılması Gerekir?

Eğer cezanız on iş günü içinde tebliğ edilmezse bu gerekçe ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurabilir ve itiraz dilekçenizi verebilirsiniz. Karayolları Trafik Kanunu’un 116. maddesine göre plakaya yazılan cezalar ve polisin durdurup yazdığı cezalarda itiraz süresi 15 iş günüdür. Çevirmelerde durdurup verilen cezalar, verildiği günden itibaren, plakaya yazılan cezalar da tebliğ edildiği tarihten itibaren tanınan itiraz süresi başlamaktadır.

Bu cezanın verildiği yılının son gününe kadar tebliğ edilmesi zorunludur. Eğer bu tebliğ elinize ulaşmaz ise ilgili gecikme faizi sizin cezanıza eklenip, itiraz hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bunların önüne geçmek için ikamet adresinizi güncel tutmanız gerekiyor. Çünkü size ulaşmayan tebliğ muhtarlara verilir, bu da sizin sorumluluğunuz olarak gösterilmektedir.

İtiraz aslında Trafik Mahkemeleri’nde yapılmaktadır, fakat Türkiye’de bu mahkemeler tam anlamına her yerde bulunmamasından dolayı nöbetçi Sulh Ceza Mahkemeleri’nde yapılmaktadır.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Trafik cezasına itiraz etmek için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler olmadan itiraz ile alakalı işlem yapmak mümkün olmamaktadır. Bu yüzde bu belgelerin belirtildiği üzere elde edilmesi gerekmektedir. Trafik cezasına itiraz etmek için gerekli olan evrakları şöyle sıralayabiliriz:

  • Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi

Bu evrakların içinde toplumun alışık olmadığı hukuk ve tertip dilinin zor olması sebebiyle en zor evrak şüphesiz trafik cezası itiraz dilekçesidir. Trafik cezası itiraz dilekçesinin bir örneği aşağıdadır. Trafik cezası itiraz dilekçesini indirip bilgileri kendinize göre düzenleyip gerekli evraklar (ekler) ile beraber Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurmadan önce mevzuatı incelemeniz sizin yazacağınız dilekçe için yararlı olacaktır. Bu dilekçe yardımı ile trafik cezası itiraz işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Mevzuatını İncelemek İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneğini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz