Trafik Cezası Haciz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Haciz

Trafik Cezası Haciz

Devlet trafik için geçerli olan ödemelerin yapılmasını garantiye almak için çeşitli işlemler uygulamaktadır. Araç sahiplerine kanunda belirtilen maddelere aykırı durumlarda uygulanan ve ödemeleri beklenen trafik cezaları da bu işlemlerdendir. Bu ödemeler rehin ve bloke yoluyla sağlanacağı gibi trafik cezası haciz yöntemi ile de ödenmesi zorunlu hale getirilebilir. Araç sahiplerine yazılan cezaların yönetmelikte belirtilen süre içerisinde ödenmesi sürücü için daha hesaplıdır. Çünkü tebligat geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde ödenmesi gereken trafik cezası 15 gün içinde ödendiği takdirde olan trafik cezasına %25 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca geriye kalan 15 günlük süre için de gelen trafik cezası taksitlendirme imkanı sunulmaktadır. Peki 30 gün içerisinde gelen trafik cezasını ödemediğinizde ne olur? Belirtilen süre zarfında ödenmediği durumlarda ceza fiyatı her ay %5 faiz oranı ile katlanarak artar ve %25 indirim ile taksitlendirme şansı ortadan kalkar. Uzun süre ödenmeyen trafik cezası borçları için öncelikli olarak devlet, e-haciz işlemi başlatır. Hala ödenmeyen borç bulunuyorsa, sürücünün varsa banka hesabındaki parasına bloke konulması diğer bir seçenektir. Devlet böylece alacağı ceza ücretini garantiye almış olur. Bunun bir diğer yolu da borçlu olan araç sahiplerinin varsa gayrimenkulleri üzerine rehin konulmasıdır. Bu iki seçenek uygulanamadığı takdirde devlet son olarak trafik cezası haciz yöntemine başvurmaktadır. Bu haciz işleminin en sık uygulandığı konu aracın MTV vergisinin ödenmediği durumlarda yaşanmaktadır.

MTV Ödemesi yapılmadığında sürücülerin karşılaşacakları durumları kısaca anlatalım. Öncelikle belirtmek gerekirse, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sürücülerin ödemekten kaçınabileceği bir vergi olamaz. Yılda iki defa ödenmesi gerekli olan Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmediği takdirde bir sürü yaptırım sürücüleri bekliyor olacaktır. MTV vergisini tahsil etmek maliye tarafından gerçekleştirilmekte olup bu işlemler için birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Öncelikle yazının başında belirttiğimiz gibi devlet ödeme işlemini gerçekleştirmeyen vatandaşa e-haciz yöntemi kullanarak varsa banka hesabından borcu tahsil etmeye çalışacaktır. Araç sahibinin banka hesabı yoksa ya da hesabında yeterli bakiyesi bulunmuyorsa kişiye 2 yıl boyunca gerçekleştirmediği MTV ödemesi sebebiyle Maliye Bakanlığınca icra takibi başlatılmaktadır. İcra işleminden de korkmayanlar için bir diğer unsur araç muayenesidir.

Akıllara ilk gelen sorular trafik cezası bulunan araç satılabilir mi? Ya da bu araca muayene yaptırılır mı? sorularıdır. Öncelikle trafik cezası haciz işlemi bulunan aracın satış işlemi yapılması imkansızdır. Satışın yapılabilmesi için öncelikle tüm borçlarının ve faizlerinin ödenmesi önemli bir durumdur. Trafik cezası haciz işlemi bulunan aracın satış işlemi yapılamayacağı gibi araç iki yılda bir yapılması gereken araç muayenesi de yapılamaz. MTV borcu bulunan herhangi bir araç muayene edilemediği gibi bu konu sebebiyle herhangi bir çevirme sonucunda, tespit edildiği takdirde aracı trafikten men edilmektedir. Peki trafikten men edilen araca ne olur? Sürücülerin araçlarını geri alabilmeleri için vergi ve faizleri ödemeniz zorunludur. Ayrıca ceza ücreti yanında aracın alıkonulduğu otopark ücretini de ödemeleri gerekecektir. Eğer araç sahibi ceza ve vergileri ödememekte kararlıysa aracını geri alamayacağı gibi devlet trafik borcunu tahsis etmek için aracı satışa çıkarabilir. Satış sonucu alınan ücret borcu karşılamadığı takdirde trafik cezası haciz işlemi ile tahsis edilmeye çalışılır.

Trafik Cezası Haciz Takip İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yazının bu kısmında araç sahipleri yazının başında anlattığımız durumlardan biriyle karşılaştıysa trafik cezası haciz işlemini nasıl öğrenebilir ya da takip edebilir? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Tüm vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden online şekilde trafik cezası haciz işlemlerini takip edebilmektedir. Hem kişisel bilgisayarlarından hem de mobil telefonlar aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Araç sahibi gelen trafik cezasını uzun süre ödemediğinde haciz işlemleri başlatılabilir ve taşınmaz mallarına haciz konulabilir. Bu borcun taksitle ödemeyi kabul ettiği takdirde araç sahibinin banka hesabına haciz konarak borcun ödenmesi sağlanmaktadır. Buna benzer durumlarda haciz dosyasının takip edilmesi önemli bir husustur. Ancak bu takipler icra mahkemelerince yapıldığı için ve sürekli icra dairesine gidip gelinmesi gerektirdiği için zordur. Bu durumu kolay hale getirmek için oluşturulan online internet sayfası üzerinden tüm vatandaşlar trafik cezası haciz sorgulama işlemi ile evinizden kolaylıkla haciz dosyasını takip edebilirler.
Siz de aşağıdaki linki tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesine giriş yaparak gerekli alanları doğru ve eksiksiz şekilde doldurduğunuz takdirde adınıza kayıtlı haczin olup olmadığını sorgulayabilir ayrıca varsa üzerinizde olan hacizlerin son durumu hakkında bilgi sahibi olarak haciz dosyanızı takip edebilirsiniz.

Adınıza kayıtlı haczin olup olmadığını öğrenmek için TIKLAYINIZ!!!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz