TRAFİK CEZALARI | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

TRAFİK CEZALARI

TRAFİK CEZALARI

Günlük her işimizde aksama yaşamamak için belirli kurallara uymamız gerekmektedir. Bu kurallar genellikle işlerin düzen bir şekilde halledilebilmesi için koyulmuş olsa bile uyulmadığı durumlarda belirli cezalara tabi tutulan kurallarda bulunmaktadır. Trafik cezaları da bunlardan sadece birisidir ve kanunlarda desteklenen cezaları bulunmaktadır. Bizlerde bu yazımızı trafik cezaları hakkında sizleri bilgilendirmek için hazırladık. İçinde bulunduğumuz sene içinde düzenlenmiş trafik cezalarını maddeler halinde sizlere aktaracağız.

  1. Alkollü araç kullanmak trafik cezalarının başında gelmektedir. Belirli miktarın üstünde alkol almış olan kişilerin direksiyon başında görülmesi ile yakalanma sayısına göre sürücünün ehliyetine el koymaya kadar ceza uygulanmaktadır.
  2. Bir aracı ehliyetiniz olmadan kullandığınız zamanda ceza almaktasınız. Genellikle para cezası verilen bu durumda sadece kullanan değil aynı zamanda kullandıran kişi içinde bir ceza söz konusudur. Ya da böyle bir kişi olmasa bile ehliyetsiz kullanılmakta olan aracın tescil plakasına bir miktar ceza verilmektedir.
  3. İnsanların huzurunu bozacak veya bazı kişilere zarar verecek şekilde aracı sürmek, araçtan çevreye çöp atmak, trafikte seyir halinde iken telefon kullanmanın da para cezası bulunmaktadır. Telefon görüşmesi sadece kulaklık ile yapılabilmektedir.
  4. Kırmızı ışıkta geçmekte trafik cezaları arasındaki yerini almıştır ve belirli bir miktarda para cezası verilmektedir.
  5. Can güvenliğinin en iyi koruyucusu olan emniyet kemeri takılması zorunlu olan bir cihazdır. Sürücü ve yan koltuğunda bulunun kişilerin takması zorunludur. Takılmadığı zaman ceza yazılmasının yanı sıra araç içinde emniyet kemeri olmaması veya çalışır durumda olmayışı da ceza sebebidir.
  6. Araçlara belirli aralıklarla yapılmakta olan araç muayeneleri geciktirildiğinde veya muayenesi yapılmamış bir şekilde trafikte bulunmak da ceza sebeplerinden birisidir.
  7. Diğer bir ceza nedeni ise sürücülerin hız sınırını aşmasından kaynaklanmaktadır. Hız sınırının %10’dan başlayarak aşılması durumunda belirlenmiş oranda para cezası yazılmaktadır. Bir yıl içerisinde beş ve beşten fazla hız sınırının aşılması durumunda ehliyete geçici bir süre el konulmaktadır.
  8. Son olarak yerleşim birimleri dışında park yasağının olduğu karayollarında park edilen veya durduran araç sürücülerine ceza verilmektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan durumlarda belirlenen cezalara tabi tutulmakla birlikte birçoğunda ceza puanınızda işlenmektedir. Trafikte can güvenliği oldukça önemli olduğunda ve sadece kendi canımıza değil karşıdaki insanın da canına kast etmemek için belirlenmiş olan trafik kurallarına uymamız gerekmektedir. Uymadığımız takdirde herhangi birine bir zarar vermesek bile belirlenen trafik cezalarına tabi tutulmaktayız.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz