Trafik Cezaları Nereye Ödenir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafikte park cezası, hız cezası gibi bazı kuralların ihlal edilmesi durumunda trafik cezaları kesilmektedir. Kesilen bu trafik cezaları da çeşitli yerlerden sorgulanarak ödenebilmektedir. İnternet üzerinden trafik cezanızı sorgulayabilir, trafik cezanızı kolayca ödeyebilirsiniz. Bu yazımız ile internetten trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödemetrafik cezası erken ödeme indirimi gibi konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trafik Cezası Ödeme İşlemi

Trafik cezaları cezanın kesildiği anda ödendiği gibi tebliğden sonrada ödenebilmektedir. Eğer tebliğden sonra ödeme yapacak olursak trafik cezaları nereye ödenir sorusunun iki cevabı vardır.

GİB Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sayfasında ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapılması gereken yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan hemen sonra karşınıza gelecek ekrandan ilk madde de yer alan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini tıklayarak GİB borç sorgulama işleminize devam edebilirsiniz.

Açılan yeni ekranda ilk olarak plakanızı bitişik bir şekilde yazarak özel plaka ise belirtilmesi gerekmektedir. Ardından T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı gerekli yere doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Arkasında tescil tarihinizi de yazarak ‘tamam’ tuşuna basmanız gerekmektedir. Böylelikle sisteme girişinizi yapacaksınız ve ardından yönlendirildiğiniz şekilde kredi kartınızla trafik cezası ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca interaktif bankacılığın günümüzde yaygın olarak kullanılmasından dolayı da ödeme işlemlerinizi internet bankacılığı ile kendi hesabınızdan kolay ve hızlı bir şekilde ödemenizi yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Sitesinden Borçlarınızı Ödemek İçin TIKLAYINIZ !

Nakit Olarak Paranın Ödeneceği Ödeme Yerleri

Nakit olarak ödeme yapabileceğimiz noktalar

Trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, yukarıda belirtilen yerlerden ödeme işlemlerinizi kolay bir şekilde nakit para veya kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Kesilen trafik cezalarında erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Ceza alan bir kişi 15 gün içerisinde cezasını ödemesi durumunda %25′ lik bir indirimden faydalanabilmektedir.

Gecikmiş Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Gecikmiş trafik cezaları İnternet Vergi Dairesi üzerinden kolayca ödenebilmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz link yardımı ile trafik cezanızı öğrenebiliriz ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Gecikmiş Trafik Cezası Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

Plaka Sorgulama

Araç sorgulama işlemlerinde kullanılan bilgilerden en önemlisi plaka kodu’dur. Araç alım-satımlarında vatandaşların araç üzerine rehin, borç, ceza olup olmadığını öğrenmelerinin önemli olduğunu belirttik.  Alınıp-satılacak bu araçlarla ilgili tüm bilgileri plaka sorgulama işlemi ile gerçekleştirmek mümkündür. Alım-satım işlemlerinde önemli rol oynayan noterler de kişilerden araçla ilgili bütün bilgilere sahip olmasını isteyecektir. Bunun nedeni de noterlerin üzerinde ceza, borç ve rehin işlemi bulunan araç satım işlemini gerçeklesi yasal değildir.

Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü tüm araç sahiplerinin bilgilerini saklamaktaydı. Şimdi günümüzde bu dolandırıcılık olaylarına karşı herkesin araç plakasından aracın üzerine tescil edildiği kişinin isim ve soyismini öğrenebilme yetkisi verilmiştir. Online şekilde araç plaka sorgulama işlemi gerçekleştimenin iki farklı yolu vardır.  E-devlet sistemi üzerinden plaka sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz gibi Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesinden de aracın plaka kodu ve kişinin kimlik bilgileri ile sorgulama yapmanız mümkündür.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

GİB Üzerinden Plakadan Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

trafik cezası sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

Kişilerin trafikte koyulmuş olan belirli kurallar dışında hareket etmesi sonucunda kanunlarla da desteklenen bir şekilde cezalar verilmektedir. Bu yükümlülükler bazen bizim hatalarımız sonucunda değil dış etmenlerle de meydana gelebilir. Bu durumlarda değerlendirilmektedir ve hatalı bir durum olduğu zaman cezaya maruz kalınabilir. Bu cezaların yazılması sonucunda size bir tebliğ gönderiliyor. Bu tebligat elinize geçtikten sonra size verilmiş olan trafik cezalarının ödenme süresi başlamış oluyor. Cezaların ödenmesi için belirlenmiş olan süre zarfını geçmemeye özen gösterseniz daha iyi olmaktadır. Çünkü cezaların gecikmesine karşılık ilave cezalarda verilebilir. Bu cezalarınızı belirlenmiş olan yerlerden önce trafik cezası sorgulama işlemini yaparak ardından da trafik cezası ödeme işlemi ile kolayca ödeyebilirsiniz.

Plaka üzerinden araç sahibinin isim ve soyisim bilgilerine ulaşabileceğiniz araca herhangi bir tarihte yazılmış olan cezaları da öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden evinizden çıkmadan gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmenin ilk yolu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasıdır. Bu online portal, Emniyet Genel Müdürlüğünce(EGM) hazırlanmış olup trafik cezası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar için oluşturulmuş güvenilir bir sayfadır.  EGM üzerinden trafik cezası sorgulaması yapmak için aşağıda verilen linki tıklayarak araç üzerine yazılan tüm cezalara ulaşabilirsiniz.
Yukarıda belirtilen sayfa açıldığında başta aracın üzerine tescilli olduğu kişinin isim, soyisim, TC kimlik numarası ve doğum tarihi ile ilgili bilgileri gerekli yere doğru ve eksiksiz şekilde girdikten sonra mavi butonla belirtilen “Doğrula” butonuna tıklamanız yeterlidir. Trafik cezası sorgulama işlemini tamamlamak için karşınıza gelecek ekrandaki seçeneklerden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama simgesini tıklayarak işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Trafik ceza sorgulama işlemini tamamladıktan sonra eğer aracınıza yazılan ceza borcu varsa yine bu borcu da online şekilde anlaşmalı banka kartları ile ödemeniz mümkündür. Trafik ceza sorgulama işlemine başlamak için aşağıda verdiğimiz linki tıklamanız yeterli olacaktır. Bizlerde bu yazının devamında trafik cezaları nereye ödenir sorusuna cevap vereceğiz.

EGM Resmi Sitesinden Trafik Ceza Sorgulama İşlemine Başlamak için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. basri dinçer dedi ki:

  Ev adresime gönderilen trafik idari para cezasını internetten ödemek için giriyorum borcunuz yoktur yanıtı ile karşılaşıyorum. lutfen bana yardımcı olurmusunuz.

  1. onur ersoy dedi ki:

   Henüz sisteme girilmediği için gözükmeyebilir. O yüzden indirimli ödemek için vergi dairesinde bile eve gelen tebligatı sorarlar. Bu tebligatla Cezayı internetten indirimli olarak ödemek de mümkün.

 2. veysel macaroğlu dedi ki:

  slm benim 3 yıl önce trafık ceza borcum odemek istedim odeyemedım bana yardımcı olursanız sevınırım

 3. Harun dedi ki:

  Gecmisten gelen trafik cezası var yapılandırmak icin nufusu kayıtlı yerde yapmak zorundamıyım calıstıgım ilcede yapma sansım yokmu acaba az bir zaman kaldı tşkler

Yorum Yaz