TRAFİK CEZA PUANI SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

TRAFİK CEZA PUANI SORGULAMA

TRAFİK CEZA PUANI SORGULAMA

Günümüz teknoloji çağı olduğundan artık gün içerisinde karşımıza çıkan herhangi bir sorunu kolay bir şekilde halledebiliriz. Bu durumu sağlayan en büyük araç elbette internet olmuştur. Elimizin altında hatta telefonlarımızda bile bulunan internet sayesinde işlerimizi pratik bir şekilde halledebiliyoruz. Özellikle geliştirilen programlar aracılığı ile bu durum sağlanmıştır. Birçok kamu kurum ve kuruluşu da bu gelişmelere ayak uydurarak vatandaşa internet üzerinden hizmet sunmaktadır. Bu hizmet karşılığında kişiler işlerini kısa bir şekilde halletmiş olmanın vermiş olduğu rahatlık ile memnuniyetleri de artmaktadır. Online işlemlerden birisi de trafik ceza puanı sorgulama işlemidir. Bu bilgiye online olarak ulaşmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Ehliyet sahibi olan bir kişinin bir sene içinde ulaşabileceği ceza puanı 100’dür. Eğer sürücü 100 puana ulaşmışsa bazı yaptırımlara maruz kalır. Ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetlerine geçici olarak Emniyet Genel Müdürlüğü el koymaktadır. Bu süre 2 aydır ancak bu süreç dolduğunda kişiler ehliyetlerini direkt olarak trafik şubeden alamazlar. Tekrar sürücü belgesine sahip olmak için bir sürücü kursuna başvurulmalı ve orada Trafik ve Çevre Bilgisi dersi alarak başarılı olduğu takdirde gittiği kurum tarafından bunu belgeletmesi gerekmektedir. Bu nedenle trafik ceza puanı önemlidir ve takip edilmelidir. Bizlerde siz okurlarımız için trafik ceza puanı sorgulama işleminin nasıl yapıldığını bu yazımızda ayrıntılı olarak ele aldık.

Trafik Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle trafik ceza puanı sorgulama bütün kurumları tek çatı altında toplayan E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken yazımızın sonunda sizler için paylaştığımız olduğumuz linke tıklamaktır. Bu adrese tıkladıktan sonra açılacak olan yeni sayfada ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamalısınız ve ardından T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi doğru bir şekilde gerekli kutucuklara yazmalısınız. Eğer bir E-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bu şifreyi edinebilirsiniz ve edinmiş olduğunuz bu şifreyi bütün E-devlet işlemleri için kullanabilirsiniz. Gerekli bilgiler girdikten sonra ‘sisteme giriş yap’ yazısının da üzerine tıkayarak sorgulama işleminizi sonlandırabilirsiniz. Çünkü bu adımdan sonra trafik ceza puanı bilgileriniz karşınıza çıkacaktır. Böylelikle trafik ceza puanı sorgulama işleminizi sadece birkaç dakikada bitirmiş olacaksınız.

Trafik Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz