Trafik Ceza Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Ceza Ödeme

Trafik Ceza Ödeme

Yoğun şehir trafiğinde dalgınlık içerisinde olup trafik kurallarını ihlal ettiğimiz zamanlar oldukça fazladır. Bunun yanında yetişmemiz gereken yer olduğunda da trafik hız sınırını aşarak yine ihlal gerçekleştirmiş oluruz. Trafik polisinin olmaması sizin ceza yemeyeceğiniz anlamına gelmez. Gelişen teknoloji trafikte de aktif şekilde yerini almış durumdadır. Öyle ki günün herhangi bir saatinde trafik polisinin olmadığı bir yolda hız sınırını aşarsanız, radar hız kontrol sistemi bu ihlali yakaladığı takdirde hız sınırı aşmadan dolayı trafik cezası yemiş olursunuz. Bu ceza yeme şekli cihazın aracınızı plakasından tanıyarak plaka üzerinden cezanın size tebliğ edilmesiyle gerçekleşir. Siz ceza yediğinizi fark etmediğiniz için tebliğ edilen belgenin geldiği zamanı da dikkate almayabilirsiniz. Fakat bu doğru bir tutum değildir. Trafik cezalarında cezayı yediğiniz andan itibaren 15 iş günü içerisinde ödemek cezanızda belirli oranda indirim almanızı sağlar. Bu yüzden şüpheli durumlarda ya da sık sık trafik cezası sorgulama işlemini yapmanızı öneririz.

Trafik cezası sorgulama işlemleri artık resmi kurumların yanı sıra online sistemler üzerinden de yapılabilmektedir. Bu sistemler üzerinden trafik cezanızın olduğunu öğrenirseniz cezayı ödemek için yine devlet dairelerinde sıra beklemenize ya da kapı kapı gezmenize gerek yoktur. Trafik ceza ödeme işlemi trafik cezasını sorgulayabildiğiniz Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Bu yazımızda bu kuruma ait trafik ceza ödeme işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Trafik Ceza Ödeme İşlemi Nereden Yapılır?

Trafik ceza işlemlerinin yanı sıra araçlara ait motorlu taşıt vergi sorgulamalarının hepsinin bir arada yapıldığı online sistem Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinde mevcuttur. Bu sisteme aracınıza ait bilgileri kullanarak giriş yapabiliyor aynı zamanda trafik cezanız, motorlu taşı verginiz, beyanlı trafik cezanın gibi bir sorgulamanın borcunu da ödeyebiliyorsunuz.

Trafik ceza ödeme işlemini yapabilmeniz için öncelikle kuruma ait sitede yer alan motorlu taşıt işlemleri menüsüne gitmeniz gerekmektedir. Yazının sonunda yer alan link yardımıyla bu listeye erişim sağlayabilirsiniz. Bu listede yer alan işlemlerden en üstte yer alan ve ok işareti ile de gösterilen motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

gibceza

Trafik ceza ödeme yapabilmeniz için aracınıza ve size ait bir kaç bilgi gereklidir. Bu bilgilerin sorgulandığı güvenlik sayfası da aşağıdaki görsel gibi olmalıdır. Bu sayfada araca ait plaka, kişiye ait TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası ve aracın trafiğe çıkış izin tarihi olarak bilinen trafik tescil tarihi ilgili boşluklara doğru şekilde yazılmalıdır. Bilgileri doldurduktan sonra tamam butonu yardımıyla sorgulama işlemini tamamlayabilir aynı sayfadan anlaşmalı kredi kartları yardımıyla Trafik ceza ödeme işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

gibcezaa

Trafik Ceza Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz