TRAFİK BORCU SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

TRAFİK BORCU SORGULAMA

TRAFİK BORCU SORGULAMA

Birçok sorgulama işlemi gibi trafik borcu sorgulama işlemi de internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle bizler bu yazımızda, trafik borcu hakkında bilgiler verip borcunuzun olup olmadığını hangi adresten ve nasıl öğreneceğinizi anlatmaktayız. Öncelikle eskiden bu tarz işlemler için gerekli kurumlara bizzat başvurarak işlemlerimizi gerçekleştirirdik ve bunun için gerekirse saatlerce uzun sıraların bitmesini beklemekteydik. Fakat hayatımıza giren internet uygulamaları sayesinde artık her türlü işlemlerimizi çok kısa bir süre içinde kendimiz halledebilir bir hale geldik. Böylelikle zamandan büyük bir oranda tasarruf sağlar bir hal aldık.

Trafik borcu motorlu araçlar için düzenlenmiş olan trafik kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara uyulması kanunlarla da zorunlu bir hale getirilmiştir. Eğer kural ihlali yapılırsa bu kuralı ihlal eden kişi veya kişilere belirlenmiş olan cezalar verilmektedir. Bizler bu cezaları zamanında yerine getirmekle yükümlüyüz. Bu nedenle bunları yakından takip etmeli olan borcumuz belirlenen süre içerisinde ödememiz gerekmektedir.

Trafik Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Bu sorgulama işlemi iki ayrı kurumun resmi internet sitelerinden yapılmaktadır. Bunlardan birisi Emniyet Genel Müdürlüğü bir diğeri ise Vergi Dairesidir. Şimdi ayrı ayrı bu işlemler için bilgiler vereceğiz.

  • Emniyet Genel Müdürlüğünün Resmi İnternet Sayfasından Trafik Borcu Sorgulama

Öncelikle sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için sorgulama sayfasına gitmeniz gerekmektedir ve bunun çin yazımızın bu bölümünün sonunda verecek olduğumuz linke tıklamanız yeterlidir. Yeni sayfanın ekrana gelmesi ile birlikte sizden istenilmiş olan adınızı ve soyadınızı, T.C kimlik numaranızı ve doğum yılınızı doğru bir şekilde yazarak ‘doğrula’ kutucuğunun üzerine basmanız gerekmektedir. Bu adımla kimlik bilgilerinizi doğrulayarak sisteme girişinizi yapmış olacaksınız ve ardından sayfada yapmak istediğiniz işlem ayrıntısını belirterek kısa bir sürede sorgulamayı bitireceksiniz.

EGM Trafik Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

  • Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi İnternet Sayfasından Trafik Borcu Sorgulama

Bu işlemin yapılcak olduğu bağlantı adresi de yukarıda olduğu gibi bölümün sonunda sizlerle paylaşılmıştır. Bağlantı adresine tıklamanız ile birlikte yeni sekmede açılacak olan sayfada öncelikli olarak bitişik bir şekilde yazmanız ve bu plaka özel bir plaka ise belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonraki adımda ise T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasını ve tescil tarihini gerekli boşluklara yazmalısınız. Bu işlemlerin sonrasında ‘tamam’ butonunun üzerine basarak sisteme girişinizi gerçekleştirebilir ve trafik borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Trafik Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz