Trafik Belgesi Yenileme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Belgesi Yenileme

Trafik Belgesi Yenileme

Araçların daha güvenli ve uzun seneler trafikte kullanılabilmesi için araç muayeneleri önemlidir. Aracınızın rutin muayenesi gelmişse ama ruhsatta muayene yeri dolmuş olması durumlarında belgenizin yenilenmesi işlemini gerçekleştirmek zorundasınız. Bu duruma halk arasında belge yıpranma denilmektedir. Yıpranan trafik ve tescil belgelerinin yenisi alınmalıdır. Diyelim ki aracınızı randevuya götürdünüz ve ruhsatta muayene sayfalarının tamamının dolu olduğunu gördünüz bu durumda yapmanız gereken ilk iş aracınızı muayene ettirmeye devam etmektir. Çünkü basit bir belge yenileme işlemi ile ruhsatınızı son yaptırdığınız muayene kolayca eklenecektir. Aracınızın güvenliği bu basit prosedürden daha önceliklidir. Muayene sonunda görevliler tarafından verilen belge ile Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurarak yeni belgenin bir hafta içinde alınması gerekmektedir. Aşağıda anlatacağımız basamakları takip ederek yıpranan diğer bir deyişle ruhsatta muayene yeri dolmuş araçların trafik belgesi yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Trafik Belgesi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik belgesi yenileme işlemleri bilindiği üzere zor değildir. Sadece toplanması gereken belgeleri sırası ile toplamalı ve kuruma götürmelisiniz.

Trafik belgesi yenileme için öncelikle aracınızın muayenesi için randevu almalısınız. Daha sonra aracın muayenesini yaptırıp tamamladıktan sonra görevliler tarafından verilecek olan ‘muayene yapılmıştır’ belgesi ile kısa süre içerisinde Trafik Şube Müdürlüğü’ne gidilmesi gereklidir. Burada öncelikle durumunuzun beyan edildiği bir dilekçe yazılmalıdır. Muayene yeri dolmuş olan ruhsatın değişmesine dair bir talebi içeren dilekçe örneğini aşağıdaki linkten tıklayarak indirebilirsiniz. Daha sonra trafik belgesi yenileme için sırasıyla aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.

 1. Bir adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek–1) ( Trafik tescil bürosundan alınacaktır)
 2. Dilekçe (aşağıdaki linkten örneğini bulabilirsiniz.)
 3. Muayene süresi dolmuş ise muayenesi yaptırılacaktır (Bu yıpranmış belgeler için geçerlidir).
 4. Eski yıpranmış ya da ömrü dolmuş tescil belgesi
 5. Muayene sonrası görevliler tarafından size verilen belge.

Tüm bu belgeler bir araya getirilip Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne şahsen başvuru ile kısa süre içerisinde yenilenmiş trafik belgesine sahip olabilirsiniz. Trafik belgesi ve tescil belgesi yenileme ücretleri de değişmektedir. 2016 itibariyle belirlenen ücretler tescil belgesi için 81.50 TL, trafik belgesi için ise 108.50 TL şeklindedir. Şayet eski tip bir ruhsata sahip olduğunuzu ve bu ruhsatın muayene kısmı dolduğu için değiştirmeniz durumunda her iki kısmı da değiştirmeniz şart olduğundan bu iki belgeyi de almak zorundasınız. Bu bağlamda toplam ödemeniz gereken ücret 190 TL olacaktır.

Bu belgelerle birlikte gereken kurumlara gittiğiniz takdirde trafik belgesi yenileme işleminizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Daha geniş kapsamlı bilgiler için aşağıda paylaştığımız linklere tıklayabilirsiniz ya da size yakın olan bir trafik kurumuna gidebilirsiniz.

Trafik Belgesi Yenileme Trafik Tescil Belgesi Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Belgesi Yenileme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 10 yorum yapıldı:

 1. Enayi dedi ki:

  2 kağıda 190 tl ücret ve sizi ilgilendiren hiçbirşey ortada yokken, sizin kusurunuz olmadan alınan 190 tl.bunun adı hırsızlık değilde.nedir???

  1. Erhan Kaya dedi ki:

   108.50 TL ödedik, fiş fatura falan da hikaye. Şirket arabası bu, cepten mi ödedik şimdi?

 2. Aynen dedi ki:

  Arkadaşım sana sonuna kadar katıldığımı belirtmek isterim.ancak bu durumda ne yapabiliriz onu bilemiyorum.

 3. Kurtulus kırtaş dedi ki:

  Bir ruhsata enaz 20 muayenelik yer sıgdıracakken 4 tane sıgdır sonra gelsin 4 muayene sonrası 108 tl ayıptır milleti enayi yerine koymaktır.Tüketici derbekleri lütfen duyun sesimizi ,TV ler iki muhabir gönderin bir program yapın reyting rekorları kırarsınız.

 4. Ufuk dedi ki:

  Ticari araçlar her yıl muayene olduğu için ruhsatları çabuk bitiyor.bu nedenle halkimiza ..
  gereksiz yere masraf ve zaman kaybı oluyor.vatandaşlara once sorun cikartiyorlar sonrada belge verip sevindiriyorlar sagolsunlar

 5. Yarrak dedi ki:

  Bu Nasıl saçmalıktır değeri 50 kuruş bile olduğu tartışılır kağıda 190 tl vermek resmen soygundur yazıklar olsun böyle sisteme ve bu şekilde yaşamaya mahkum edenlere ……

 6. sadettin teksoy dedi ki:

  Ankarada sızdırmazlık raporu almaya mühendisler odasının yerine gittiğinizde sakın orda ki sigortacı (Çankırı Sigorta) dolandırıcıya kanmayın.Sizi içeri girdiğinizde;görevli biri gibi yönlendiriyormuş ayağı yaparak kendi sigorta dükkanına önce uğraman gerekiyor diye yandaki dükkanına yönlendirip 20 TL gibi fahiş bir fiyata 0.50 kuruşluk EK-1 belgesini doldurtturup sizi dolandırıyor.Bu belge olmadan sızdırmazlık alamıyacakmışsınız gibi bir izlenim veriyor.Halbuki sızdırmazlık sırasında EK-1 belgesi ihtiyacınız asla yok.Bu tezgaha sakın düşmeyin…

 7. Bıktım dedi ki:

  en baştaki ler hırsız. bu gayet normal.

  1. erdal aksu dedi ki:

   108 5o tl yı alşan memur neden makbuz vermıyorrr bu nasıl saçma bişi
   parayı ısteyı bılıyo
   makbuz veremıyomuş neden neden nedennnn

 8. Gönül Aras dedi ki:

  Yenilemek için randevu alamıyorum nasıl yenileceğim bilemiyorum.Randevu nasıl alınır bilmiyorumki,neden vatandaşı zor durumda bırakırlar anlıyamıyorum.Devlet dediğin vatandaşın işini kolaylaştırmak,zorlaştırmak değildir.

Yorum Yaz