Trafik Akışına Engel Olma Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Akışına Engel Olma Cezası

Trafik Akışına Engel Olma Cezası

Trafiği belirli kurallar ile düzenli bir şekilde sürdürmesi amacıyla Kara Yolları görevlendirilmiştir. Kara yollarının yaptığı çalışmalar sayesinde de trafik belli kural ve ölçütler dahilinde kontrol altına alınmıştır. Bu sayede trafiğin de seri bir şekilde akışı da kontrolle sağlanmıştır. Trafikte sürücülerin sürüşüne engel olabilecek bütün davranışlar ise Kara yollarının Trafik yönetmeliğindeki Trafik ceza kanununa göre cezalandırılmaktadır. Bu cezalandırma kapsamında olan bir durum ise “trafik akışına engel olma” durumudur. Bu durumun ihlali sonucunda kişilere de ceza verilmektedir. Bu cezalar da Kara yolları tarafından para cezası olarak kesilmektedir.

Araçların hareket ettiği yollarda düzeni sağlamak ve güvenli bir şekilde hareket etmek her vatandaşın zorunlu görevidir. Kara yollarında trafik akışını engellemek veya engelleyici hareketler sergilemek ise bir çok kişiye zarar verebileceği gibi sürücünün kendi can ve mal varlığına da tehlikeye atabiliyor. Eğer bu durumun ihlali tespit edildiğinde de ceza kesiliyor. Trafikte yaptığımız trafiğin akışını güçleştirecek, engelleyecek her hareket kural ihlali kapsamında suç olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu suç kapsamında da sürücüye ceza verilmektedir. Şimdi sizlere trafik akışına engel olma cezasının ne kadar olacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Trafik Akışına Engel Olma Cezası Ne Kadar?

Trafikte kurallı ve güvenli bir şekilde ilerlemek için trafik işaretlerinden yararlanılmaktadır. Trafik işaretleri ile araçlardan kaynaklı oluşabilecek kazalara karşı da güvence altına alınmaktadır. Bu yüzden trafik işaretleri trafiğin akışında ciddi öneme sahiptirler. Trafik ilerlemediği zamanlarda “Nasıl olsa bana yeşil yanıyor” diye kavşağa girip, kırmızı yanana kadar diğer şeride geçmeyen sürücüler yüzünden kavşaklarda kazalar olmaktadır. Bu tür kurnazlıklar yapan sürücülerin tespiti halinde sürücülere ”trafiğin akışına engel olma” suçu kapsamında cezalar uygulanmaktadır. Trafik akışına engel olan davranışlardan bir diğeri olan kara yollarına trafiği aksatabilecek bir şeylerin dökülmesi, atılması, konulması, bırakılmasıdır. Bu gibi durumlarda araçlar sağlıklı bir şekilde yollarına devam edemeyeceği için trafikte aksamalar oluşmaktadır. Bu aksamalar karşısında ise çeşitli cezalar kesilmektedir.

2016 yılı Trafik Ceza Kanununun ceza maddelerinden madde 14 bu konu ile ilgili şunları belirtmektedir. Madde 14 de; Kara yolu yapısı üzerinde, trafiğin durumunu güçleştirecek, tehlikeye sokacak ya da engel meydana getirecek, trafik levhalarının görülmelerini engelleyecek ya da güçleştirecek şekilde bir şeyler dökmek, atmak, bırakmak hareketlerde bulunmak, kara yolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik levhalarına zarar verilmesi, yerlerinin değiştirilmesi ya da ortadan kaldırma halinde “uymayanlara” idari para cezası verilmektedir.

Bu ceza miktarı 391 Türk Lirasıdır. Ceza sonrasında erken ödeme durumunda %25 indirim hakkı verilmektedir. Bu indirimden yararlanıldığında ceza 293.25 Türk Lirası olmaktadır. Engeller ve tehlikeler, ilgili olan kurumlar ve zabıta tarafından ortadan kaldırılır, eksiklikler ve bozukluk yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluş tarafından derhal giderilmektedir, zarar karşılıkları ve masraflar sorumlulara ödetilmektedir. Bu konuda zabıta ekipleri gerekli incelemeleri yapıp raporlar sonucunda cezaları sorumlu kişiye bildirmekte ve karşılanması istenmektedir. Bunların yanı sıra araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

İstanbul da bu konu ile ilgili kazaların sıkça yaşanmasından dolayı, bu duruma çözüm aranmaktaydı. 2015 yılında bu durumun ortadan kaldırılmasına olanak sağlayacak bir sistem geliştirildi. Bu bağlamda İstanbul Büyük şehir Belediyesi (İBB) kavşaklarda trafiğin kilitlenmesini önlemek ve trafik akışını hızlandırmak için, Taralı Alan İhlal Tespit Sistemini hayata geçirdi. Bu uygulama kapsamında kavşaklardaki ortak kullanım alanında ihlal yapan araçlar belirlenerek ceza kesilmektedir. Dünyada birçok örneği bulunan, “Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi” operatör kontrolünde çalışmakta olan bir yazılımdır. Operatör, uygulamanın ekranında kavşakları izleyerek taralı alanlarda bekleme yapan taşıtları saptadığında bir butona basarak fotoğraflarını çekebilmektedir. İBB bünyesinde geliştirilen Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi; kavşaklarda yer alan taralı kısımlarda taşır trafiğinin yoğun olması ve diğer taşıtların bu yoğun trafiğe karışması halinde hareketli ve sabit kameralarla fotoğraf çekerek ihlal tespiti yapmaktadır.

Sistem, saha noktasını izleyerek ihlal yapan bir araç tespit ettiğinde otomatik olarak aktif hale geliyor. İhlali gerçekleştiren aracın 1 adet geniş açı, 1 adet dar açı ve 1 adet belirlenen süreden önce nerede olduğunu gösteren geniş açı fotoğrafını çekerek ihlali belgeliyor. Taralı Alan EDS teknolojisiyle, İstanbul’da önemli kavşaklarda ortak kullanım alanı sayılan bölgelerin (sarı renkte boyanan alanın), kavşakların verimli kullanımını sağlamak ve ayrıca kavşaktan geçen taşıt sayısını arttırmak amacıyla boş bırakılması adına taşıt sürücülerinin trafik yoğunluğuna göre hareket etmeleri hedeflenmektedir.

Trafik Ceza Rehberinde belirtilmiş olan “Işıklı trafik işaretleri izin verse de trafik akışını engelleyecek bir olay olduğu durumlarda kavşağa girmek” İhlal tipi (57/1-D) maddesine göre Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü tarafından işlem uygulanmaktadır. Yani yeşil ışıkta, trafiğin akışına engel olacak şekilde taralı alana girenlere 88 lira ceza kesilecek. Taralı Alan EDS teknolojisiyle, İstanbul’da önemli kavşaklarda ortak kullanım alanı olarak adlandırılan bölgenin (sarı renkli olan alan), kavşakların verimli olarak kullanılmasını sağlamak ve kavşaktan geçen taşıt sayısını arttırmak amacıyla boş bırakılması için sürücülerin trafik yoğunluğuna göre hareket etmeleri hedeflenmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz