Toyota Araç Vergisi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Toyota Araç Vergisi

Toyota Araç Vergisi

2017 senesi itibari ile ülkemizde araç sayısı oldukça artmış durumdadır. Artık gelişen sanayi neticesinde tarımda bile insan gücünün yerini motorlu araçlar almıştır. Türkiye’de otomobil piyasasındaki pastanın büyük dilimlerinden biri Toyota ya aittir.  Şirket aynı zamanda, Türkiye’nin en büyük üretim firmalarından biri olması özelliğini taşımaktadır. Ülkemizde Toyota araç kullanımı bu denli revaçta iken biz de siz değerli okurlarımıza Toyota Araç Vergisi’ni detaylı olarak aktaracağız.

2017 Motorlu Taşıt Vergisi Düzenlemesi

Yakından takip eden kişilerin de bildiği gibi bu yılda motorlu taşıtlar vergisi konusunda çeşitli düzenlemeler meydana gelmiştir. 2017 yılında tüm harç, ceza ve vergilerde yüzde 5,58 oranında bir artış beklenmekteydi. Bu nedenle bu artış motorlu taşıtlar vergisinde de bir takım değişiklikler meydana geldi.

Toyota Araç Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Toyota araç vergisi ödemek isteyen kişilerin sahip oldukları araçlara ait özelliklere göre ne kadar vergi ödeyeceğini hesap etmesi gerekir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu konuyla ilgili olarak her yıl bir tablo yayınlanmaktadır. Bu tabloda yer alan çeşitli bilgilere ve yönlendirmelere göre herkes sahip olduğu araca göre ne kadar vergi ödeyeceğini kolaylıkla hesap edebilmektedir.

Örneğin alt kısımda yer alan ilk tablomuza bakacak olursak, otomobil, motosiklet, arazi taşıtları ve kaptıkaçtı gibi araçların motor silindir hacimlerine ve yaşlarına bakılarak bu tür araçlara sahip olan kişilerin ne kadar vergi ödemesi gerektiğini hesap etmek oldukça kolaydır.

İkinci tablomuza bakacak olursak ise, minibüs, panel van, motorlu karavan, otobüs, kamyonet, çekici, kamyon ve buna benzer araçlara ait çeşitli özellikler ve her zamanki gibi yaşa göre belirlenmiş olan motorlu taşıtlar vergisi tutarlarını görebiliriz. Örneğin tablodan görüldüğü üzere minibüsün sadece yaşına bakılarak ödeyeceği vergi hesap edilirken, motorlu karavan ve panelvan gibi araçların yaşlarıyla beraber aynı zamanda motor silindir hacimlerine de bakılması gerekmektedir. Siz de sahip olduğunuz aracın özelliklerine göre ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Eski adıyla bandrol olan Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödenen bir vergi türüdür.

Toyota Araç Vergisi Nereye Ödenir?

Toyota araç vergisini ödemek isteyen kişilerin tek yapması gereken şey yazımızın en alt kısmında bulunan bağlantıya tıklamaktır. Bu bağlantı ile birlikte anlaşmalı bankalar ve kredi kartlarını kullanarak ve sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girerek Toyota araç vergisi ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu bankalar ise şu şekildedir; Akbank, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, TEB, Ziraat Bankası, Denizbank, Aktifbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Vakıfbank.

Toyota araç vergisini ödemek için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz