Taşıt Pulu Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Taşıt Pulu Sorgulama

Taşıt Pulu Sorgulama

Türkiye de motorlu araçların trafikte yer alması için vergi ödemeleri gerekmektedir. Bu vergi Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak tabi edilir. Vergi Kanununda yer alan hükümler gereğince her motorlu aracın yıllık MTV vergisini vermesi zorunlu kılınmıştır. Bu vergi ödenmediği takdirde araç sahipleri cezaya maruz kalırlar.  Motorlu Taşıtlar Vergisi tüm motorlu araçlar için geçerlidir. Sadece karada kullanılan değil deniz, hava, demir yolunda kullanılan tüm araçlar için de  Motorlu Taşıtlar Vergisi alınır. Bir de ‘taşıt pulu’ tabiri vardır. Bu tabir her türlü motorlu araç; otomobil, karavan, panelvan arazi taşıtları , minibüs, minivan, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi karada yer alan araçların vergisi için kullanılır. Yani eğer bir kara aracınız var ise  Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemek için ‘taşıt pulu’ edinmelisiniz. Maliye ve Gümrük Bakanlığına ödediğiniz  Motorlu Taşıtlar Vergisi sonunda size bir taşıt pulu verilir. Bu taşıt pulunu ise kara aracınızın ön camına yapıştır malısınız. Taşıt pulu Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından bastırılmaktadır . Yine taşıt pulunun satışı ve dağıtımı Maliye Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Taşıt pulu sorgulama deyince aklımıza Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama işlemi gelmelidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama işlemi ile 2017 yılında ödememiz gereken MTV ücretini öğrenebiliriz. Aynı zamanda ödediğimiz Motorlu Taşıtlar Vergisini de öğrenebilir ve ilgili işlemler de yapabiliriz. Şimdi sizlere Taşıt Pulu Sorgulama işlemini anlatalım.

Taşıt Pulu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt pulu sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden yapılmaktadır. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesinden MTV ücreti hesaplanabilir ve kredi kartı ile ödenebilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt pulu sorgulama işlemlerinden önce vergi hesaplamalara bakalım. Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama işlemi yapmak için aracın cinsi, motor hacmi ve aracın yaşına dikkat etmek gereklidir. Çünkü araçların vergileri bu durumlar göre değişmektedir. Ayrıca her yıl gelen zamlar ile araç vergileri değişmektedir. Bu yüzden MTV yi yıllık olarak hesaplamak büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla aşağıda verdiğimiz link üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Bu amaçla ilk olarak aşağıdaki verilen linke tıklayın ve sisteme giriş yapın.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemi için sırasıyla araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi bilgileri girilir. Ardından ‘hesapla’ butonu basılır. Bu işlem ile verginizin hem yıllık toplam tutarı, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net olarak hesaplayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

MTV sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden kolaylıkla yapılmaktadır. Bu sorgulama aslında ‘taşıt pulu sorgulama’ işlemi ile aynıdır. Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama işlemi ile aracınıza ait MTV ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki linke tıklayın ve siteye girin. Daha sonra sırasıyla plaka no, plaka tescil tarihi, TC kimlik numaranızı girin ve eğer aracın özel plakası varsa evet şıkkını işaretleyin. Ardından “Tamam” butonuna basarak işlemi tamamlayın. Taşıt pulu sorgulama da bu kapsamda yapılır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt pulu sorgulamadan sonra MTV sorgulamaya bakalım. Motorlu Taşıtlar Vergisi borç sorgulama işlemi ile ödemediğiniz tüm MTV’leri sorgulayabilir. Ayrıca cezai işlem uygulanmış ya da uygulanacak ise öğrenebilirsiniz.

Bu ekrandan görüldüğü gibi oklarla belirtilmiş yerler doğru bir şekilde doldurulur ve en son olarak da “Tamam” butonuna basılır. Bu sayede Motorlu Taşıtlar Vergisi borç sorgulama işlemi tamamlanır. Bu işlem ile adınıza kayıtlı Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunu öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öderim?

MTV kredi kartı ile Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden ödeyebilirsiniz. MTV hesaplama işlemini yaptıktan sonra vergi miktarını öğrenerek ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartı ile ödeme işlemi yapıldığından dolayı sizler için yazının sonunda GİB anlaşmalı bankaların listesini paylaştık. Bu listeye bakarak öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Anlaşmalı Bankaların Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz