Taşıt Kartı Yazdırma | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Taşıt Kartı Yazdırma

Taşıt Kartı Yazdırma

Taşıt kartı; Taşıt kartı bir taşıtın yalnızca bir yetki belgesi ekinin taşıt belgesinde kayıtlı olduğunu ve sadece bu belge altında çalışması gerektiğini gösteren belgeye taşıt kartı denilmektedir. Taşıt kartı yazdırma nedir, taşıt kartı yazdırma işlemleri nerede ve nasıl gerçekleştirilir sorularına bu yazıda cevap vereceğiz.

Taşıt Kartı Nedir?

Yetki belgesi sahibi olan kişiler, taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştirirlerken bu faaliyetler süresi boyunca taşıt kartı olmadan taşıtları, taşıma faaliyetlerinde kullanma imkanları yoktur. Bu yüzden taşıt kartı yazdırma işlemi önem arz etmektedir. Taşıt kartı bulunmayan ve araç denetimleri sırasında bu durumun fark edilmesi halinde kişiler, Karayolu Taşıma kanunda yer almakta olan 26. Madde a bendine göre 1144 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılmaktadırlar. Böyle bir ceza ile karşılaşıp mağdur bir konuma düşmemek için taşımacı olan kişiler, satın almış oldukları aracın taşıt kartının teminini sağlamadan, taşıtı trafiğe kesinlikle çıkarmamalıdır. Satın alınmış olan her bir aracın taşıt kartı ile belgelendirilmesi yasal bir zorunluluk taşımaktadır.

Karayolları Taşıma Yönetmeliğine Göre Taşıt Kartı

Taşıt kartı yazdırmadan önce bu kartın ne olduğuna bakalım. Karayolu taşıma yönetmeliği çerçevesinde taşıt kartı ile ilgili olarak bazı maddeler yer almaktadır. Yer alan bu maddeleri sıralayacak olursak;

  • Yetki belgesi sahibi olan kişiler, taşıt kartlarının kopyalarını değil asıllarını taşıtları içerisinde bulundurmak zorundadırlar.
  • Taşıt kartlarının düzenlenmesi işlemi esnasında taşıt kartına, yetki belgesi sahibi olan kişinin ticari unvanı, yetki belgesinin hangi türde olduğu ve yetki belgesinin numarası, taşıt kartının geçerlilik süresi için belirtilen başlangıç ve bitiş tarihlerinin ne oldukları, taşıt kartının kayıtlı olduğu taşıtın plakası, taşıtın markası ve modeli ile cinsi, rengi ve benzeri türde olan bilgiler yazılır.

Taşıt Kartı ve Taşımacılık Faaliyetleri

Taşımacı olan kişiler, hizmet vermiş oldukları yolcuların, sağlıklı, güvenli ve rahat bir şekilde yolculuk yapmasını sağlamak zorundadır. Yolcu ve eşyalar taahhüt edilen yere kadar götürülmelidir. Taşımacılara, araç yetki belgesi dışında ayrı olarak taşıma faaliyetlerinde kullanılmak üzere taşıtların nitelik, ve sayılarını gösteren bir taşıt belgesi verilmektedir. Taşıt belgesi dışında taşımacı olan kişiye ait olan taşı belgesinde kayıtlı olarak bulunan her bir taşıt için düzenlenmiş olan ve taşıtta bulundurma yükümlülüğü olan bir taşıt kartı verilmektedir. Şimdi Taşıt kartı yazdırma işlemine gelelim.

e-Devlet ve Taşıt Kartı Yazdırma İşlemi

Taşıt kartı yazdırma işlemine gelelim. e-Devlet, pek çok kamu hizmetinin online  ortam üzerinde hızlı, güvenilir ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem ile birlikte gerçekleştirilecek olan işlemler için e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası gerekmektedir. e- Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesine gidilerek 2 lira karşılığında temin edilebilir. Temin edilen bu e- Devlet şifresi kişiye özel olduğu için herhangi bir kişi ile paylaşılmaması önem arz etmektedir.

Taşıt kartı yazdırma işlemi için PTT şubesinden alınmış olan e-Devlet şifresi ile birlikte resmi e-Devlet sitesine giriş yapılır. Siteye giriş yapıldıktan sonra açılan ekranda sağ üst kısımda yer alan “Sisteme Giriş” sekmesine tıklanılır. Ardından T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi eksiksiz ve doğru bir şekilde girilerek sisteme giriş yapmış olunur. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan hizmetler bölümünden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bölümüne gelinerek buraya tıklanılır. Açılan sayfada taşıt kartı yazdırma kısmına girilir. Taşıt kartı yazdırma kısmına girdikten sonra sadece vergi numarası ya da T.C. kimlik numarasının istendiği bir ekran açılır. Buraya istenen bilgiyi girdikten sonra ise yetkilisi olduğunuz firmanın yetki belgesinde kayıtlı olarak bulunan bir taşıtın taşıt kartı çıktısına erişim sağlayabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz