Taşıt Belgesi Yazdırma | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Taşıt Belgesi Yazdırma

Taşıt Belgesi Yazdırma

Bu yazımızda sizlere taşıt belgesi yazdırma ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Bu yüzden öncelikle taşıt belgesinin ne olduğundan bahsedelim. Taşıt Belgesi; bir taşıtın yalnız bir yetki belgesinin eki olarak taşıt belgesinde kayıtlı olan ve bu belge altında çalıştırılabileceğini gösteren belgedir. Taşıt belgeleri 37 farklı çeşitte bulunmakla beraber en bilinen taşıt belgesi K belgesidir. K belgesi yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan belgedir. Taşımacılık alanında faaliyet gösteren herkesin K belgesi bulundurma zorunluluğu vardır. K belgesi olmadan taşımacılık yapan kişiler hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Cezai işlem sonrası kişilere yüksek para cezası verilmektedir. K belgeleri K1, K2, K3 diye ayrılır. Ayrıca K belgelerini her 5 yılda bir yenilemek gerekmektedir Çünkü K belgesinin kullanımı 5 yıldır. Ayrıca K belgeleri Ulaştırma Bakanlığında alınmaktadır.

Taşıt Belgesi  Nasıl ve Nereden Alınır?

Taşıt belgesi almak isteyen vatandaşların öncelikle yazımızın sonunda sizler için paylaştığımız ‘taşıt belgesi başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Daha sonra hangi alanda taşıt belgesi almak istiyorsanız bu konuda gerekli birimler ile görüşerek hangi belgeleri edinmeniz konusunda bilgi almalısınız. Örneğin bir K1 yetki belgesi almak için;

  1. Başvuru dilekçesi
  2. Yetki belgesi ve taşıt kartı işlem başvuru formları
  3. Firmanın kuruluşunu, Temsil ve ilzamını ve en son sermaye durumunu gösterir ticaret sicil gazetesi aslı veya onaylı örneği (Sermayenin en az 10.000 TL olması gerekmektedir)
  4. Ticaret odası faaliyet belgesi fotokopisi
  5. Tüzel kişiliğe ait ortak ve temsile yetkili kişilere ait adli sicil belgesi (elektronik olarak erişim imkanına bağlı olarak, söz konusu belge istenmeyecektir)(A.Ş. ve Koop. Yönetim Kurulu Bşk. ve üyelerinin.)
  6. En son Temsil ve ilzam yetkililerine ait noter onaylı imza sirküleri aslı
  7. TC kimlik numaraları beyanı
  8. Vergi Dairesi ve vergi numarası bildirilmesi
  9. 20 yaşını geçmeyen, en az 3 birim ticari, özmal taşıtlarla 110 tonluk asgari kapasite şartını sağlayacak sayıda taşıtlara ait emniyet kayıtlarıyla uyumlu ve geçerli muayeneli ruhsat fotokopileri veya araç tescil seri/sıra numarasının bildirilmesi gerekmektedir.

Daha sonra bu belgeleri toplayarak Ulaştırma Bakanlığına bağlı birimlere müracaat edilir. Taşıt belgesi veya yetki belgeleri Ulaştırma Bakanlığını bağlı Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinden, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü bulunmayan il ya da ilçelerde ise Ticaret Odalarından alınabilmektedir .

Taşıt Belgesi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt Belgesi yazdırma gibi yenileme de önemlidir. Taşıt belgesi alındıktan sonra kullanım süresi 5 yıldır. 5 yılın sonunda bu belgeyi yenilemek gerekmektedir. Bu yüzden her yetki belgesi için bazı belgelerin edinilerek tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. Taşıt belgesi yenileme işlemlerinde ücret ödenmektedir. Buna göre K Yetki belgesinde bulunan geçerlilik tarihi bitiminden 60 gün öncesinden başlanarak yenileme işlemi yapılır.  K belgesi veya taşıt belgesi üzerinde bulunan geçerlilik tarihi bitmeden önce ya da belgenin geçerlilik tarihinden 270 gün sonra yapılacak olan işlemler Ulaştırma Bakanlığı tarafından taşıt belgesi  ücretinin %5’i alınır. Şayet belgenin geçerlilik tarihi bittikten sonra 271. ve 540. günlerde yenileme yapar iseniz taşıt belgesi ücretinin %25’i alınır. Ayrıca taşıt belgesinin geçerlilik süresi geçtikten 541. güne sonrasında taşıt belgesi iptal olacaktır. Bu yüzden yenileme işlemlerini geciktirmemek önem arz eder. Sizler için yazımızın sonunda Taşıt belgesi yenileme işlemi için gerekli olan belgelerin bağlantısını paylaştık. Bu bağlantıya tıklayarak gerekli belgelerin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Taşıt Belgesi Yenileme Ücreti Ne Kadardır?

Taşıt Belgesi yazdırma gibi yenileme ücreti de önemlidir. Taşıt belgesi hem çıkarılması sırasında hem de kullanım süreleri bittikten sonra ücret alınmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen bu işlemler için gerekli miktarlar anlaşmalı bankalara ödendikten sonra makbuz ile bu birimlere gelinir ve gerekli işlemler yapılır. 2017 yılı taşıt belgesi  yenileme ücretlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Taşıt Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt Belgesi yazdırmadan sonra sorgulamaya gelelim. Taşıt belgesi sorgulama işlemleri E-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Yazının sonunda paylaştığımız bağlantı linkine tıklayın ve siteye giriş yapın. Şimdi göreceğiniz ekran karşınıza gelecektir.

Bu ekrandan ‘Kimliği Şimdi Doğrula’ kısmına gelinir ve tıklanır. Ardından TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra bu ekrana yönlendirileceksiniz. Taşıt Belgesi yazdırma da bu kısımdan yapılır.

Bu ekrandan taşıt kartı yazdırma işlemi için sorgulama yapabilirsiniz. Yani taşıt belgesi yazdırma işlemini sorgulamış olacaksınız. Bu yüzden Vergi no ya da TC kimlik no sisteme girilir ve Sorgula butonuna basılır. Ardında saniyeler için taşıt belgeniz ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsizdir. Bu işlem ile taşıt belgenizin geçerlilik süresi ve daha başka birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Taşıt Belgesi Yazdırma İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Taşıt Belgesi Başvuru Formuna Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Taşıt Belgesi  İçin Gerekli Belgelere Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Taşıt Belgesi  Yenileme İşlemi İçin Gerekli Belgelere Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Taşıt Belgesi Yenileme Ücreti İle İlgili Listeye Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz