Taksimetre ve Takoğraf Bulundurmama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Taksimetre ve Takoğraf Bulundurmama Cezası

Taksimetre ve Takoğraf Bulundurmama Cezası
Takoğraf, kara yoluyla taşımacılık yapan araçlarda kullanılan aracın hızı, aracı kullanan kişinin ne kadar süreyle aracı kullandığı ve alınan mesafe gibi bilgileri otomatik olarak kaydeden araçlara denmektedir. Bununla birlikte araçların kara yolunda seyri durumunda araç sürücülerinin trafikteki güvenliğe ve sürüş hassasiyetine uyma zorunluluğunun yerine getirilmesini sağlar. Ülkemizdeki taşımacılık faaliyetleri yapılması için araçlar hizmet ölçen bazı cihazlar yanlarında taşımaları gereklidir. Araçlara takılan bu cihazlar aracılığıyla aracın gittiği yola baz alınarak ücret belirlenmektedir. Taşımacılık faaliyetlerinde rutin olarak kullanılan kamyon, çekici ve otobüslere takoğraf takılması gerekmektedir.

Artık bir yerden bir yere giderken çok kolay taksi hizmetlerinden kolayca faydalanmaktayız. Taksiler verdikleri hizmetten ötürü bizleri istediğimiz yere götürerek taşımacılık yapmaktadır. İnsan taşımacılığı alanında kullanılan taksilerde ise takoğraf ile aynı mantıkla üretilmiş “taksimetre” takılması gerekmektedir. Bu cihazlar ile verilen hizmete karşı belirli ücretler alınmaktadır. Bu hizmetler verildiği halde bu cihazları bulunmayan kişilere ise para cezası uygulanmaktadır. Türkiye de taksi ücretleri yetkili kurumlar tarafından belirlenmektedir. Taksilerde ise bu ücretlere riayet ederek işlerini yapmaktadırlar. Taksiciler müşterilerine verdikleri hizmet bedelinin belirlenmesi için de taksimetre açmaları gerekmektedir. Taksimetreler taksilere entegre edilir. Taksici taksimetreyi çalıştırdığı andan itibaren tarife başlar ve müşterinin gideceği yere kadar ücret yazılmaktadır. Taksimetrelerde açılış ücreti ve her yüz metrede bir belirlenen ücret alınır. Bekleme ücreti olarak da dakika başına ücret alınır. Taksicilerin bu hizmeti verdiği halde taksimetre bulundurmaması veya taksimetresinin çalışmaması durumunda para ve ceza puanına çarptırılırlar.

Bu cezai durum çekici hizmeti veren araçlar da da geçerlidir. Kaza veya aracın çalışmaması gibi durumlarda çekiciler tarafından araçlar belirlenen yerlere çekilir. Bu hizmetim karşılığında ise belirli tarifelerde ücretler alınır. Bu ücretleri belirlemek için de çekicilerde takoğrafya bulundurmaları gerekmektedir. Takoğraf bulundurmadıkları takdirde ya da cihazı çalıştırmadıkları durumlarda uymayanlara cezalar verilmektedir. Şimdiki yazımızda sizlere taksimetre ve takoğraf bulundurmama cezası nın ne kadar olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Taksimetre ve Takoğraf Bulundurmama Cezası Ne Kadar?

Kara Yolları Trafik Kanununun ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 31/1-b’ye göre; kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak durumunu kural ihlali olarak kabul etmektedir. Bu ihlal sonucunda ise sürücülere belli cezalar verilir. Ayrıca yük taşımak için kullanılan ve en fazla ağırlığı, yarı römork ya da römork dahil üç buçuk tonu geçmekte olan araçlarla, yolcu taşımak için kullanılmakta olan ve sürücüsü dahil 9 kişiden fazla taşımaya elverişli taşıtlardan aşağıda belirtilmiş olanlar hariç olmak şartı ile, kara yoluyla uluslararası yolcu ya da yük taşımak için kullanılan araçların takoğraf bulundurma zorunluluğu vardır.

Bu maddeye göre taksimetre ve takoğraf bulundurmama cezası idari para cezası şeklinde verilecek olup, bu para cezası 412 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 indirimli olarak 309 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullandıran sorumlularına 6076 TL idari para cezası uygulanır. Ayrıca 5252 sayılı kanun gereği 3-6 ay hapis cezası ile yargılanır. Bu tür yaptırımlara maruz kalmamak adına araç sürücüleri ve sorumluları takoğraf konusunda daha dikkatli ve duyarlı olmaları gerekmektedir. Herhangi bir arıza veya değişiminde kendileri müdahale etmeyip Sayısal Takoğraf Merkezi bağlı bulunduğu TOBB’a başvurmaları gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak; sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir. Bu maddeye bağlı olarak trafikten men edilen taşıtlara, gerekli şartları sağlamaları ya da eksikliklerini gidermeleri amacı, ek-33 düzenlenmek sureti ile 7 iş gününe kadar izin verilmektedir. Sürenin sonunda gereken şartları sağlamadığı tespit edilmiş olan araçlar trafikten men edilmektedir. Bu taşıtlara tekrardan izin verilmemektedir. Fakat bulundukları yerde gerekli şartları sağlamaları ya da eksikliklerini gidermeleri durumunda trafiğe çıkarılmalarına izin verilir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz