T Cetveli Araç Listesi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

T Cetveli Araç Listesi

T Cetveli Araç Listesi

BÜMKO yani gerçek adıyla Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 5.6.1936 tarih ve ve 2996 sayılı vazifeler kanunu ile kurulmuş devlet kurumu olan ve bu kanunun 7. maddesine binaen kendi Genel Müdürlüklerinin görevleri ve sorumlulukları;

  • Tüm bütçe kurallarını ve tasarıları ile kurallarının gerekçesini oluşturmak.
  • İlgili bütçenin hayata geçirilmesi için gerekli işlemleri gerçekleştirmek, ödenek işlemlerini kayıt altına almak.
  • İstenilen Ek ödenek isteklerini değerlendirmeye almak.
  • Para çıkış taahhütlerini kontrolden geçirmek ve gidere yönelik anlaşmaları kontrol ederek tescillendirmek.
  • Para çıkışını etkileyecek bütün kural tasarılarını inceleme altında tutarak bu kanunlar esasında görüş beyan etmek.
  • Katma bütçeleri ile alakalı bütçe işlemlerini gerçekleştirmek.

Yukarıdaki maddelerdeki gibi şekillenmiştir.

Bununla birlikte yine bu sayılı Kanuna binaen Merkez Daireleri Muhasebe Müdürlükleri de bir kurum şekillendirmesi olarak BÜMKO ile teşkilatlı halde bağlanmıştır.

BÜMKO 03.04.1950 tarihli ve 5655 sayılı Kanunun 2. maddesi ile kendi görev bütünlüğü tekrardan düzene sokulmuş olmakla birlikte gerçekçi bir değişiklikte bulunulmamıştır.

14.02.1983 tarihli ve 178 sayılı “Maliye ve Gümrük Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’yle Maliye Bakanlığı’nın teşkilat ve görevleri yeniden düzenlenmiştir.

Bunlarla beraber asıl yapılmak istenen yani Maliye Bakanlığı’nın amacı maliye düzenlemelerinin tüm paydaşlarla beraber yüksek katılım bir anlayışıyla daha ileriye taşıyan, uygulayan ve bunu izinden giden bir Devlet Maliye Bakanlığı’dır.

Genel müdürlükler olarak amaç ise Maliye Bakanlığı’nın mali politikalarının yaratımında katkı sağlamak, mali yönetim ve bunların kontrol mekanizmalarına uyum sağlamak, ilgili devlet yönetiminde olan hükümetin belirlemiş olduğu politika ve ulaşmak istedikleri asıl hedeflere paralel bütçe düzenlemek, bütçe mekanizmalarını yönlendirmek ve kontrol altında tutmaktır.

En başında ülke ekonomi politikalarını yaratan idareler bulunmak üzere TKM (Türk Kamu Yönetimi) içerisinde; bu müdürlüklerden beklenen politika yaratma ve mekanizma işleme süresine binaen bütün işlevlerde örnek olmak; ülkesel ve küresel seviyede gösterilen iyi politikalar örnekleri içerisinde bulunan; ilgili çalışanlara gelişim düzeylerini arttırmaları için buna uygun uygulama ortamı sağlayabilen bir genel müdürlükler olmayı başarabilmektir.

Bümko, kurumların gelir gider değerlerini düzenleyen cetvelleri kendi internet sitesinde yayınlamaktadır.

T Cetveli Araç Listesi Nedir?

Araç cetveli kamu kuruluşlarının makam ve iş yerlerinde kullanılmak üzere tahsis edilen kendi içerisinde belli bir miktar ile sınırlandırılmış araç satın alma, kurumların alabilecekleri araçların bütçe kaynağı, nerede kullanılacağı, taşıtın cinsi, adeti, finansman kaynağı gibi bilgilerin barındırıldığı kurumların uyması gereken sınırlandırma ve bilgilendirmeler bütünüdür.

T cetveli araç listesi; devletin birimlerinin, Bakanlıklar, belediyeler, Cumhurbaşkanlığı vs. devlet bütçesinden alacakları araçların değer ve standartlarının bulunduğu listedir. Maliye Bakanlığı’nın çevrimiçi internet sitesinden T cetveli araç listesi ayrıntılı şekilde verilmiştir. Her yıl da güncellenerek siteye en yeni hali ile yüklenmektedir. Biz de sizlerin kolay erişebilmeniz amacıyla yazımızın sonunda T cetveli araç listesini ekleyerek erişime sunduk. Belediyeler veya bakanlıklar ‘taşıt kanunu’ kapsamında, mevzuata riayet ederek araç alım satımlarını gerçekleştirmektedirler.

T Cetveli Araç Listesine Nasıl Ulaşabilirim?

T cetveli araç listesine ulaşmak için internet arama motorlarından arama yapabilir ya da bizim sizin için kolaylık olsun diye yazının altında vermiş olduğumuz internet bağlantısına tıklamanız sizin için yeterli olacaktır.

Alt kısımda yer alan linklerden 2016 yılına ait T cetveli araç listesine ulaşabilir, her sene için güncellenen bir sistem olduğundan dolayı kendi internet sitesinden de kontrol edebilirsiniz.

T.C Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Online İnternet Sitesi Cetvelleri İçin TIKLAYINIZ!

2016 T Cetveli Araç Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

2016 Yılında Edinilebilecek T Cetveli Araç Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz