T.C Araç Plaka Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

T.C Araç Plaka Sorgulama

T.C Araç Plaka Sorgulama

İkinci el araç alım ve satım işlemlerinde T.C araç plaka sorgulama uygulaması alıcılar için büyük önem arz etmektedir. Almak istediğiniz veya satacağınız araca ait rehin, borç, ceza gibi önemli konuları biliyor olmanız gerekmektedir. Çünkü araca ait rehin, borç veya ceza olan araçların satımı ve alımı noterler tarafından yapılamamaktadır. Araç ile ilgili birçok bilgiyi araç plaka bilgileri sorgulama imkanı ile öğrenebilirsiniz. Araç satış veya alış işlemlerinde noter yetkilileri ilk olarak sizden araç üzerindeki sorunlu durumları gidermenizi ister. Araç satış veya alışa uygun hale getirildikten sonra işleme başlanır. Bu yüzden notere gidip işlemlerinizin geri döndürülmesi ihtimaline karşın araç plaka sorgulama işleminin önceden yapılması önerilir. Araç plaka sorgulama işleminiz ile araç ile ilgili tüm bilgilere internet üzerinden erişebilirsiniz. Araç plaka sorgulama işlemlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden, Tramer online internet sitesinden, E-Devlet online internet sitesinden yapabilmektesiniz. T.C araç plaka sorgulama işlemlerini de Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesinden yapabilirsiniz. T.C araç plaka sorgulama işlemlerini dilerseniz TC kimlik numarası ile yahut plaka bilgisi yapabilirsiniz. Bu sayede araca ait borç bilgilerine de erişebilirsiniz.

T.C Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi, araçların konumu ve cinsine göre ödemesi gereken bir vergi çeşididir ve trafiğe çıkan her araç bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. 1 yılda iki taksit şeklinde ödenen bu vergi ilk taksiti Ocak ayında olmak üzere ikinci taksiti de Temmuz ayındadır. Bu aylar içerisinde, sürücülerin bu vergiyi ödemesi gereklidir. Aksi takdirde ödenmeyen vergiler borç olarak sürücüye işlenir ve ceza kesilir. İlerideki aylarda da ödenmediği takdirde faiz işlemleri uygulanmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesine giriş yapılarak ödenebilmektedir. Aynı zamanda yine bu siteden aracınıza ait bir borç varsa sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

T.C araç plaka sorgulama işlemi ile araca ait borç sorgulama işlemi yapmak için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. T.C araç plaka sorgulama işlemi için öncelikle aşağıda verilmiş olan linke basmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza resimde gördüğünüz ekran çıkacaktır.

t.c araç plaka sorgulama

Bu ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi tüm boş alanları doldurmanız gereklidir. İlk başta TC kimlik numarasının girilmesi gereklidir. Ardından nüfus cüzdanı seri ve numarası girilmelidir. Sonra annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun, kısacası bunlardan birinin, T.C. kimlik numarasını ya da annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini giriniz. Son etapta güvenlik kodu da girildiğinde işlem tamamlanır. Tüm boşluklu yerlerin doğru doldurulduğundan emin iseniz sorgulama işlemi için ‘tamam’ butonuna basmalısınız. T.C araç plaka sorgulama aracılığıyla aracın var olan herhangi bir borcu ve ve bu borç hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı T.C Araç Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz