Sürücü Belgesi Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Sürücü Belgesi Sorgulama

Sürücü Belgesi Sorgulama

Trafikte araç sayısının her geçen gün artışı beraberinde trafiğin de sıkışmasına ve ulaşımın zorlaşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzdendir ki sıkışan trafik çoğu zaman kazalara davetiye çıkarır. Gün geçtikçe trafik kazaları artmaktadır ve devlet bu artışa çözüm olması amacıyla, yeni çözümler sunmaktadır. Trafikteyken kural ihlali yaptığımız zaman aldığımız cezalar ehliyete ceza puanı olarak yansımaktadır.

Sürücü belgesi sorgulama işlemleri sayesinde ehliyete yazılan ceza puanlarını öğrenebilmek mümkün hale gelmiştir. Bu sorgulama sayesinde ehliyete el konulmadan gerekli önlemleri alınabilmektedir. Bir yıl içinde 100 ceza puanına sahip olan kişilerin ehliyetlerine trafik polisleri tarafından el konulmaktadır. Ehliyetine el konulan kişilerin araç kullanmaları belli bir süreliğine kısıtlanmaktadır. Ehliyete ilk kez el konulduğunda sürücülerin 2 ay boyunca araç sürmesi yasaklanır. 2 ay sonunda ise  tekrardan sürücü kursuna yazılarak bu kursu geçmeleri gereklidir. Kursu geçen kişilerin ceza puanları silinerek, ehliyetleri geri verilmektedir. Fakat aynı yıl içinde yine 100 ceza puanına ulaşan kişiler için durum daha vahim hale gelir. Çünkü kinci defa el ehliyetine el konulan kişiler 4 ay süresince cezalandırılırlar ve 4 ay boyunca psikoteknik değerlendirmeye tabii tutulup ve psikiyatri uzmanının muayenesine gönderilirler. Tüm bu işlemlerden sonra kişide sorun tespit edilmezse ehliyet geri verilir. Bu durum araç sürücülerine bir şans niteliğindendir. Aynı yıl içerisinde üçüncü kez 100 ceza puanı alan kişiler ehliyetlerine süresiz olarak el konur ve bundan sonra sürücülerin bir daha ehliyete sahip olamazlar.

Sürücü Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi sorgulama işlemi yapmak için yazının sonunda verilen bağlantı linklerinden siteye giriş yapmak gerekmektedir. Bu sorgulama sayesinde sürücü belgesine verilen ceza puanını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sürücü belgesi sorgulama işlemi yaparak ehliyet ceza puanlarını E-Devletten sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Bu amaçla öncelikle E-Devlet sitesine girişi yapmalısınız. Aşağıda E-Devlet linkine tıkladıktan sonra giriş ekranında göreceğiniz kimlik doğrula üzerinden TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmelisiniz. Böylece direkt ceza puanı sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

sürücü belgesi sorgulama

Sorgulama işlemi için ilk olarak belge numarası, daha sonra sürücü belgesinin bağlı olduğu ili ve sürücü belgesinin bağlı olduğu ilçeyi seçmelisiniz. Ardından sorgula butonuna basarak sürücü belgesi ceza puanı sorgulamasını yapmış olacaksınız.

Sürücü belgesi sorgulama işlemini ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden öğrenebilirsiniz. EGM online internet sitesinden sorgulama işlemi yapmak için yazının sonundaki bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Sonra aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

sürücü belgesi sorgulama

Sürücü belgesi sorgulamasını için kişinin kimlik bilgileri lazımdır. Kişinin ismi, soyismi, TC kimlik numarası ve doğum yılı girilir ve doğrula butonuna basılır. Akabinde aşağıdaki görüntüye yönlendirilirsiniz.

sürücü belgesi sorgulama

Karşınıza çıkan bu seçeneklerden sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama butonuna basarak sorgulama yapmak istediğiniz kişiye ait olan ceza puanını öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz ceza puanları sorgulama ve daha fazla bilgi almak için Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ABSİS) online internet sitesine giriş yaparak da öğrenebilirsiniz.

Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ABSİS) Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sürücü Belgesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz