Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Kara yollarında izleyen sürücülerin ve yolcuların can ve mülki güvenliğini sağlamak amacıyla trafik cezası uygulaması yapılmaktadır. Caydırıcı tesirini güçlendirmek amacıyla her geçtiğimiz aşama hepten ağırlaştırılan trafik cezaları para cezasının yanında ehliyet ceza puanı cezası olmak üzere 2 biçimde cezai işlem uygulanmaktadır. Buna binaen kara yolları kurallarına yönelik hata olarak görülen bir fiili davranışın işlenmesi ile beraber araç sürücüsüne bunları yaptığı için bir para cezası verilmektedir ve ehliyet puan cezası kişisel verilerine işlenmektedir. Bu vaziyette bir yıl içerisinde 100 ehliyet ceza puanı meydana gelen araç sürücülerinin ehliyetine 2 ay zaman dilimi uyarınca el konulmakta ve silinmemek üzere ehliyet ceza puanı kayıtlara yazdırılmaktadır.

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemleri araç sürücülerinin hassasiyeti konusunda başarılı biçimde arttırılmıştır. Ehliyetine el konulmasına razı olmayan sürücü bu çeşit sorgulamalar vasıtasıyla ehliyet ceza nokta detaylarını görebilmekte ve yollarda daha temkinli davranarak hem kendisinin hem de başkalarının can ve mal güvenliğini sağlamaktadır.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ehliyet ceza nokta sorgulama işlemleri alt kısımda vermiş olduğumuz bağlantı vasıtasıyla kolaylıkla yapılmaktadır. Araç sürücüleri bu sorgulamalar yardımıyla sürücü vesikası bilgilerini ve ehliyet ceza puanını çabuk ve kolay şekilde sorgulayabilmektedir.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemlerini E-Devlet internet sitesi vasıtasıyla ne türlü yapacağınızı size resimli ve ayrıntılı bir biçimde göstereceğiz. Her şeyden önce ehliyet ceza puanı sorgula işlemini gerçekleştirmek amacıyla E-Devlet resmi devlet internet sitesine girişi yapmanız gerekmektedir. E-Devlet kapısı internet bağlantısına tıkladıktan sonra giriş ekranı kısmından kimlik doğrula üzerinden TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekiyor. Bu şekilde sürücü ehliyet ehliyet ceza puanı sorgulama ekranı karşınıza gelecektir.

ceza puanı sorgulama

Sorgulama işlemi için sırasıyla belge numarası, sürücü belgesinin bağlı olduğu ili ve sürücü belgesinin bağlı olduğu ilçeyi seçmelisiniz. Ardından sorgula butonuna basarak sürücü belgesi ceza puanı sorgulamasını tamamlamış olacaksınız.

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama yapabileceğiniz diğer seçenek ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesidir. Buradan sorgulama işlemi yapmak için öncelikle aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında karşınıza aşağıda vereceğimiz ekran görüntüsü gelecektir.

ceza puanı sorgulama

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulamasını kimin için yapacaksanız onun kimlik bilgileri girilmelidir. İsim, soyisim, TC kimlik numarası ve doğum yılı doğru bir şekilde girilir ve doğrula butonuna basılır. Saniyeler içinde aşağıda verilecek olan ekran görüntüsüne yönlendirilirsiniz.

ceza puanı sorgulama

Bu 4 seçenek içerisinden baştan ikinci olan yani sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneğine tıklayarak sorgulama yaptığınız kişinin adına bulunan ceza puanını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. yasar dogan dedi ki:

  e devlet

 2. yasar dogan dedi ki:

  yasar dogan ali agadayım

 3. yasar dogan dedi ki:

  iş içi lazım

 4. Şeyhmus dedi ki:

  Ehliyet puanim kaç tir

Yorum Yaz