Subaru Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Subaru Araç Vergileri

Subaru Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Subaru markasına ait olsa da olmasa da ne tür bir araç kullanırsanız kullanın bu araç için ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisinin hesap edilebilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılın Aralık ayının son günlerinde Resmi Gazete aracılığı ile halka sunulmakta olan yönetmelikte yer alan iki farklı tablonun kullanılması gerekiyor. Bu iki tabloda yer alan birbirinden farklı kriterler ve tüm araçlarda önemli bir faktör olan araç yaşı bilgilerinin bilinmesi doğrultusunda her yılın Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki defa ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisini hesap edebilmeniz mümkün hale gelecektir.

Subaru Araç Vergilerini hesap etmek isteyen Subaru araç kullanıcılarının ilk olarak motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapacağı aracın türünü bilmesi ve bu noktadan itibaren yola çıkması gerekir. Bunun sebebi araçtan araca göre bakılması gereken kriterlerin değişiklik göstermesidir. Otomobil, arazi taşıtları, kaptıkaçtı ya da buna benzer araçların motorlu taşıtlar vergisi hesap edilirken bu araçların motor silindir hacmine ve yaşına bakılır. Motosiklet söz konusu olduğunda da aynı durum söz konusudur. Minibüs için yapılacak olan hesaplama işlemlerinde ise yalnızca aracın yaşına bakılır. Konu otobüs olduğu zaman ise oturma yeri sayısına ve araç yaşına bakılır. Panel van ve motorlu karavanlar söz konusu olduğu zaman ise motor silindir hacmi ile araç yaşı motorlu taşıt vergisi konusunda rol oynayacaktır. Bunun birlikte kamyon, kamyonet ya da çekici gibi araçlarda araç yaşına ilave olarak bu araçların taşıyabilecekleri en fazla yük miktarı olan azami toplam ağırlık verilerine bakılacaktır. Şimdi sizlerle birlikte bu iki tablo üzerinden birer örnekler vereceğiz.

Arazi taşıtı, otomobil, kaptıkaçtı ya da buna benzer bir araç kullanan Subaru araç kullanıcısının motor silindir hacmi 4.250 santimetreküp olan bir araç kullandığını ve bu aracın da henüz 1 yaşında olduğunu varsayalım. Bu durumda bu kişinin ödemesi gereken motorlu taşıt vergisi 23.586 TL olacaktır.

Tablonun ikinci bölümünde yer alan motosiklet için ise yine aynı şekilde motor silindir hacmine bakılması gerekiyor. Örneğin 1.250 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosiklet olduğunu ve bu motosikletin 1 yaşında olduğunu varsayalım. Bu durumda bu araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 1.565 TL olacaktır.

İkinci tablo üzerinden devam edecek olursak ilk olarak minibüse bakmamız gerekir. Minibüslerde yalnızca araç yaşı dikkate alınır. 1 ve 6 yaşları arasında olan bir minibüs için 776 TL, 7 ve 15 yaşları arasında olan bir minibüs için 513 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşta olan bir minibüs için 252 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenir.

Panel van ya da motorlu karavan gibi bir araca sahip olan kişilerin ise 1.900 santimetreküpten düşük motor silindir hacmine sahip olan araçlarının 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 1.035 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 646 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşta olması halinde 385 TL ödemesi gerekirken, 1.901 santimetreküp ya da daha büyük bir motor silindir hacmine sahip olan bir aracın 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 1.565  TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 1.035 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşta olması halinde 646 TL ödemesi gerekir.

Otobüs ya da buna benzer bir araç kullanan kişilerin ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı için oturma yeri sayısı ile araç yaşına bakılır. Örneğin 40 kişinin oturabileceği kadar koltuk sayısına sahip olan bir otobüsün 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 2.613 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 2.217 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşta olması halinde 1.035 TL ödemesi gerekecektir.

Tablonun dördüncü ve son kısmında yer alan çekici, kamyon ya da kamyonet gibi araçlar için yapılacak olan motorlu taşıtlar vergisi hesabında bu araçların azami toplam ağırlık değerleri ile yaşlarına bakılır. Örneğin 12.000 kilograma kadar yük taşıya bilen bir kamyonun 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 2.821 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 2.348 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşta olması halinde 1.408 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Dilerseniz Subaru markalı araçlarınız için ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarını hesaplamak için sizler için hazırlamış olduğumuz bu örnekleri kullanabilir ve kolay bir şekilde ödemeniz gereken motorlu taşıt vergisi tutarını hesap edebilirsiniz. Üstelik aşağıda yer alan konu sayesinde motorlu taşıtlar vergisi ödeme yolları hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

MTV kısaltması ile ya da eski adı olan bandrol vergisi ile bilinmekte olan motorlu taşıtlar vergisi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında yılda toplam iki defa araç sahipleri tarafından ödenmesi gereken bir tür vergidir. Bu vergileri ödemek isteyen kişilerin kullanabilecekleri birbirinden farklı yollar mevcuttur. Bunun için Vergi Daireleri Müdürlüklerine gidebilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefon ya da tabletlerde kullanılması için çıkartılmış olan mobil uygulamalarını indirerek anlaşmalı banka ve bu bankalara ait kredi ya da banka kartları ile birlikte motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bahsi geçen bu bankaların İnternet Şubelerini, akıllı telefon ya da tabletlerde kullanılması için çıkartılmış olan mobil uygulamalarını, 7 gün 24 saat boyunca ulaşabilecek olan ATM’lerini ve mesai saatleri içerisinde şubelerini ziyaret ederek motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar listesi şu şekilde sıralanmıştır:

Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Halk Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Akbank, HSBC Bankası ve Aktif Bank üzerinden motorlu taşıtlar vergisi ödemeniz mümkündür.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz