Stajyer Ehliyet | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Stajyer Ehliyet

Stajyer Ehliyet

Kara Yolları Trafik Yönetmeliği’nde 17 Nisan 2015 tarihinde yapılmış olan değişiklikler, 2016’nın Ocak ayının 1. gününden itibaren yürürlüğe girdi. Böylelikle ortaya stajyer ehliyet ve aday sürücü gibi kavramlar çıkmış oldu. Biz de bugün sizlere Mili Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan resmi yazı üzerinden ulaşabileceğiniz stajyer ehliyet konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Stajyer Ehliyet Nedir?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren her ne sebep ile olursa olsun ehliyet sürücü belgesi iptal olan kişilerin bir kez daha ehliyet sürücü belgesi alabilmek adına başvuruda bulunarak yeni bir ehliyet sürücü belgesi almak istemesi ya da daha önce ehliyet sürücü belgesi almadığı için ilk defa alacak olan kişiler 2 yıl boyunca aday sürücü olarak anılacaktır.

Stajyer ehliyete sahip olan kişiler 2 yıl içinde 75 ceza puanına ulaştıkları takdirde ehliyetleri ellerinden alınır. Bununla birlikte bu kişiler psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilir. Bu muayenede bireyler psiko teknik testlerden geçirilerek psikolojik açıdan incelenir. Bireylerin psiko teknik testleri geçerek araç sürmesi ya da ehliyet sürücü belgesi almak için herhangi bir engele sahip olmaması halinde sürücü kurslarına tekrar başvuruda bulunmaları mümkün olacaktır. 2 yıl boyunca aday sürücü olarak anılacak olan bireylere verilecek olan ehliyete de stajyer ehliyet adı verilecektir. Çeşitli sebeplerden dolayı 7 Temmuz 2017 tarihinde ilk defa ya da yeniden ehliyet sürücü belgesi almış bu kişi 7 Temmuz 2019 tarihine kadar aday sürücü olacak ve bu tarihe kadar sahip olduğu ehliyete de stajyer ehliyet adı verilecektir.

Stajyer Ehliyetin Özellikleri Nelerdir?

Hayatımıza yeni yeni girmekte olan stajyer ehliyet ve aday sürücü kavramları henüz birçok kişi tarafından tam olarak bilinmediği için şimdi sizlere bu konu ile ilgili maddeler halinde açıklamalar yapacağız.

 1. Stajyer ehliyet ve aday sürücü kavramları 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.
 2. Stajyer ehliyet sürücü belgesini alan kişiler aldıkları günden başlamak üzere iki yıl boyunca aday sürücü olacaktır.
 3. Stajyer ehliyet sahibi olan kişiler bir başkasının refakatine gerek olmadan kendi başlarına araç sürebilecektir.
 4. Stajyer ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerin ehliyet sürücü belgelerini geri almak istemeleri halinde yapması gereken şeyler ise şu şekilde sıralanmıştır.
 • İki yıl boyunca uyuşturucu ya da buna benzer uyarıcı maddelerden en az bir defa tüketmiş olmak,
 • İki yıl boyunca okul geçitlerinde yer alan ve öğrencilerin geçmesi için ayrılmış olan öğrenci geçişlerini üç defa ihlal etmek,
 • İki yıl boyunca trafik ışığı kurallarına üç defa uymamak,
 • İki yıl boyunca çeşitli yerlere konulmuş olan alt ya da üst hız limitlerine aykırı davranmak,
 • İki yıl boyunca sağa, sola ya da dönel kavşaklarda bisiklet kullanıcıları ya da yayalara verilmesi gereken geçiş hakkını üç kez ihlal etmek,
 • İki yıl boyunca emniyet kemeri ile ilgili olarak düzenlenmiş olan kurallara üç defa aykırı davranmak,
 • Bir yıl içinde stajyer ehliyetine toplamda 75 ceza puanı yazılan ya da aday sürücünün sebep olduğu ve ölüm ile sonuçlanmış olan bir kazada kusur sahibi olmak,
 • İki yıl boyunca bir defa 0,20 promilin üzerine çıkarak alkol kullanmışken araç sürmek,
 • İki yıl boyunca stajyer ehliyetine toplamda 75 ceza puanı yazılan aday sürücülerinin stajyer ehliyet belgeleri iptal edilecektir.

Stajyer ehliyet belgesi iptal edilen sürücülerin bu belgelerini geri alabilmeleri için sürücü kurslarına gitmeleri, teorik ve direksiyon sınavlarına girerek başarılı olmaları ve daha sonra da motorlu taşıt sürücü sertifikalarını almaları gerekir. Bununla birlikte daha sonra uzman bir psikiyatr tarafından psiko teknik teknikler ile muayene altına tutularak bu muayene sırasında sürücü adayının sürücü olması için engel teşkil eden herhangi bir durum bulunmaması gerekir. Daha sonra ise bu durum sürücü kursuna iletilecektir. Sürücü belgesinin iptal edilmesine neden olan durumdan dolayı ehliyet sürücü belgesinin geri alınabilmesi için belirlenmiş olan bir süre sınırı varsa, bu sürenin geçmesi beklenir.

Tüm bu sürecin iyileştirilmesi ve en iyi şekilde düzenlenebilmesi adına Genel Müdürlükler tarafından sürücü kursları denetime tabi tutulur.

Stajyer Ehliyet İle İlgili Asılsız İddialar

Stajyer ehliyet ve aday sürücü kavramlarının ortaya çıkması ile birlikte gerek sivil toplum örgütleri gerek ise sürücü kursları tarafından kasıtlı bir şekilde kamu oyu yanlış bilgilendirilmiştir. Bu da sürücü adaylarını telaşlandırmış ve bir an önce sürücü kurslarına kayıt olmaya teşvik etmiştir. Zaten bu kurumların da amacı budur. Ortaya çıkan bu durum dilden dile birçok asılsız iddianın konuşulmasına sebep olmuştur. Örneğin, ehliyet almanın çok zor bir hale geleceği, bir başkasının refakati olmadan aday sürücülerin araç süremeyecekleri, yasaya yakalanmadan belge alınması gerektiği, ilgili belgelerin alınması için son tarihin 8 Eylül 2015 olduğu gibi iddialar dönüp dolaşmıştır.

Kamu oyunu kasıtlı bir şekilde yanıltarak bundan kazanç elde etmek isteyen, bunun için tanıtım reklamlar düzenleyerek sürücü adaylarına psikolojik baskı yapan sürücü kurslarının göstermiş olduğu bu kötü niyetli davranışların önüne geçilebilmesi ve bu kurumların tespit edilebilmesi için yapılması gereken her adım atılmaya başlanmıştır.

Ceza Puanları

Bir aday sürücünün, stajyer ehliyetine yazılan ceza puanları genellikle şu hatalardan dolayı yazılır;

10 Ceza Puanı

Hız sınırını aşmak

Seyir halinde telefon ile konuşmak

Araç muayenesi yapılmamış bir araç ile trafiğe çıkmak

15 Ceza Puanı

Emniyet kemeri kurallarına uymamak

20 Ceza Puanı

Kırmızı ışıkta geçmek

Parka yasağına uymamak

Geçiş üstünlüğü olan yayalara yol vermemek

Şerit izleme kurallarını ihlal etmek

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz