SRC Belgesi Almama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

SRC Belgesi Almama Cezası

SRC Belgesi Almama Cezası
Araç kullanmak hepimizin yasal hakkıdır. Ülkemizde araç kullanmak için bazı yasal zorunluluklar bulunmaktadır. Bu yasal zorunluluklar şunlardır. İlk olarak araç kullanabilmek için muhakkak sürücü belgesi veya diğer adı ile ehliyet almak gereklidir. Sürücü belgesi ise her Türk vatandaşı tarafından alınabilmektedir. Sürücü belgesini alabilmek için en az ilkokul mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Ayrıca bu vasıflara sahip kişilerin bir ehliyet kursuna kayıt yaptırması gerekmektedir. Ehliyet ya da sürücü kursları, vatandaşlara güvenli bir şekilde araç kullanabilmek adına gerekli eğitim ve öğretimin yapıldığı eğitim kurumudur. Bu yüzden sürücü kurslarına kayıt yaptırıp bu kurslardan başarı sağlamak gerekmektedir. Sürücü kurslarında araçlar, ilk yardım, trafik ve direksiyon eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerin direksiyon kısmı hariç geri kalanı interaktif bir biçimde yapılabiliyor. Direksiyon eğitimleri ise uygulamalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca bu kurslarda alınan dersler sonunda devlet tarafından yapılan ehliyet sınavına tabii tutulursunuz. Bu sınav yazılı ve uygulamalı olarak iki basamakta yapılmaktadır. Yazılı sınavda ilk yardım, trafik ve motor konularından çoktan seçmeli sınavlar yapılırken uygulamalı sınavdan ise direksiyon sınavı yapılır. Bu sınavlardan elde edilen sonuçlar eğer belirlenen puanın üzerinde ise bu durumda sürücü ehliyet almaya hak kazanmaktadır. Belirli işlemler yapıldıktan sonra sürücüye ehliyet verilmektedir. Bu ehliyeti ya da sürücü belgesini aldıktan sonra sürücü yasal olarak trafiğe çıkabilmektedir.
Normal şartlarda ehliyet veya sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkmak yasaktır. Bu şekilde araç kullanan sürücüler tespit edildiğinden cezai işlem uygulanır. Yine sürücü belgesi olduğu halde bir durumdan ötürü sürücü belgesine el konulmuş fakat trafiğe çıkan sürücüler için de aynı durum söz konusudur. Çevirmelerde yakalandıkları takdirde sürücülere cezai işlem uygulanır. Şimdi sizlere bu yazıda sürücü belgesi almama durumunda alınacak cezalardan bahsedelim. Bu amaçla aşağıda sizler için paylaşacağımız src belgesi almama cezası adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

SRC Belgesi Almama Cezası Nedir?

SRC Belgesi, ticari araç kullanan kişilerin alması gereken bir belgedir. Bu belgeyi kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan, çekici ve buna benzer ticari araçları kullanan sürücüler tarafından alınır. Eğer bu tür araçları sürmek istiyorsak, muhakkak sürücü belgesi almak zorundayız. Çünkü sürücü belgesi bulundurmak yasal olarak zorunludur. Sürücü belgesinin olmadığı durumlarda trafiğe çıkmak cezaya tabii tutulur. Verilen bu cezaların da kapsamı değişmektedir. Örneğin; Src belgesi almamış kişilerin yolcu, yük, eşya ya da kargo taşımacılığı yapmak istedikleri zaman yasal olarak bu iş yapamazlar. Bu durumda sürücünün Src belgesi olmaksızın eşya, yük veya kargo taşıdığı anlaşılır ise sürücüye 239 TL para cezası kesilir. Eğer sürücü SRC belgesi olmaksızın ticari araç kullanıyorsa bu durumdan da sürücü kimin aracını kullanırken yakalanmış ise o kişiye 602 TL para cezası verilir.

SRC Belgesi Almama Cezası Nereye Ödenir?

SRC belgesi almadığınız zaman trafikte yer aldığınızda yakalanıp aldığınız cezaları birçok farklı yerden ödeyebilirsiniz. Ceza adresinize tebliğ edildikten 15 gün içinde, cezayı Vergi dairelerine gidip ödeyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir internet kullanıcısı iseniz, internet üzerinden de işlem yapabilirsiniz. SRC Belgesi Almama Cezasını, Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesinden ya da
Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden ödeyebilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için buraların anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kartı sahibi olmanı gerekmektedir.

SRC Belgesi Almama Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Src belgesi almama cezası sorgulama işlemlerini E devlet online sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için E devlet online sitesine giriş yapın ve ”ara” kısmına sürücü belgesi yazdığınız anda karşınıza sorgulama sayfası gelecektir. Bu sayfadan adınıza olan cezayı öğrenebilirsiniz. Sorgulama ekranı aşağıdaki gibi olacaktır. Yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklayarak src belgesi almama cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 SRC Belgesi Almama Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz