SMS ile Plaka Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

SMS İle Plaka Sorgulama

SMS İle Plaka Sorgulama

SMS ile plaka sorgulama işlemi yardımıyla sorgulama yapacağınız araca ait hasar kaydının bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Araç hasar kaydı, sıfır model araba alacaklar için çok fazla önem teşkil etmese de ikinci el araç alıcı ve satıcıları için önemli bir yer tutmaktadır. Araç alacak olan kişiler için aracın hasarlı olup olmadığı, varsa hasar derecesi aracın fiyatını önemli derecede belirlediği için merak edilen konulardır. Aynı şekilde araç satacak olan kişiler de araçlarının hasarsız olduğunu gösterebilmek adına, resmi bilgi ve belgelere ihtiyaç duyarlar. Bu belgelerin teminatı yazılı olarak kişilere verilmese de Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi tarafından verilen hizmet neticesinde internet ortamında plaka sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak internet ile arası olmayan kişiler ve internet erişimi kolay olmayan kişiler için de hızlı ve ayrıntılı bilgi alabilecekleri bir sistem geliştirilmiştir. Yazımızda SMS ile plaka sorgulama nasıl kullanıldığına dair ayrıntılı bilgileri bulabileceksiniz.

SMS İle Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS ile plaka sorgulama işlemini yapabilmemiz için Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi Turkcell, Avea ve Vodafone mobil iletişim şirketleri ile anlaşma yaparak bir servis numarası edinmiştir. Bu servis numarasına tüm operatörlerden ek kod numarası eklemeden, direk telefonunuzun mesaj bölümüne ilgili sorgulama kodunu yazarak sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. SMS ile plaka sorgulama yardımıyla hasar geçmişi, kaza bilgisi, poliçe bilgisi ve mağdur bilgisi gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

SMS ile plaka sorgulama yapabilmeniz için oluşturulan servis numarası 5664’tür. Bu numaraya yukarıda saymış olduğumuz hizmetlerin hangisini almak istiyorsanız o başlığın kodunu yazıp göndermeniz gerekir. Bu sorgulama işleminde kısa mesaj için oluşturulan anahtar kelimeler şunlardır:

Hasar Geçmişi Sorgulama İçin

Aracınızın plakasını bitişik olarak yazmanız gerekmektedir. Örneğin 09EE007 yazıp 5664’e gönderin.

Kaza Bilgisi Sorgulama İçin

Telefonunuzun mesaj bölümüne KAZA bir boşluk araç plakasını yazmalısınız. Örneğin KAZA 09EE007 yazıp 5664’e gönderin.

Poliçe Bilgisi Sorgulama İçin

Kullanacağınız mesaj kodu TRAFİK 09EE007 olduğu gibi, kasko poliçeniz için de KASKO 09EE007 kısa yolunu kullanmalısınız.

Mağdur Bilgisi Sorgulama İçin

Mağdurluk durumu hakkında bilgi sahibi olmak için de MAGDUR yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı mesaj olarak göndermeniz gerekmektedir.

Tüm bu sorgulama işlemleri ücrete tabii olup her bir başlık adına yapılacak olan sorgulamalar 4 TL bedellidir.

SMS İle Plaka Sorgulamanın Detayları İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz