Skoda Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Skoda Araç Vergileri

Skoda Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Skoda markasına ait olan herhangi bir araç ile diğer markalar tarafından üretilmiş herhangi bir araç için ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi hesap edilirken Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılın Aralık ayının son günlerinde Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanmakta olan tablolardan iki tanesi kullanılıyor. Bu şekilde bireyler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki kez ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisini bu tablolarda yer alan çeşitli kriterleri ve en temelde kullanılmakta olan araçların yaşını göz önünde bulundurarak hesaplayabiliyorlar.

Skoda Araç Vergileri hesaplamalarını gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk olarak motorlu taşıtlar vergisi ödemesini yapacakları aracı göz önünde bulundurması gerekir. Zira arazi taşıtı, kaptıkaçtı, otomobil ya da buna benzer bir araç kullanmakta olan kişilerin, motosiklet sahiplerinin, motorlu ya da panel van kullanıcılarının bu vergiyi hesaplarken araçlarının motor silindir hacimlerine ve yaşlarına bakması gerekiyor. Bununla birlikte minibüsler için yalnızca araç yaşına bakılırken otobüs ya da benzeri bir araç için araç yaşı ile birlikte oturulabilecek maksimum yer sayısına da bakılıyor. Ayrıca kamyon, kamyonet ve çekici gibi araçlarda da araç yaşı ile birlikte bu araçların toplamda taşıyabilecekleri motorlu taşıtlar vergisi tutarı göz önünde bulunduruluyor. Şimdi sizlerle birlikte bu iki tablo üzerinden birer örnekler vereceğiz.

Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ya da bu tür bir araç kullanmakta olan Skoda araç sahiplerinin 3.750 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan 7 yaşında bir araç için tablo üzerinden ödemeleri gereken motorlu taşıtlar vergisini hesap ettikleri takdirde 7.329 TL tutarında vergi ödemeleri gerektiğini görebilirler.

Tablonun ikinci bölümünde yer alan motosikletler için motorlu taşıtlar vergisi hesabı da motosikletlerin motor silindir hacimlerine bakılarak yapılıyor. 500 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosikletin 13 yaşında olması halinde ödemesi gereken motorlu taşıt vergi tutarı da 68 TL oluyor.

İkinci tablo üzerinden örnekler vermeye devam edelim. Bu tablonun ilk bölümünde yer alan minibüsler için motorlu taşıtlar vergisi hesabı yalnızca araç yaşına bakılarak yapılabiliyor. Bir minibüs 1 ile 6 yaşları arasında ise 776 TL, 7 ile 15 yaşları arasında ise 513 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşta ise 252 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Motorlu karavan ya da panel van gibi araçlara sahip olan Skoda araç sahipleri ise 1.900 santimetreküp ya da daha düşük motor silindir hacmine sahip olan 1 ile 6 yaşları arasındaki araçları için 1.035 TL, 7 ile 15 yaşları arasındaki araçları için 646 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşa sahip olan araçları için 385 TL öderken, 1.901 santimetreküp ya da daha büyük motor silindir hacmine sahip olan 1 ile 6 yaşları arasındaki araçları için 1.565 TL, 7 ile 15 yaşları arasındaki araçları için 1.035 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşa sahip olan araçları için 646 TL ödemesi gerekir.

Otobüs ya da bu tür araçlar için yapılacak olan motorlu taşıtlar vergisi hesabında ilk olarak bakılması gereken şey oturma yeri sayısıdır. Örneğin 50 kişinin oturabileceği kadar koltuk sayısına sahip olan bir otobüs 1 ile 6 yaşları arasında olduğu takdirde 3.134 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olduğu takdirde 2.613 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşa sahip olduğu takdirde 1.565 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Tablonun dördüncü ve son bölümünde ise kamyonet, kamyon ya da çekici gibi araçlar için motorlu taşıt vergisi hesabının nasıl yapıldığı belirtilmiştir. Buna göre bu araçlar için ilk olarak azami toplam ağırlık verisine daha sonra da bu taşıtların yaşına bakılmalıdır. Örneğin en fazla 4.000 kilograma kadar yük taşıyabilen ve 1 ile 6 yaşları arasında bir kamyonet için 2.115 TL, 7 ile 15 yaşları arasında bir kamyonet için 1.760 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşa sahip olan kamyonet için 697 TL motorlu taşıtlar vergisi ödenir.

Sizlerde motorlu taşıtlar vergisi hesaplamalarını sizler için hazırlamış olduğumuz bu örneklere bakarak gerçekleştirebilir ve Skoda araç vergileri hesaplama işlemlerini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan motorlu taşıtlar vergisi ödemesi konusu ile birlikte bu vergilerinizi nasıl ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

MTV kısaltmasına sahip olan ve eski adı ile bandrol vergisi olarak bilinen motorlu taşıtlar vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yılda toplamda iki kez araç sahiplerinden tahsil edilir. Bu vergileri ödemek için gerek anlaşmalı bankaların resmi internet siteleri üzerinden giriş yapabileceğiniz İnternet Şubelerini, akıllı telefon ve tabletler için üretilmiş olan mobil uygulamalarını, 7 gün 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz ATM’lerini ve mesai saatleri dahilinde gidebileceğiniz şubelerini kullanarak bu bankalara ait belirlenmiş olan kredi ya da banka kartlarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi intenret sitesini ziyaret ederek de aşağıda listesini vermiş olduğumuz banka ve bu bankalara ait kredi ya da banka kartlarını kullanarak da motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Halk Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Türkiye Ekonomi Bankası, HSBC Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Akbank ve Aktif Bank üzerinden motorlu taşıtlar vergisi ödemeniz mümkündür.

Bu yöntemlere ek olarak Vergi Daireleri Müdürlüklerine gidebilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefon ya da tabletler için üretilmiş olan mobil uygulamaları kullanarak yukarıda bahsi geçmiş olan bankalara ait kredi ya da banka kartları ile Skoda Araç Vergileri ödemelerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz