Sigara İçme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Sigara İçme Cezası

Sigara İçme Cezası

Sağlıklı bir yaşam yada sağlıklı bir yaşam tarzı tüm bireylerin benimsemesi gereken bir hayat stili olması gerekmektedir. Hepimiz günlük iş yoğunluğumuz içerisinde bazen kendi sağlığımıza özen göstermeye biliyoruz. Haliyle bu durum tüm günümüze yayılıyor. Sağlıklı bir yaşam doğru nefes almakla başlar ve organik ürünler tüketerek içki sigara gibi şeylerden de uzak durarak devam edilir. Maalesef ülkemizde sağlıklı olma tanımını biraz daha farklı olmaktadır. Öyle ki sigara gibi insan sağlığını her anlamda etkileyen faktörlere oldukça yakın olduğumuz görülmektedir. Sigara hem içenin hem de içmeyenin fazlasıyla etkilendiği bir maddedir. İçen kişinin hem iç organları hem de dış görünüşü ayrı ayrı zarar görmektedir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan herkesin de zarar görmesine neden olmaktadır. İnsanlar tarafından keyif verici rahatlatıcı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Fakat insan vücudunda başta nefes darlığı olmak üzere birçok probleme yol açmaktadır. Hani rahatlatıcı etkisinin tesellisi sonunda kişiler üzerinden ağır hastalıkların oluşmasına sebep oluyor. Türkiye’de ise sigara içme oranı çok yüksek olmakla beraber çok küçük yaşlardaki kişiler tarafından dahi kullanılmaktadır. Bu durumda tüketilen bu ürünün ortama da zararı fazlalaşmaktadır. Sigara tüketimini sınırlandırmak ve içmeyenlerin daha az zarar görecek şekilde düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre artık insanlar açık alanda diledikleri gibi sigara içemeyecekler. Kafe ve restoranların sigara içilmesi için ayrılmış yerlerinde, devlet dairelerinde veya iş yerlerinde belirlenmiş sigara içilme bölmelerinde sigara tüketilmektedir. Şayet sigara içilmesinin uygun olmadığı yerlerde sigara içmeye çalışan kişiler yasa çerçevesinde sigara içme cezasına maruz bırakılır. Ve bu cezalar her yıl artırılmaktadır.

Son istatistiklere göre Türkiye’de 24 milyon tiryakiyi bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı, 2016 itibarıyla sigara cezalarına zam yapacak. Bu kişileri yakından ilgilendiren yeni cezalar, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Duvarlarda asılı olarak gördüğümüz “72 TL ceza” afişleri ise geçmişte kalacak. 2015 de 100 lira olan ceza 105 liraya sigara yasağı uygulanmakta olan kesimlerde ihlal tespit edildiği durumlarda kesilmekte olan cezalara zam yaptı. Bakanlık verilerine göre, yasağın başladığı 2010 yılından bu yana 12 milyon denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde ihlal görülen mekanlara 121 milyon TL ceza kesildi. Üçüncü ihlalden sonra işletmelere 10 günden bir aya kadar kapatma cezası verildi. Bu denetimler artık zamlanmış tarifeye göre yapılmaktadır. Buna göre ceza tarifesinin zamlanmış şeklini tablo olarak hazırlayan bakanlık, yeni ceza miktarlarını genelge olarak illere gönderdi. Buna göre yeni sigara içme cezası bedelleri şöyle belirtilmiştir:

 • Kapalı alanlarda, aracın sürücü koltuklarında, toplu taşıma yapan araçlarda ve ayrıca yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertesinde sigara içme cezası: 105 TL
 • Sokağa ağızlık, izmarit, paket ve kağıt atan kişilere: 63 TL
 • Mevzuata uygun olarak ve vatandaşlar tarafından görülebilecek yasal uyarı yazısı asmayan kişilere: 1766 TL
 • Tütün ile alakalı ürünlere benzeyen şeker, sakız ve oyuncak satan kişilere: 28.720 TL’den 143.608 TL’ye kadar.
 • Tütün kullanılmasına izin veren işletme ya da yerlere,
 • Sigara içilmekte olan alanları koku ve duman geçişini önleyecek biçimde düzenlemeyen kişilere,
 • Kapı, tavan ve pencerelerinin dışında dört tarafında duvar olmayan kişilere,
 • Standartlara uygun şekilde havalandırma sistemi olmayan kişilere,
 • 18 yaşından küçük çocukların sigara içilen yere girmesine izin veren kişilere: 1.432 TL’den 7.179 TL’ye kadar.
 • Tek tek sigara satan kişilere 17.700 TL
 • Tütün ile alakalı ürünlerin paketlerini açarak sigara satan kişilere: Bin 766 TL’den 17 bin 700 TL’ye kadar.
 • Eğitim ve öğretim, sağlık, kültür, spor hizmeti verilmekte olan kurumlarda ve yerlerde tütün satmakta olan kişilere: 1.432 TL
 • Pazarlama ve satışta 18 yaşını doldurmayan kişileri çalıştıranlara: 1766 TL
 • Tütün ürünlerini otomatik olan makinelerde, televizyon, telefon ve internet gibi işletme dışından görülecek şekilde satan kişilere: 35.403 bin TL’den 177 bin 370 TL’ye kadar.
 • Satış belgesi olmadan ve satış belgesinde belirtilmiş olan yerlerin dışında tütün ile alakalı ürün satan kişilere: 8 bin 848 TL – 88 bin 517 TL (toptan satış yapanlara)
 • 18 yaşını doldurmayan çocuklara tütün ürünleri satışı yapan kişilere: 6 aydan 1 yıla kadar hapis verilecektir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz