Seat Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Seat Araç Vergileri

Seat Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Seat markalı ya da herhangi bir markaya ait olan herhangi bir araç için yapılması gereken motorlu taşıtlar vergisi için yapılması gereken hesaplama işlemleri sırasında kullanılması için iki farklı tablo düzenlenmiş bulunuyor. Seat Araç Vergileri ödemelerini gerçekleştirmek isteyen Seat araç sahiplerinin de bu tabloda yer alan çeşitli özelliklere ve en temelde araç yaşı bilgisine sahip olmaları gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılın Aralık ayının son günlerinde Resmi Gazete kullanılarak halka sunulan yönetmelikler ile birlikte ülkemizde yaşayıp araç sahibi olan herhangi bir bu tabloları kullanarak her yılın Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki kez ödemesi gereken vergiyi kolay bir şekilde hesap edebilecektir.

Seat Araç Vergilerini hesaplamak isteyen kişilerin ilk olarak ne tür araç kullandığınız göz önünde bulundurması gerekiyor. Bunun sebebi arazi taşıtları, otomobil, kaptı kaçtı ya da buna benzer araçlar ile birlikte motosiklet ve beraberinde motorlu karavanlar ile panel van gibi araçlar için  yapılacak olan motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemleri sırasında motor silindir hacmi ve araç yaşına bakılıyor olsa da aynı şey diğer araç tipleri için geçerli olmamasıdır. Zira minibüs için motorlu taşıtlar vergisi hesap edilirken yalnızca araç yaşına bakılırken, otobüs için araç yaşı ile birlikte oturma yeri sayısına ve çekici, kamyon ve kamyonet gibi araçlar için de araç yaşı ile birlikte bu araçların toplamda taşıyabilecekleri azami toplam ağırlık yükünün de göz önünde bulunduruluyor. Şimdi sizlere her iki tablo ile ilgili olarak birer örnek verelim.

Örneğin arazi taşıtı, otomobil ya da kaptıkaçtı benzeri araca sahip olan Seat araç kullanıcılarının örneğin 3.250 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olduklarını ve bu aracın da 5 yaşında olduğunu varsayalım. Bu noktada tablo üzerinden de görebileceğiniz gibi ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının 8.427 TL olduğunu kolay bir şekilde hesap edebilirsiniz.

Tablonun ikinci bölümünde yer alan motosikletler için yapılacak olan hesaplama işlemi de aynı şekilde gerçekleştirilir. 1.250 motor silindir hacmine sahip olan bir motosiklet olduğunu ve bu motosikletin 10 yaşında olduğunu düşünelim. Bu durumda bu motosiklet için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı da 646 TL olacaktır.

İkinci tablo üzerinden örnekler ile devam edelim. İkinci tablonun ilk başlığı olarak minibüs karşımıza çıkıyor. Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi minibüsler için yalnızca araç yaşına bakmak yeterli oluyor. 1 ile 6 yaşları arasında olan bir minibüs için 776 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olan bir minibüs için 513 TL ve 16 ya da üzeri bir yaşta olan bir minibüs için 252 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekiyor.

Panal van ya da motorlu karavan araçlarına sahip olan Seat araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi hesaplamaları için ilk olarak motor silindir hacmine bakması gerekiyor. 1.900 santimetreküpten düşük bir motor gücüne sahip olan bir aracın 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 1.035 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 646 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşa sahip olması halinde ise 385 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekiyor.

Otobüs ya da buna benzer araçlar için motorlu taşıtlar vergisi hesabı yapmak isteyen kişilerin ise ilk olarak oturma yeri sayısına bakması gerekiyor. 30 kişinin oturabileceği bir hacme sahip olan otobüsün 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 2.348 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 1.958 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşa sahip olması halinde 776 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Tablonun son bölümünde yer alan kamyon, kamyonet ya da çekici gibi araçların için ise ilk olarak bu araçların taşıyabilecekleri azami toplam ağırlık verisine bakılması gerekiyor. Örneğin en fazla 1.500 kilograma kadar yük taşıyabilen bir araç için 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 697 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 463 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşa sahip olması halinde 228 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Dilediğiniz takdirde sizlerde bu tür hesapları oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilir ve Seat araç vergileri hesaplama işlemlerini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bununla birlikte aşağıda yer alan konu sayesinde hesap ettiğiniz tutarların ödemesini de zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Bandrol vergisi ya da motorlu taşıtlar vergisi olarak bilinen ve MTV kısaltmasına sahip olan bu verginin her yıl toplamda iki kez olmak üzere Ocak ve Temmuz aylarında ödenmesi gerekiyor. Bu verginin ödemeleri ise gerek anlaşmalı bankaların kredi ya da banka kartları ile bu bankaların resmi internet siteleri üzerinden girilebilen İnternet Şubeleri, akıllı cihazları için çıkartılmış olan mobil uygulamaları, 7 gün 24 saat boyunca çalışmakta olan ATM’leri ve mesai saatleri dahilinde şubeleri aracılığı ile ödenebiliyor. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden de ilgili bankaların kredi ya da banka kartları ile hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapmanız mümkün oluyor. Bu bankaların listesi ise şu şekilde sıralanabilir:

Akbank, Türkiye Halk Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, HSBC Bankası, Vakıfbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Aktif Bank.

Bununla birlikte Vergi Daireleri Müdürlüklerine giderek motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini gerçekleştirebilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı cihazlar için üretilmiş olan mobil uygulamaları kullanarak bahsi geçen bankalar tarafından çıkartılmış olan kredi kartı ya da banka kartlarını kullanarak Seat Araç Vergileri ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz