Şasi Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Şasi Sorgulama

Şasi Sorgulama

Şasi kelime anlamı motorlu kara taşıtlarının iskelet bölümü demektir. Şasi teknik anlamıyla da otomobilin çeşitli sistemlerini üzerinde bulunduran temel yapıdır. Bir şasinin dayanıklığı, hafif ve az parçalı olmasına bağlıdır. Dünyada VIN (Vehicle Information Number) yani Araç Tanımlama Numarası olarak bilinen fakat bizim dilimize şasi numarası adıyla çevrilmiş tabirdir. 1954 yılında kullanılmaya başlanan ve 1981 yılından sonra 17 karakterden oluşan bir şasi numarası standardı ile günümüzdeki halini almıştır.

Şasi numarası temel olarak aracın üretilmiş olduğu ülke, aracın üreticisi, üretildiği fabrika, aracın tipi, motorun tipi, kasanın tipi, üretim yılı ve o fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu bilgilerini içermekte olan 17 haneli numaraya denmektedir. Numara diye tabir edilmesine karşın içerisinde harfler de barındırır fakat rakamlar ile karışıklığa neden olmaması için Q, O, l gibi harfler kullanılmaz. Şasi numarası her araç için özeldir ve değiştirilme imkanı yoktur. Şasi numarası araçların bazı yerlerinde bazende plakalara yazılı formdadır. Genel olarak sürücü kısmının silecek panelinde ve sürücü kapısının aralığında bulmaktadır. Ek olarak ruhsat ve kasko sigorta poliçesine de yazılmaktadır. Şasi numarasını değiştirmek kanunen suç sayılmaktadır. Bir nevi araçların kimliği olarak görev gören bu numaralar, güvenlik açısından büyük önem teşkil etmektedir. Çünkü aracın plakasını değiştirseniz bile sahip olduğu şasi numarasından araç ile ilgili tüm bilgilere sahip olabilirsiniz. Peki şasi numarasından neler anlaşılır?

Örnek bir şasi numarası yazalım: 1FAFP55U62G193432

  • İlk harf veya numara aracın hangi kıta da üretildiğini gösterir.
  • İlk 2 rakam veya harf kombinasyonu aracın hangi ülkede üretildiğini gösterir.
  • Üçüncü rakam veya harf ise aracın ne tip bir araç olduğunu belirtir. (otomobil, kamyon, motor vs.)
  • Dördüncü ile sekizinci arası harf veya rakamlar (4-5-6-7-8) araca ait özelliklerin bulunduğu yani aracın modeli, motor tipi, gövde özellikleri gibi özellikler belirtilir.
  • Dokuzuncu harf veya rakam araçla ilgili bir bilgi vermez, sadece şasi numarasının doğruluğunu kontrol eden bir harf veya rakamdır.
  • 10 ile 17. basamaklar ise aracı tanımlayan özellikleri gösterir. 10. basamak aracın model yılını belirtir.

Ülkemizdeki bazı birimlerden araçların plakalarının bilmeksizin sadece şasi numaralarından sorgulama imkanı veren sistemler ile, artık araçların plakaları değişse bile şasi numaralarından araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşabiliyoruz. Peki şasi sorgulama nasıl yapılır?

Şasi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer’in araç sorgulamalarının araç plakaları üzerinden yapıldığını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Fakat bilgi edinmek istediğiniz bazı araçların plakaları değiştirildiğinde bu durum sıkıntıya düşmekteydi. Şimdi geliştirilen yeni sistemler sayesinde araçların plaka numaraları bilinmeden de sadece şasi numarasından hasar kaydı sorgulama, hasar geçmişi sorgulama, araç detay bilgisi sorgulama, değişen parça bilgisi sorgulama ve poliçe bilgi sorgulama gibi birçok sorgulama imkanına erişebiliyorsunuz. Şimdi SMS ile şasi sorgulamanın nasıl yapılacağını bir örnekle anlatacağız.

şasi sorgulama

Şasi sorgulama için ilk yapmanız gereken şey telefonunuza ‘HASAR’ yazıp bir boşluk bırakıp aracın şasi numarasını girmelisiniz. Ardından mesajı ‘5664’e göndermeniz gerekmektedir. Dakikalar içerisinde araç ile ilgili hasar bilgisi telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilecektir. Bu SMS uygulaması tüm operatörlerden 5 Türk lirası işlem ücreti karşılığında kolaylıkla yapılmaktadır.

SMS İle Şasi Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz