Şasi No Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Şasi No Sorgulama

Şasi No Sorgulama

Şimdilerde görüyoruz ki hemen hemen bütün araçlarda şase numarası bulunmaktadır. Şasi numarası diğer bir deyişle araç tanımlama numarasıdır bir nevi aracın kimliğidir. Şasi numarası 17 adet sayı veya harf kombinasyonundan oluşan bir numara olup aracın hangi kıtada, hangi ülke tarafından, hangi fabrikada üretildiğini ifade eder. Ayrıca araç, motor ve kasa tipini belirleyen bir numara olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda üretimi yapılan fabrikadan çıkarılan kaçıncı araç olduğunu ve üretim yılını da belirtir. Aslında özel bir numara olarak bilinse bile içerisinde harf bulunmaktadır. Unutulmamalı ki, tüm araçların kendine has bir şasi numarası vardır. Aynı şasi numarası başka bir araçta da bulunamaz. Ayrıca şasi numarası değiştirilemez bir numaradır, değiştirmeye çalışılması ise kanunen suç sayılmaktadır. Araçların plakaları değişse bile şasi numaralarından tüm sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Şimdiki yazımızda şasi no sorgulama işleminin nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız.

Şasi No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm araçların kendine has şasi numarası bulunduğunu biliyoruz. Bu nedenle şasi numaraları araçlar üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Şasi numaralarının araçların görünebilir yerlerinde bulunması gerekmektedir. Genelde şasi numaraları kolay bulunabilmesi amacıyla sürücü kısmının silecek paneli ya da sürücü kapısının aralığına yerleştirilir. Aynı zamanda ruhsatta ve kasko poliçesine de yazılmaktadır. Arabadan silindiği veya zarar gördüğü durumlarda bu yerlerden de şasinin kontrolünü yapabilirsiniz. Peki her araca has olan bu şasi numarası ile ne tür sorgulamalar yapılıyor? Aslında neredeyse araç ile ilgili tüm sorgulamaları yapma imkanı ile birçok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Şasi numarası sorgulama ile hasar geçmişinizi, poliçe bilginizi sorgulayabilirsiniz. Araç hakkında kaza kaydı, poliçe bilgileri gibi genel bilgilere ulaşabilme imkanı veren bu sorgulama, özel bilgilere ulaşımı engellenmektedir. Bu yüzden sorgulama yapacak kişiler şasi no sorgulama yaparak araç ile ilgili genel bilgilere ulaşabilir. Bunun haricinde araç sahibi ya da araç hakkında özel bilgilere ulaşması imkansızdır. Şasi no sorgulama yapmaya imkan veren Tramer, bu sorgulama hizmetini SMS aracılığıyla kullanıcılara sağlayarak takdir toplamaktadır. Şimdi sizlere örnek teşkil etmesi amacıyla şasi no sorgulama nasıl yapılır anlatacağız. Aşağıda paylaşılan resimden de yardım alarak, yazımızı okuyarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

şasi no sorgulama

İlk olarak telefonlarınızın mesaj bölümüne büyük harflerle ‘TRAFIK’ yazılır. Ardından bir boşluk bırakılır ve aracın 17 haneli şasi numarası girilir. Daha sonra mesajı ‘5664’ e göndermeniz gerekmektedir. Dakikalar içerisinde araç ile ilgili hasar bilgisi telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilecektir. Bu SMS uygulaması tüm operatörlerden 5 Türk Lirası işlem ücreti karşılığında kolaylıkla yapılmaktadır.

Şasi no sorgulama işlemi ile araçların plakaları değişse bile, şasi numaraları değiştirilmeyeceğinden şasi ile sorgulama yapmanız en sağlıklı sonuçları verecektir. SMS yoluyla da şasi no sorgulama işlemlerini çok pratik bir biçimde yapabilirsiniz.

SMS İle Şasi No Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz