Şase No Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Şase No Sorgulama

Şase No Sorgulama

Motorlu taşıtlar hakkında bilgilendirilmek isteyen kişilerin, sorgulama işlemi esnasında araç şase numarasını kullanması imkanı da bulunmaktadır. Kişinin aracı hakkında elinde bulunan yalnız şase numarası bilgisi var ise bununla araç sorgulama yapılması mümkündür. Araç şase numarası aracın kendi içerisinde genellikle motor kaputunun altında olan veya iskeletinin herhangi bir yerinde yazılan benzersiz araç kimliğidir. Aracın bu kimliği benzersiz olduğundan, sunulan hizmetler dolayısıyla bu bakımdan yalnız araç plakası yardımıyla değil de aynı şekilde araç şase no sorgulama ile araç detay ve bilgi sorgulama işlemi yapılarak kendi araçları ile ilgili bilgi edinebilirler.

Şase No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik ortam üzerinden yapılabilen şase no sorgulama işlemleri özellikle motorlu taşıtların kaza veya değişmiş parça sorgulama işlemleri için SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi)’nin kendi internet web sayfası bu hizmet için kullanmaya uygundur. SBM’nin ilgili sayfasında bireylerin araç şase numarası ile kendi araçlarının sorgulama işlemlerini yapabileceği hizmetler listelenmiş bulunmaktadır. Yayınlanmış olan sitenin hizmetlerine göre kişiler, kendi ihtiyaçları yönünde araç şase no sorgulama yardımıyla araç sorgulama işlemi yapabilirler.

Buna ek olarak araç şase no sorgulama işlemi konusunda araç kaza detaylarına erişilmek istenirse, kişilerin cep telefonlarından sadece şase numarasını yazması ve yollaması yeterli olacaktır. Aracın şase numarası yazıldıktan sonra kişilerin SMS mesajını 5664’e yollaması gerekmektedir. Gönderdiğiniz mesaj akabinde sistem bünyesinde işlem gerçekleştirerek araç şase bilgilerine ait olmuş olan bir kaza olayının olup olmadığına bakılacaktır. Bunun sayesinde SMS yollanan kişilere aracın durumu hakkında bilgi ve detaylarını cevap olarak gönderilerek araç sahiplerinin kaza hali hakkında bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Elektronik ortamda sunulan bu hizmetler yalnız araç kaza hali sorgulama yapma ile yetinen bir servis değildir. Böyle kullanışlı ve pratik bir hizmete erişmek için yazının hemen aşağısında size vermiş olduğumuz internet bağlantısından yararlanarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kendi resmi online web sitesine girebilir ve bu sitede hangi konularda sorgulama yapacaksanız bunu size sağlayarak araç sorgulama ihtiyaçlarınıza göre bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Bireylerin SBM 5664 servisi üzerinden yapacağı bütün araç sorgulamaları ücretlendirmeye dahildir. Bu sebeple yapılan sorgu başına 5 TL işlem bedeli ödenmesi zorunludur. Bu ücretlendirme kişinin telefonundan tahsil edildiği nedeniyle ilgili telefonun faturasına yansımaktadır. Böylelikle yaptığınız işlemlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkatli ve doğru bir şekilde ilerlediğiniz zaman herhangi bir sorun oluşmadan konuyla ilgili sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. SMS ile şase no sorgulama sorgulama işlemi örnek olarak aşağıda verilmiştir.

Şase No Sorgulama

Şase No Sorgulama

SMS İle Şase No Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz