Şase No İle Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Şase No İle Araç Sorgulama

Şase No İle Araç Sorgulama

Plakadan Araç Sorgulama

Online şekilde yapılan işlemlerin biri de plakadan araç sorgulama işlemleridir. Araç alıp satmak isteyen herkesin araçla ilgili tüm bilgileri kolayca edinebilmesi için araç sorgulama işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu sorgulama işlemi, araçla ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişilmesine olanak sağlamıştır. Plakadan araç sorgulama yaparak aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığına, üzerinde vergi borcu ya da ödenmemiş ceza bulunup bulunmadığına ve sigorta bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Araç sorgulama işlemini gerçekleştirmenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki hem online şekilde gerçekleştirebileceğiniz işlemlerdir. Diğeri ise herhangi bir GSM operatöründen SMS ile gerçekleştirilebilen sistemdir. Plakadan araç sorgulama işlemi online şekilde E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapılarak uygulanabilir. E-devlet sistemi araçla ilgili çoğu sorgulama işlemini yapabileceğiniz birçok sistemi içerisinde barındıran güvenli bir portaldır. Plakadan araç sorgulama sayesinde güvenilir bir şekilde araç alım-satımı yapabilir ve araçla ilgili tüm bilgileri kolaylıkla elde edebilirsiniz. Sistem sayesinde araç geçmişindeki hasar,  kaza bilgileri, sigorta poliçeleri gibi bütün bilgilere erişebilirsiniz. Yazımızın devamında tüm araç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.

Şase No ile Araç Sorgulama

Motorlu taşıtlar hakkında bilgilendirilmek isteyen kişilerin, bu bilgileri sorguladığı esnada şase no ile araç özellikleri sorgulama yapmak mümkündür. Bu şekildeki hususlarda aracın şase numarasının bilgisine sahip olması gerekmektedir. Şase no ile araç sorgulama işlemi gerçekleştirdikten hemen sonrasında ilgili şase numarasına sahip araç hakkında araç bilgilerini edinebilir. Bu şekilde yalnız aracın plakasında değil de aynı şekilde şase no ile araç sorgulama gerçekleştirerek ilgili motorlu taşıt araçları hakkında bilgilendirmeye sahip olabilirsiniz.

Elektronik ortam üzerinden de yapılabilmektedir. Bu şekilde olan şase no ile araç sorgulama işlemi, araçla alakalı kaza durumu ve darbe alan parçanın var olup olmadığını sorgulamak için de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ni kendine ait resmi internet web sayfasından yararlanabilirsiniz. Bahsedilen bu sayfada kişilerin şase no ile araç sorgulama işlemlerini yapabileceği servisler bulundurmaktadır. Açılan bu servislere göre araç satın almak isteyenler araç ile ilgili bilgi ihtiyaçlarını gidermek için şase no ile araç sorgulama gerçekleştirebilir.

Şase no ile araç sorgulama hususunda aracın hayatında kaza detayları varsa eğer ve kişi erişmeyi talep ediyorsa yalnızca aracın şasi no yazması gerekli ve yeterli olmaktadır. Kişiler ilgili telefonlarından SMS yerine araç şase numarası yazdıktan sonrasında ise mesajı 5664’e göndermeleri gerekmektedir. Yollamış oldukları SMS’in hemen sonrasında ilgili servis sistemi otomatik olarak işlem gerçekleştirerek aracın şase numarası kayıtlarında herhangi bir kaza girdisinde kaza olma durumunu kontrol edecektir. Böylelikle kişiler almak istedikleri aracın sağlamlığı hakkında detayları göndererek ilgili motorlu taşıtın kaza kaydı ve durumu hakkında bilgilendirilmesi bu sistem sayesinde sağlanacaktır. İnternet üzerinden hizmete sunulan bu servis yalnızca almak istediğiniz aracın kaza sorgulama işlemleri ile sınırlı değildir. SBM sisteminin aynı zamanda verdiği hizmetler elektronik ortamdan da yararlanabilir olan hizmetlerdir. Şase numarası ile sorgulama yapmak isteyen kişiler yapmak istedikleri bütün araç sorgulamaları ücretsiz değildir. Bu sebeple yaptığınız her sorgulama işlemi için 5 TL bedelinin karşılanması gerekmektedir. Bu bedel sorgulama yapan kişinin kendi hatlarından tahsil edilir. Faturasız ise direk değilse de faturaya yansıtılabilmektir. Böylelikle bu duruma da dikkat edilmesi sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde dikkat ettiğiniz takdirde bir sorun oluşmadan şase numarası ile ilgili işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Şase No İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Resimli olarak göstermek gerekirse, aşağıda belirtilen birinci resimde sadece aracın hasar bilgisini sorgulamak için ilgili SMS bölümünde “HASAR S ŞASİ NO” yazarak 5664 servisine yollamanız gerekmektedir .

Araç Şase No ile sorgulama

Eğer daha fazla detay almak isterseniz “DETAY S ŞASİ NO” yazarak 5664’e yollayınız .

Araç Şase No ile sorgulama2

Hasar Kaydı Sorgulama

Araç sorgulama işlemlerinden biri de aracın hasar kaydının sorgulanmasıdır. Araç hasar kaydı sorgulama işlemi hem e-devlet üzerinden hemde tramer sorgulama sisteminden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Hasar kaydı sorgusu aynı zamanda GSM operatörlerinden  SMS ile de gerçekleştirilebiliyor.
Hasar kaydı sorgulama yapabilmek için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza gelecek olan sayfada üç farklı giriş sistemi gelecektir. Siz bunlar arasından size en uygun olanı seçerek doldurmanız gereken alanları doldurabilirsiniz.

Bu seçeneklerden ilki ‘plaka ve tc kimlik no ile sorgulama işlemi’dir. Bu kısımda aracın plakası ve TC kimlik no girilmesi beklenir. Daha sonra doğrulama kodu da girilerek ‘ara’ butonuna basmalısınız. Böylece hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.
İkinci hasar kaydı sorgulama seçeneği ise ‘plaka ve vergi kimlik no ile yapılacak olandır. Bu doğrultuda plaka ve vergi kimlik no sırasıyla eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir. Ardından doğrulama kodu da doğrulanır ve mavi ile belirtilen ‘ara’ butonuna basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Son işlem ise ‘sigorta bilgileri ile sorgulama’ dır. Bu seçenekte sigorta şirketi seçilerek acente no, poliçe no, yenileme no girilmesi beklenir. En sonunda doğrulama kodu da doğrulanarak mavi ile belirtilen ‘ara’ butonuna tıklayarak ve işlem tamamlayabilirsiniz. Bu üç seçenekten birini seçerek istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girdiğiniz takdirde hasar kaydı sorgulama işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız. İşleme başlamak için aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklamanız yeterli olacaktır.

Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Sigorta Sorgulama

Araç sorgulama işlemlerinin bir diğeri de araç sigorta sorgulamadır. Araç sigorta sorgulamanızı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden yapabileceğiniz gibi E-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. SBM üzerinden yapılacak olan işlemde üç farklı seçenek sunulacaktır. Bu seçeneklerden bir tanesini seçerek ve sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek araç sigorta sorgulamanızı yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden işlem yapak istiyorsanız e-devlet şifrenizle birlikte T.C. kimlik numaranızı sisteme giriş yaparak karşınıza gelecek olan ekrandan gerekli sigorta bilgilerine ulaşabilirsiniz.

SBM Sisteminden Araç Sigorta Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sisteminden Araç Sigorta Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz