Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu

Trafik tescil sürekli çevremizde olan fakat herkes tarafından içeriği bilinmeyen bir konudur. Türkiye’de üretilmiş ya da yurtdışından alınan araçların teknik bilgilerini içeren araç uygunluk belgesi bilgileri araç üreticileri ya da ithalatçılar aracılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınmaktadır. Sıfır ya da ikinci el araçların satışı yapıldığı zaman, satışla ilgili bilgiler elektronik ortamda satımı gerçekleştiren kişiler tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine gönderilip alıcı adına plaka tescil isteğinde bulunulur. Araç ve alıcı ile alakalı bilgilerin bağlantılı sistemlerden doğruluğunun kanıtlanması ve herhangi bir sınırlandırıcı şartın var olup olmadığının site üzerinden doğrulanmasıyla, aracın ödemek zorunda olduğu vergilerin ödenmiş olduğu ve zorunlu mali sorumluluk sigortasının da yaptırılmış olduğu alakalı kurum ve kuruluşların bilgi işlem merkezlerinden internet üzerinden doğrulanması gerekmektedir.

Aracı almak isteyen kişi, satılacak olan araç ile ilgili tescile engel olabilecek bir şeyin olmadığının anlaşılması durumunda, aracı alacak kişi adına tescil işlemi gerçekleştirilecek, aracı satmakta olan bayii ise aracın yeni sahibine, aracın tescil edildiğine dair geçici olan bir belge verir. Araç satışı yapmakta olan bayiler otomatik olan sistem üzerinden plaka basım fişi alarak aracın tescil plakasını şoförler odasına müracaat ederek gerekli işlemleri tamamladıktan sonra plakayı bastırmaktadır. Bu belgeler bir ay boyunca geçerlidir ve belgeler bulunulan yerdeki trafik tescil kurumlarından alınabilir. Tescili yapılacak araçlardan istenen belgeler şöyle belirlenmiştir:

  • T.C. kimlik numarası,
  • Uygunluk belgesi,
  • Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası,
  • Tescil ve Trafik belgesi,
  • ÖTV ödeme belgesi aslı,
  • Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi,
  • Şoförler Odası’ndan yeni kayıt dosyasıdır.

Belirtilen bu belgelerle birlikte trafik tescil şubelerine gidip başvurunuzu yaptıktan sonra plakanızı tescil ettirebilirsiniz. Tüm bu zahmetli işlemleri kolayca gerçekleştirebilmek adına öncesinde randevu almanız gereklidir. Şanlıurfa da bulunan trafik şubesinden trafik tescil işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için Ş.Urfa trafik tescil randevu nasıl alınacağını bu yazımızda ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştık.

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu Nasıl Alınır?

Trafik şubelerinde uzun bekleyişlere son vermek ve yığılmaları önlemek amacıyla randevu alma zorunluluğu ile tescil işlemleri daha kolay hale gelmiştir. Şimdi sizlere resimli örnekler ile birlikte nasıl kolay bir şekilde online olarak randevu alınacağını anlatmaya çalışacağız. Ş.Urfa trafik tescil randevu için ilk yapmanız gereken aşağıda verilen linke tıklamanız. Ardından siteye giriş yapmanız gereklidir. Daha sonra resimlerden de yola çıkarak işlemleri takip edebilirsiniz.

Ş.URFA trafik tescil randevu 1

Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Buradan ‘randevu al’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Ş.URFA trafik tescil randevu 2

Ardından size en uygun tarihi belirlemeniz gereklidir.

Ş.URFA trafik tescil randevu 3

Yukarıda görülen resimde Haziran ve Temmuz ayları içerisinde size en uygun tarihte Ş.Urfa trafik tescil randevu almanız gereken seçeneği belirlemelisiniz.

Ş.URFA trafik tescil randevu 4

Tarihi belirledikten sonra, o tarihte gideceğiniz saat aralığını da belirlemelisiniz. Zaten saat aralıklarını seçerken kalan Ş.Urfa trafik tescil randevu sayılarından da haberdar olacaksınız. Bu durumda elinizi çabuk tutmanız gereklidir. Ş.Urfa trafik tescil randevu aralığını belirledikten sonra tam olarak randevu saatinizi de belirleyerek işleme devam etmelisiniz. Daha sonra TC kimlik numarası, randevu alacak kişinin adı ve soyadı, ve telefon numarası da girilir. Güvenlik kodu da doğru olarak girilir. Son olarak randevu al butonuna basılır ve Ş.Urfa trafik tescil randevu tamamlanır.

Bu sayede Ş.Urfa trafik tescil randevu alma işleminizi tamamlamış olursunuz. Randevu aldığınız gün, tarih ve saatini de bir kenara kaydederek o tarih geldiğinde gerekli belgeleriniz ile trafik şubelerine giderek tescil işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu Alma İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz