Ruhsata LPG İşletmeme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ruhsata LPG İşletmeme Cezası

Ruhsata LPG İşletmeme Cezası

Aracına LPG montajı yaptıran kişilerin bu durumu trafik şubesine bildirmesi gerekiyor. Bu durumun belirlenmiş olan süre zarfı içinde yapılmaması halinde ise Ruhsata LPG İşletmeme Cezası veriliyor. Şimdi sizlere bu konu ile ilgili detaylardan bahsedeceğiz.

LPG’yi Ruhsata İşletmeme Cezası

Eğer aracınıza LPG montajı yaptırdıysanız LPG montaj fatura tarihinden itibaren 30 gün içerisinde muayene ve buna benzer işlemleri tamamlamalı ve ruhsat değişikliği sebebi ile trafik tescil birimine başvurmanız gerekir. Bahsi geçen 30 günlük süre muayeneye giriş süresi değil LPG’nin ruhsata işletilmesi için tanınmış olan süredir. Bu noktada bireylere iki farklı türde ceza uygulanır. Öncelikle Trafik Kanununda yer alan 32. maddeye göre araç üzerinde yapılan değişikliklerin 30 gün içinde trafik tescil birimine bildirilmesi gerekir. Bu süre zarfı içinde bildirim yapılmadığı takdirde araç sürücülerinin 95 TL tutarında ücret ödemesi gerekecektir. Bununla birlikte bu sürücülerin ehliyetlerine 10 ceza puanı yazılır. Ayrıca bahsi geçen araç yapılan değişikliklerin bildirilmesi yani belge halini alacağı ana dek trafikten men edilir.Bununla birlikte bu maddeye istinaden trafikten men edilmiş olan bir araç üzerinde yapılmış olan teknik değişiklerin belgelendirildikten sonra trafik tescil birimine tescil edilmesi gerekir. Belgelerin işletilmesi için ise ek 33 düzenlenme suret ile araç sürücülerine 7 iş günü müddet tanınır. Bu süre zarfı içinde gerekli koşulların yerine getirilmemesi halinde ise araç trafikten men edilecektir. 30 günlük süre zarfını ister bir gün ister bir yıl geciktirmiş olun her halükarda kontrol ya da kaza gibi sebeplerden dolayı bu durumun tespit edilmesi halinde sizlere verilecek olan cezayı belirlenmiş olan zaman dilimi içerisinde bu konu ile ilgili olarak sizlere sunulmuş olan çeşitli yollardan birini kullanarak ödemeniz halinde %25 oranında indirimden yararlanabilir ve 71,25 TL ücret ödeyebilirsiniz.

Aracınıza montajını yaptırmış olduğunuz LPG’nin ruhsata nasıl işletileceğini bilmiyor olabilirsiniz. Gelin şimdi sizlere bu konu ile ilgili bilgi verelim.

LPG Ruhsata Nasıl İşlenir?

İlk olarak LPG montajını yaptırmış olduğunuz yerden plan, proje ve fatura gibi belgeleri almanız gerekir. Bu belgeler için sizlerden ücret talep edilmeyecektir. LPG’yi Ruhsata işletmek için montaj yaptığınız ili tercih etmeniz gerekiyor. Zira diğer bu plan, proje ve faturalar diğer illerde geçerliliğini yitirir. Bir başka şehirde ruhsat çıkarmak isteyen kişilerin bu şehirde bir kez daha plan ve proje çizdirmesi gerekiyor. Bu da elbette ek maliyet demek oluyor. Araç muayenem için henüz var bu sebepten dolayı da bir süre daha bu işlemi gerçekleştirmeme gerek yok diyen kişileri bir konuda uyarmamız gerekiyor. Tankların seri numaraları üzerinden montaj yılı takip edildiği için taktırmış olduğunuz LPG’nin yıl sonuna dek süresi kaldığı için tankı değiştirmek durumunda kalmanız mümkündür.

İkinci aşamada yapmanız gereken şey LPG sızdırmazlık raporu almak olacaktır. LPG ruhsata ilk defa işlenecek olan kişilerin araç ruhsatının aslına ve montaj yapan firma tarafından düzenlenecek olan montaj ve fatura evraklarına ihtiyacı olacaktır. Bu noktadan sonra ise aşağıda linkini vermiş olduğumuz siteye gitmeleri ve bu site üzerinden saat 08:00 ve 24:00 arasında randevu almaları gerekiyor.

Üçüncü aşamada montaj yapan yer tarafından sizlere tarif edilecek olan Ek 1 formunun düzenlenmesi gerekiyor.

Dördüncü aşamada ise egzoz muayene tarihinizin geçmiş olması halinde egzoz emisyon ölçümü yaptırılması gerekiyor. Süresi gelmemiş olması halinde LPG Montajının ardından bir kez daha egzoz emisyon muayenesinin yapılmasına gerek yoktur.

Beşinci aşamada yapılması gereken şey Tüvtürk tadilat muayenesi yaptırmak olacaktır. Yalnızca randevu aracılığı ile çalışmakta olan şubelerde muayene ve tadilat tekrarı gibi durumlarda randevu almanız gerekir. Ücretiz bir şekilde randevu almak istiyorsanız Tüvtürk resmi internet sitesini ziyaret edebilir ya da 0 850 222 88 88 numaralı Tüvtürk Müşteri Hizmetleri numarasını arayarak randevu alabilirsiniz. İnternet üzerinden alınmakta olan randevularda özellikle yeni devir alınmış olan araçlar sorun çıkartabildiği için Tüvtürk Müşteri Hizmetleri numarasını tercih etmeniz bu gibi durumlarda sizler için daha faydalı olacaktır. İlk muayene tekrarı ücretsiz bir şekilde yapılmakta olup tekrar sırasında yalnızca bir önceki kusur ya da eksiğin durumuna bakılacak ve bu durumun giderilmemiş olması halinde ilk tekrar anından sonra yapılacak olan muayene için sizlerden ücret alınacaktır.

Son olarak muayeneden geçirilen araç bir hafta sonra trafik tescil şubesine götürülerek ruhsat işletilecektir. Ruhsat yaprağının eskimiş olması halinde değişmesi gerekebilir. Bu durumda sizlere ekstra bir masraf oluşturur.

LPG Sızdırmazlık Randevusu Almak İçin TIKLAYINIZ!

Tüvtürk Muayene Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz