Renault (reno) Araç Vergisi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Renault (reno) Araç Vergisi

Renault (reno) Araç Vergisi

Araç sahibi olmak. Bu cümle kulağa pek çok rahatlığı, öz güveni ve daha birçok şeyi çağrıştırsa da araç sahibi olan veya olmayı düşleyen herkesin aklına gelen şey sahip olunan ya da olunacak aracın giderleridir. Yakıtı, vergisi, yedek parçası, otopark ücreti ve bunun gibi daha birçok şey herkesin korkulu rüyası haline gelmiştir. Ancak buna rağmen ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı oldukça fazla ve her geçen gün büyük bir ivme ile de artış göstermektedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre ülkemizde Aralık ayı sonu itibari ile trafiğe kayıtlı toplam 21 milyon 90 bin 424 adet taşıtın %0.2’sini ise özel amaçlı taşıtlar, %1.1’ini otobüs, %2.2’sini minibüs, %3.9’unu kamyon, %8.4’ünü traktör, %14.2’sini motosiklet, %16.3’ünü kamyonet, %53.7’sini otomobil oluşturdu. Bu veriler bize; günümüzde araç sahibi olmanın lüks değil, aksine büyük bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Hatta siz de yeni bir araç sahibi olmayı ya da mevcut aracınızı hayalinizdeki başka bir araçla değiştirmeyi düşünüyorsunuz değil mi? Yakıt, yedek parça gibi elzem giderleri göz önüne aldınız ve cebinize en uygun, can yakmayacak aracı seçtiniz, peki ya vergi tutarı? Evet, yılda iki kere ödenen, aslında en önemli araç giderleriniz arasında yer alan ancak pek düşünülmeyen ve göz önünde bulundurulmayan Motorlu Taşıt Vergisinden söz ediyoruz. Biz bu yazımızda siz değerli okurlarımız için; Renault (reno) araç vergisi tutarları, Renault (reno) araç vergisi nereye ödenir gibi ayrıntıları tüm detayları ve incelikleri ile aktaracağız.

2017 Motorlu Taşıt Vergisi Düzenlemesi

2017 senesi itibari ile motorlu taşıtlar vergisi ücretlerinde bir düzenlemeye gidildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre bu yıl tüm vergilerin, ceza ve harçların% 5,58 oranında artırılması beklenmektedir. Yeniden değerleme oranlarına göre bu artışın yapılması tahmin ediliyor.

Renault Araç Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıt vergileri araç modeline göre değişmemektedir. Motorlu taşıt vergi tutarını belirleyen unsurlar aracın çeşidine, yaşına ve sahip olduğu çeşitli özelliklere göre değişim göstermektedir. Örneğin otomobil, arazi taşıtları, kaptıkaçtı ve buna benzer araçlarla birlikte motosikletler söz konusu olduğunda araçların motor silindir hacimlerine ve yaşlarına bakılır. Buna göre aşağıda yer alan tablo üzerinden Renault araç vergisi konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bununla birlikte konu minibus ve motorlu karavanlar olduğunda aracın motor silindir hacmine; otobüs ve benzeri araçlar olduğunda oturma yeri sayısına ve kamyonet, çekici ve kamyon gibi araçlar olduğunda ise azami toplam ağırlığa bakarak araçların ödeyeceği Motorlu Taşıt Vergisi hesap edilir. Buna göre de aşağıda yer alan tablo sayesinde aradığınız bilgilere ulaşmanız mümkündür.

 

Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu taşıt vergisi (MTV), her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitle ödeniyor. Bu yılki verginin ilk taksitinin Şubat ayı mesai bitimine kadar yatırılması gerekiyor.

Renault Araç Vergisi Nereye Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemek isteyen kişiler yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. Bu vergiyi ödemek isteyen kişiler anlaşmalı bankalar ve anlaşmalı kredi kartları ile ödeme yapabilirler. Şimdi size bankaların olduğu bir listeyi verelim.

Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, HSBC Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Denizbank ve Aktifbank bankalarına ait olan kredi kartlarını kullanarak vermiş olduğumuz linkten renault araç vergisi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Renault araç vergisini ödemek için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz