Rehinli Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Rehinli Araç Sorgulama

Rehinli Araç Sorgulama

Aracın rehin olma durumu iki şekilde mümkündür. Birincisi araç alınırken bankadan kredi çekilerek alındıysa o araç kredisinin bitimine kadar araç bankaya aittir. Kullanım ruhsatı krediyi çeken kişide olsa da aracın alım satımı kredi bitene kadar yapılamaz, bu yüzden araç rehinli olarak görünür. Kredinizi bitirdiğiniz takdirde son taksit ödemesini yaptıktan sonra banka, aracınızın borcunun ödendiğini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirir ve birkaç gün içerisinde aracınız rehinli araç statüsünden çıkar. Bir diğer rehinli olma durumu ise araç sahibinin bankadan çektiği herhangi bir kredi sonucu aracını ipotek ettirmesinden dolayı oluşmaktadır. Kişi bu borcunu ödeyememişse yada borç ödeme işlemi devam etmekteyse araç rehinli statüde yer alır ve alım satım işlemi yapılamaz. Aracı almaya çalışsanız da notere giderek aracı üzerinize alma işlemlerinde aracın rehinli olduğu ortaya çıkar ve satışına izin verilmez.

Araç kredinizi ödediyseniz ve aracınızın rehin olma durumunun kalkıp kalkmadığını bilmiyorsanız rehin sorgulama yapmanızda fayda vardır. Aynı şekilde araç almayı planladığınızda alacağınız araç hakkında rehinli olup olmama durumunu öğrenmek için rehinli araç sorgulama işlemini yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu yazımızda rehinli araç sorgulama işleminin nasıl ve nereden yapıldığını ayrıntıları ile bulabileceksiniz.

Rehinli Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rehinli araç sorgulama işlemi E-Devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinde yer alan araç sorgulamaları seçeneği yardımıyla araçla ilgili sorgulamayı yapabiliyorsunuz.

Rehinli araç sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonunda bağlantı linki mevcuttur. Bu link sizi E-devlet kimlik bilgileri doğrulama sayfasına yönlendirir. Bu sayfada aşağıdaki görsel gibi olacaktır. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen boşluklara TC kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapınız. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine uğrayarak adınıza ait şifrenizi 2 TL karşılığında temin etmeniz mümkündür.

araçsorgu

Sisteme giriş yaptığınız takdirde sistem sizden sorgulamak istediğiniz plakayı isteyecektir. Bu plakayı ekranda yer alan tek boşluğa yazmanız gerekmektedir. Daha sonrasında sorgulama yaptığınız aracın bilgileri ekranınıza yansıyacaktır. Bu ekranda aracınızın rehinli olup olmama durumu hak mahrumiyeti olarak adlandırılmıştır. Çerçeve ile gösterilen kısımdan aracınızın rehin olma durumu mevcut mu değil mi kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

rehinliaraç

Rehinli Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz