Radar Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Radar Cezası

Radar Cezası

Trafik cezaları; trafik kurallarına uyulmasını sağlamak amacı ile uygulanmakta olan bir sistemdir. Trafik cezaları, miktarı ve kapsamı Trafik Ceza Kanunu kapsamında uygulanmaktadır. Trafik Ceza Kanununda bulunan trafik ceza maddeleri uyarınca uygulanan bu cezalar sürücülerin yanı sıra yaya ve yolculara da etkilemektedir. Aslında trafik ceza maddelerinin oluşturulmasının sebebi trafiğin güvenilir bir şekilde akışını sağlamaktır. Bu yüzden trafikte hareket halinde bulunan tüm etmenlerin trafiğin düzenini işleyen bu kurallara uyması gereklidir. Kurallara uyulmadığı takdirde verilen cezalar sadece caydırıcılığı artırmaya yöneliktir. Bu sayede kişisel bazda tehlike yaratacak davranışların sınırlanacağı düşünülmektedir. Örneğin alkollü araç kullanmak ciddi tehlikeler yaratacak bir davranıştır.  Alkollü araç kullanımına 876 TL ceza verilmektedir. Ayrıca ehliyete el konulması durumu da söz konusudur. Bu durumda geriye doğru beş yıl içinde; 1.defasında 6 ay, 2. defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5 yıl ehliyet belgesine el konulur. Bu cezalandırma şekli kurallara uyulması konusunda kesin şartları bulunan bir örnektir. Bir diğer kural ihlali de aşırı hız konusunda yapılır. Zaten ülkemizde en çok cezanın verildiği ve en fazla kazaya sebebiyet iki durumdan biri alkollü araç kullanımı iken ikincisi ise aşırı hıza bağlı olarak yapılan kazalardır. Aşırı hız kaynaklı yapılan kural ihlalleri de aynen alkollü araç kullanımındaki gibi cezalandırılmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı hızlı araç kullanımının önüne geçme amacı ile bir sistem kullanılmaktadır. Kara yollarında ”radar” dediğimi hız ölçüm cihazları bulunmaktadır. Gelin sizlere biraz radar cihazından bahsedelim.

Radar; bir vericinin yaydığı elektromanyetik dalganın yollar üzerindeki cisimlerden yansıyarak geri dönmesi ve yansıyan bu dalgaların alıcı tarafından yakalanması ilkesine göre çalışan cihazdır. Trafikte bulunan radarın, hızı ölçülecek araca uygun şekilde konuşlanmış olması gerekir. Hızı ölçülecek aracın trafik radarına yaklaşması veya uzaklaşması durumunda araca gönderilen dalgaların gidiş dönüş süresi ile aracın hızı belirlenebilmektedir. Bu yüzden yol kenarlarında radar cihazları bulunmaktadır. Kara yolları tarafından yerleştirilen bu cihazlar sürücülerin aşırı hızlı sürüş yapmaması için önlem niteliğindedir. Radar cihazına yaklaşılmadan önce bir tane hız ibaresi bulunur. Bu ibarede radara yaklaşmadan önce hızın kaça düşürülmesi gerektiği anlatılır. Bu sayede hızınızı düşürür ve radara yakalanmadan rahat bir biçimde yolda devam edersiniz. Bu radar cihazları kavşaklarda, dönüşlerde aşırı hızlı araçların yavaşlamasını sağlayarak olası kazaların önüne geçmeye çalışmaktadır. Tabi bazı durumlarda bu uyarı levhalarını ciddiye almayan sürücüler radar cihazına aşırı hızlı bir biçimde yakalanırlar. Radar cihazının optik kameraları sayesinde aracın plakası tespit edilir ve sürücünün plakasına radar cezası uygulanır. Bu durumda sürücünün radar cezasını en kısa sürede ödemesi gerekmektedir. 2017 yılında radar cezasının ne kadar olduğundan bahsedelim.

Radar Cezası Ne Kadardır?

Trafik Ceza Kanununda yer alan madde 51’de; sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar. Bu hızı aştıkları takdirde sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Kara yollarında belli noktalara koyulan radarlar anlık yüksek teknolojili kayıt yöntemiyle hız ölçümü yapmaktadır. Yol kenarlarında radarın olduğu yerin hemen ilerisinde bulunan polisler radara yakalanan araçları tespit edip çeviriyor ve ceza kesiyor. Daha sonra bu cezalar sürücünün ehliyetinize ceza puanı olarak yansıtılıyor. Radar hız sınırları Ceza Kanununda belirlenmiştir. Kara yolları Trafik Kanununun 51 inci maddesinde belirtilen asıl hız sınırının %10 un fazlası aşılması durumunda cezai işlem söz konusudur. Buna göre azami hız sınırı aşma %10’un fazlasıdır. Ayrıca hız sınırının %30 ve üzeri aşılması durumu en az 5 defa yapılması durumunda sürücünün ehliyetine 1 yıl süreyle el konur. Bu oranların aşılması durumunda sürücülere ceza verilmektedir. Buna göre 2017 yılı radar cezaları aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Radar cezası yemek istemiyorsanız bazı önlemler alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi araçlara takılabilen hız sabitleyici veya hız düşürücüler vardır. Bu cihazlar hız ölçümü yapmaktadır. Bu yüzden bu cihazları kullanarak radar sınırına ulaşınca uyarı alıp ceza yemeyi önleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir durum vardır. Bu cihazlarda %3 kadar bir hata payı bulunmaktadır. Bu da gerçek hızınızın %3 oranında eksik veya fazla çıkabileceğini gösterir. Bu duruma dikkat ederek hız yapmanı önerilir.

Radar Cezasına İtiraz Edilir Mi?

Aldığını radar cezalarının şayet size haksız bir biçimde verildiğini düşünüyorsanız bu durumda radar cezasına itiraz edebilirsiniz. Bu cezanın size tebliğinden sonra en geç 15 gün içinde cezaya itiraz etmeniz gerekmektedir. Eğer size verilen radar cezasının usulsüz olduğunu düşünüyorsanız bu bağlamda ödeme emrinin iptalini isteyen bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçe ile radar cezasının ödeme emrinin iptali davası açılmalıdır. Bu davanın görüleceği mahkeme idare mahkemesidir. Bu nedenle radar cezası itirazlarını Sulh Ceza Mahkemesine yani yeni adı ile Sulh Ceza Hakimliğine yapmamız gerekmektedir. Daha sonra itiraz dilekçesi incelenir cezanın iptali uygun görülür ise iptal işlemi yapılır.

Radar Cezasına İtiraz Dilekçesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz